13 Ocak 2013 Pazar

Makale Yazarlığı Meydan Savaşları
 Makale Yazarlığı Meydan Savaşları; internette gezinirken gözlediğim bir duruma kendimce verdiğim isimdir. Bu başlık bir film ismi olarak düşünülürse, yönetmen koltuğunda genelde webmaster sitelerinin oturduğu söylenebilir. Filmin oyuncu kadrosunda ise makale siparişi verenlerle bu yazıları yazanlar oynamaktadır. Hangi tarafın başrolde olduğu, duruma göre değişir.Bu yapımın müziğini yapan belli isimler söz konusu değildir. İnternette dolaşırken filmden herhangi bir sahneyi gördüğünüz yerlerde, okumaya başlamadan önce kafanıza göre bir müzik açarak bu işi kendiniz halledebilirsiniz.

Makale Yazarlığı Meydan Savaşları; yazılacak makaleler için bir alt limiti zorunlu hale getiren ve gayet de iyi eden webmaster sitelerinde daha makul bir görünüm içinde cereyan eder. Bunu yapmayan sitelerde ise, ortada insan emeğini pul eden rakamlar da dönebilir. Yaptığım tespitlere göre ortalama rakam 100 kelime için 1 lira seviyesindedir. Fakat 300-350 kelimelik yazı için 1 TL önerenleri de, bu rakama eyvallah edenleri de gördüm.

Anladığım kadarıyla savaşın taraflarından biri de bu iş için bir araya gelmiş kişilerden oluşan ekiplerdir. Bu ekiplerin bazıları yazar arayışı içinde olanlara toptan teklifler verirler. Bu fiyatların bazen fazla düşük olması, herhalde, konuların kişilere paylaştırılacak olmasıyla ilgili oluyor. Bir de bu şekilde, bir kerede çok sayıda makale alınabiliyor. Ben bazen öyle bir yazı işi yüklenmiş oluyorum ki; birkaç gün boyunca, önüme iş çıksa da geri çevirmek zorunda kalabiliyorum mesela. 

Makale Yazarlığı Meydan Savaşları oyuncuları arasında makale yazma işini ciddiyetle ve belirli bir süre yapmak üzere ele alanlar olduğu gibi; ayaküstü 3-5 tane yazı yazıp kontör parası, sigara parası gibi giderleri çıkarıvereceğini düşünenler de bulunmaktadır.

Aşırı derecede ucuz fiyatlara yazı yazarak toptan makaleler yazmak; bence şu bakımdan mantıklı değildir: Bu iş bir şey alıp onu satarak kazanç sağlamaya benzemez. 4-5 saat boyunca aralıksız yapıldığında insanın gözlerini ve beynini yorar, sırtını ve belini sızlatır. Bazen 100 kelime için 1 lira bile azdır; çünkü size hiç anlamadığınız bir konuda da sipariş verebilirler ve o konuda anlamlı 200 kelimeyi bir araya getirmek için beyninizi epeyce bir zorlamanız gerekir. Bazı konular için binlerce bilgi bulunabilirken;bazıları için çok az kaynak bulunması söz konusu olabilir. Yetersiz bilgiyle uzunca bir metin oluşturmak kolay değildir. Özellikle İngilizce alt yapınız yoksa; yabancı kelimeleri, isimleri word belgesine doğru aktarmakta zorlanabilirsiniz. Teknolojiye dair bir yazı siparişi verirler; bolca kaynak bulursunuz ama hakkında hiç bir fikir sahibi olmadığınız bir cihazın hangi özelliklerinin öncelikli olarak önemli olduğunu kestirebilmekte zorlanırsınız. 

Ben, zaten yüksek bir fiyatı olmayan bu yazıların aşırı derecede ucuz fiyatlarla yazılmasını garip ve yanlış buluyorum. Piyasayı fazlaca düşüren yazarların   bir kısmının da sonradan pişman olacaklarını, veya bu işi sürekli düşünmediklerini tahmin ediyorum. Herhalde bu işi yapmaktaki yıpranma payının ve uzun vadede verebileceği bıkkınlığın farkında değiller. Gerçi şu da var tabii, kendince büyük veya acil bir maddi ihtiyaç içinde olursun, hemen iş almak istersin vs.

Sipariş verenler açısından bakınca ise; internette gerçekten çok bozuk ifadelerle yazılmış, yazım kurallarının yeniden yazıldığı (!)  çok fazla yazıya denk geldim. Genel olarak gezinirken de oldu bu, makale yazmak için konu araştırırken de. Dolayısıyla; o kadar düşük fiyatlara makale yazdıranların büyük kısmının eline, ancak bu tarzda yazılar geçebileceğini sanıyorum. Veya büyük kısmı kopyala-yapıştır olan; çok az emek verilmiş yazılar. Bunların da Google'da üst sıralarda bulunmak, çok tıklanmak, ilgi çekmek, beğenilmek gibi amaçlara çok fazla hizmet edeceğini sanmıyorum.

Hiçbir zaman bir sitede aşırı derecede düşük fiyatlarla yazı yazacağım konusunda bir ilan vererek kendi emeğimi o derecede pul etmeyi ve başkalarının emeğini de baltalamayı düşünmüyorum.Yapacaksan da kendi alanının içinde yaparsın bence. Düzgün bir biçimde ve gerektiği şekilde yapılması hiç de o kadar kolay olmayan bu işi yapan diğer insanları pahalıya yazıyorlamış gibi göstermenin hiç bir anlamı yok. Senden daha yüksek fiyata yazıyor ama belki senin yazdığından çok daha iyisini de yazabiliyor? Ki en azından yüzde elli oranında böyledir bu. Makale yazarlığı işinin; düzenli olarak yapılması durumunda hele ki; başka birçok şeyde olduğu gibi, bedelleri var. O derecede ucuza sunulacak kadar kolay bir iş değil. Bunu gözden uzak tutmamak lazım.   

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mesajınız kısa bir süre sonra yayımlanacaktır.