13 Ocak 2013 Pazar

Makale Yazarlığı Meydan Savaşları

Makale Yazarlığı Meydan Savaşları; internette gezinirken gözlediğim bir duruma kendimce verdiğim isimdir. Bu başlık bir film ismi olarak düşünülürse, yönetmen koltuğunda genelde webmaster sitelerinin oturduğu söylenebilir. Filmin oyuncu kadrosunda ise makale siparişi verenlerle bu yazıları yazanlar oynamaktadır. Hangi tarafın başrolde olduğu, duruma göre değişir.Bu yapımın müziğini yapan belli isimler söz konusu değildir. İnternette dolaşırken filmden herhangi bir sahneyi gördüğünüz yerlerde, okumaya başlamadan önce kafanıza göre bir müzik açarak bu işi kendiniz halledebilirsiniz.

Bazı webmaster sitelerinde makale satışları için bir alt limit kuralı koyulmuş olduğunu görürsünüz fakat bu kural her zaman işlemez. Şu dönemde bu alt limit 100 kelime için 1 lira seviyesindedir. Fakat 300-350 kelimelik yazı için 1 TL önerenleri de, bu rakama eyvallah edenleri de gördüm. Özel mesajlarla yapılan pazarlıklar sonucunda insanlar farklı rakamlarda anlaşabilirler.

Anladığım kadarıyla savaşın taraflarından biri de bu iş için bir araya gelmiş kişilerden oluşan ekiplerdir. Bu ekiplerin bazıları yazar arayışı içinde olanlara toptan teklifler verirler. Bu fiyatların bazen fazla düşük olması, herhalde, konuların kişilere paylaştırılacak olmasıyla ilgili oluyor. Bir de bu şekilde, kısa sürede çok sayıda makale alınabiliyor. Fakat bu tür ekiplerin her zaman iyi işler çıkardıklarından emin değilim. Çünkü bazı alıcıların "Şu konuda makaleler istiyorum ama sakın yazar ekipleri başvurmasın" tarzında ilanlar verdiklerini gördüm.


Savaşçılar arasında makale yazma işini ciddiyetle ve belirli bir süre yapmak üzere ele alanlar olduğu gibi; ayaküstü 3-5 tane yazı yazıp kontör parası, sigara parası gibi giderlerini karşılamayı hesaplayanlar da vardır.


Aşırı derecede ucuz fiyatlara yazı yazarak toptan makaleler yazmak; bence şu bakımdan mantıklı değildir: Bu iş bir şey alıp onu satarak kazanç sağlamaya benzemez. 4-5 saat boyunca aralıksız yapıldığında insanın gözlerini ve beynini yorar, sırtını ve belini sızlatır. Bazen 100 kelime için 1 lira da yetersiz bir ücrettir; çünkü size hiç anlamadığınız bir konuda da sipariş verebilirler ve o konuda anlamlı 200 kelimeyi bir araya getirmek için beyninizi epeyce bir zorlamanız gerekir. Bazı konular için binlerce bilgi bulunabilirken;bazıları için çok az kaynak bulunması söz konusu olabilir. Yetersiz bilgiyle uzunca bir metin oluşturmak kolay değildir. Özellikle İngilizce alt yapınız yoksa; yabancı kelimeleri, isimleri word belgesine doğru aktarmakta zorlanabilirsiniz. Teknolojiye dair bir yazı siparişi verirler; bolca kaynak bulursunuz ama hakkında hiç bir fikir sahibi olmadığınız bir cihazın hangi özelliklerinin öncelikli olarak önemli olduğunu kestirebilmekte zorlanırsınız. 

Ben, zaten yüksek bir fiyatı olmayan bu yazıların aşırı derecede ucuz fiyatlarla yazılmasını garip ve yanlış buluyorum. Piyasayı fazlaca düşüren yazarların   bir kısmının da sonradan pişman olacaklarını, veya bu işi sürekli düşünmediklerini tahmin ediyorum. Herhalde bu işi yapmaktaki yıpranma payının ve uzun vadede verebileceği bıkkınlığın farkında değiller. Gerçi kendince büyük veya acil bir maddi ihtiyaç içinde ise hemen iş almak istediğin için cazip bir fiyat verebilirsin ama emeğinin değerini o kadar düşürmek yanlış bence yine de.


Sipariş verenler açısından bakınca ise; internette gerçekten çok bozuk ifadelerle yazılmış, yazım kurallarının yeniden yazıldığı (!)  çok fazla yazıya denk geldim. Genel olarak gezinirken de oldu bu, özgün makale yazmak için konu araştırırken de. Dolayısıyla, o kadar düşük fiyatlara makale yazdıranların büyük kısmının eline, ancak bu tarzda yazılar geçebileceğini sanıyorum. Veya büyük kısmı kopyala-yapıştır olan; çok az emek verilmiş yazılar. Bunların da Google'da üst sıralarda bulunmak, çok tıklanmak, ilgi çekmek, beğenilmek gibi amaçlara çok fazla hizmet edeceğini sanmıyorum.


Hiçbir zaman bir sitede aşırı derecede düşük fiyatlarla yazı yazacağım konusunda bir ilan vererek kendi emeğimi o derecede pul etmeyi ve başkalarının emeğini de baltalamayı düşünmüyorum. Büyük bir zorunluluk durumu haricinde yapılacak şey değil bu. 

Makale yazarlığı işinin; düzenli olarak yapılması durumunda hele ki; başka birçok işte olduğu gibi, bedelleri var. O derecede ucuza sunulacak kadar kolay bir iş değil. Bunu gözden uzak tutmamak lazım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mesajınız kısa bir süre sonra yayımlanacaktır.

Gönül Yarası (2005)

Yerli yapım Türü : Dram Süresi : 142 dakika