11 Ocak 2013 Cuma

Makale Yazarlığı Yapmanın Faydaları

                             
  İnsanda düşünecek hal bırakmaması makale yazarlığı yapmanın faydaları arasında en önde gelenlerinden biridir. Bu işe kaptırıp da aynı zamanda ufak tefek günlük problemler, birtakım rahatsız edici anılar vb. hakkında düşünebilmek teknik olarak hemen hemen olanaksızdır.
Bakınız; ben bu işe soyunduktan sonra bir gün şöyle bir şey oldu: Yazı yazıyordum, elektrikler kesildi ve bu 1-2 saat kadar sürdü. Aydınlık olsa yapacak bir sürü şey bulabilirim, fakat hava kararmıştı. Evin içinde 1-2 döndüm, gözlerim yorgun olduğu için biraz uzandım, sonra koltuğumu camın kenarına yaklaştırıp dışarıya bakarak oturdum. Aklımı rahatsız eden bir konuda bir süre düşündüm. Sonra şunu fark ettim: Düşündüğüm şey benim için pek büyük olmasa da bir sorundu, rahatsız eden, hoşlanmadığım bir durumdu ve ben bunu 2-3 haftadır ilk defa bu kadar uzun bir süre boyunca düşünüyordum. Uzun süre dediğim de 15-20 dakika; bir süre sonra cereyan geldi zaten.

 Şunu fark ettim: Yazı yazdığım zamanlarda ister istemez yazılara odaklanıyorum. Diğer zamanlarda da yapılabilecek bir sürü şey var: Yürüyüş, ev işleri, arkadaş ziyaretleri veya eve arkadaş davet etmek, yarı zamanlı diğer işimle ilgili uğraşlar vs; onlara ancak yetişebiliyorum zaten. Hatta bazen yazmak uğruna öyle şeylerden çalıyorum. Sonuç: Oturup da ufak tefek kaygılar üzerinde düşünmeye zaman yok; zaten bir onu, bir bunu yazmaktan kafa darmadağın olmuş, nereye düşünüyorsun? Bu durum bana göre makale yazarlığı yapmanın faydaları arasında ilk 1'e girmektedir. Yani girebilirdi; eğer 'şunun veya bunun faydaları arasında ilk 1'e girmek' diye bir durum olsaydı. İlk 2'ye girmek olabilir, ilk 3'e, 5'e olabilir ama ilk 1'e girilmez, saçma yani.Evet. Bazen gerçekten iyi laf çeviriyor ve güzel saçmalıyorum. Olsun, bu da bir yetenektir. Yani öyle umuyorum. Yanılıyor olabilirim tabii.


Makale yazarlığı yapmanın faydaları arasında sayılabilecek bir diğer durum da şudur: Birkaç gün boyunca güne sabahları kendinize bir kahve koyup yazı yazarak başladıktan sonra bir sabah arkadaşlarınızdan birini kahvaltıya davet etmek dehşetli keyif verir. Öyle böyle değil, bayağı bir keyif. Niye; çünkü boyunuza bakmadan aldığınız makale siparişlerine öyle bir gömülmüşsünüz ki böyle şeyleri unutmuşsunuz. Böyle olunca da,   bu gibi etkinlikleri daha sık yaptığınız zamanlara göre katlamalı bir zevk alıyorsunuz. Sonuç itibariyle bu iş günlük, küçük şeylerden mutlu olabilme potansiyelinizi arttırıyor.

Böyle işte. Aklıma konuyla ilgili başka noktalar gelirse yeni başlıklar açarak binlerce okurumla paylaşmaktan kıvanç duyacağım.Daha 10 gün önce bir blog açmış olup, bunu henüz hayal ettiğiniz şekle bile sokamamış ve kendi geyiklerinizle doldurup duruyorken ve 1 okurunuz bile yokken binlerce okurunuz olduğunu sanmanın ruh hastalıkları literatüründeki karşılığını bilemiycem, o konuda henüz yazmadım.


 

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mesajınız kısa bir süre sonra yayımlanacaktır.

Gönül Yarası (2005)

Yerli yapım Türü : Dram Süresi : 142 dakika