4 Ocak 2013 Cuma

Evden Makale Yazarlığı Konusundaki Samimi DuygularımOkumaya alerjiniz yoksa ve yazmaktan da zevk alıyorsanız makale yazarlığı hoşunuza gidebilecek bir iş. Belli bir süre sonra sıkıntı verebileceğinin farkındayım ama bu sürenin ne kadar olduğu konusunda fikrim yok. 2 ay değil bir kere; yaklaşık 2 aydır yazdığım halde henüz sıkılmış değilim. Gerçi kişiye göre de değişebilir tabii.

Evden makale yazarlığı çok zor bir iş değil. Ama bir yazıyı bazı metinlerde ima edildiği gibi tek gözünüz kapalı halde ve bir yandan da mesela makyajınızı yaparaktan 5 dakika içinde yazıvermeniz de söz konusu değil. Bazı konular için bolca malzeme bulabiliyorsunuz ve onları şöyle bir gözden geçirerek yeni bir yazı oluşturmak zor olmuyor. Ama bazı konular için de malzeme çok az olabiliyor. Veya bir sebeple konuyu anlayamıyor ya da ona ısınamıyorsunuz; bu da yazmanızı zorlaştırıyor. Bazen kendinizden epeyce bir şeyler katmanız gerekebiliyor. Belli bir yazma yeteneğinin asıl gerektiği nokta da burası bence; kendi sözcüklerinizle bir şeyler ortaya çıkarma yeteneğiniz yoksa çuvallayabilirsiniz. Birçoğumuz bunu yapabileceğimize inanırız; ama bir de bunu bu işe uyumlu bir şekilde yapabilmek var. Makale yazarlığı konusunda önemli olan da bu.
Bir lise mezununun okuma alışkanlığı ve biraz da kompozisyon yeteneği varsa bu işin altından kalkabileceğini kendimden biliyorum. Okuma alışkanlığı da önemli; bir şeyler okumuş olmanız beyninizde düzgün bir yazılı metnin nasıl bi şey olması gerektiği konusunda bir bilgi oluşturmuş oluyor, kelime hazineniz geniş oluyor vs.  Ki ikisi de evden makale yazarlığı yapabilmek için gerekli nitelikler. 

Kompozisyon yazabilmek biraz da sözel yetenekle ilgili bir şey, bildim bileli benim yazılı ifadem düzgündür mesela. Bloğuma yazarken kelimeleri yutar, devrik cümleler kurarım ama makale siparişleri için daha farklı yazarım; istendiği gibi; geyik yaparak değil daha ciddi olarak. Yazı yazma yeteneğiniz olunca böyle bir kıvraklığınız da oluyor. Özellikle ilgili olduğunuz belli bir konu varsa bu konuyla ilgili yazma işleri aramak da işinizi kolaylaştırabilir. Ama yazmanız için verilen konular genelde pek zorlayıcı değil; çoğuna biraz araştırma yaparak kolayca ulaşabiliyorsunuz.

Evden makale yazarlığı işinin zorlayıcı tarafları var; göz yorgunluğu, sırt ağrısı, bir noktadan sonra kafa yorgunluğu gibi. Bunlar tabii; çokça yazıyorsanız söz konusu oluyor. Saatlerce oturmaktansa arada bir mola verip kısa süreli başka bir şeyler yapmanızı öneririm. Şöyle bir şey de var; yazdıkça her bakımdan hızlanıyorsunuz. Bir konuyu araştırmanız da, seçtiğiniz metinleri gözden geçirmeniz de, yazmanız da çabuklaşmaya başlıyor. Ama sonuçta bu işten belli bir tutar kazanmak istiyorsanız epey bir vakit harcamak lazım. Sadece ufak bir ek gelir için çalışıyorsanız; bunu sağlamak çok da zor değil. Ama bu şekilde yazarak fena sayılmayacak bir kazanç sağlamak sizden epeyce bir şeyler götürebilir de.

Bu arada, size veya müşterilerinize ait web sayfalarının arama motorlarındaki sıralamasını yükseltmek için tanıtım yazısı yayınlatmayı düşünürseniz aşağıdaki alternatif ilginizi çekebilir. 

Otoriter ve kaliteli google news kayıtlı sitelerden tanıtım yazısı fırsatları 10 liradan başlayan fiyatlarla SadeceOn’da! SadeceOn hem güvenli ödeme sistemi hem de ekonomik fiyatlar ile özgün tanıtım yazıları yazdırmanızı ve yayınlatmanızı sağlıyor. Arama motorlarında sıralamanızı yükseltmek için haber sitelerinde tanıtım yazılarınızı yayınlatmanız çok etkili olacaktır. Ekonomik fiyatlar ile kaliteli hizmet alma fırsatını kaçırmayın!

2 yorum:

 1. Merhabalar,

  Öncelikle faydalı içeriklerle zenginleştirdiğiniz başarılı platformunuz için sizleri tebrik ederiz.
  Sitenizde ( http://birkizbirana.blogspot.com.tr/2013/01/evden-makale-yazarlg-konusundaki-samimi.html​​​​​​​ buradan) tanıtım yazısı hizmetlerimizle ilgili ufak bir bilgi notu ve sayfamıza ait bir link (http://www.sadeceon.com/Categories/online-pazarlama/makale-hi-sunumlari) paylaşma konusunda sizinle iletişime geçmek istedik.

  Bu konuda bir çalışma yapmamız mümkün olur mu sizlerle?

  Teşekkürler
  Ekrem Yüksel
  Marketing Specialist
  www.sadeceon.com
  marketing@sadeceon.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ziyaretiniz için teşekkür ederiz Ekrem Bey,nazik sözleriniz için de. Mail adresinizden size dönüş yapıyoruz.

   Sil

Mesajınız kısa bir süre sonra yayımlanacaktır.

Ayvalık Tatili İçin Mekan Önerisi

Bu yaz bir Ayvalık tatili yapmayı düşünüyorsanız size hoş bir mekan önerebilirim. 3 katlı, sevimli bir ev burası. İkinci katında 3, üç...