19 Şubat 2013 Salı

İyi Bir Makale Yazarı Olmak İçin...


 - Özenerek yazın. Üşenmeyin, sağa-sola bakının, mesai harcayın, mümkünse kendinizden de 2 satır bir şeyler katın. 'İyi bir makale yazarı olucam, ben bu işi; yapabildiğim sürece, güzel yapıcam' diye düşünerek çalışın. 'Çabuk bitireyim de bir tane daha yazayım, 3 kuruş daha gelsin' şeysini abartmayın, yazdıklarınız uyduruk görünmesin.  Benim şimdi yaptığım gibi 'olucam, yapıcam' diye yazmak iyi bir makale yazarı olmanın belli başlı kuralları arasında yer almıyor tabii ki. Fakat ben de bu konuda bana verilen bir sipariş üzerine yazsam bu şekilde yazmıycaktım herhalde, bu müşterinin siparişi değil, benim bloğum için-benim yazım. O yüzden de benim kafama ve keyfime göre akıyor, müşterinin talebine göre değil. =)
- Seo uyumlu makale yazmayı öğrenin. Buraya tıklayarak bu konuda bilgi edinebilirsiniz.

- Yazının devamını okuyacak olan olursa bilsin ki bu yazdıklarımın hiçbir bilimsel şeysi yoktur, bunlar kendi makale yazarlığı tecrübelerim sırasında vardığım sonuçlar. 'Her şeyi yazarım, her şeyi yazabilirim' havasına girmeyin, buna inanırsanız da girmeyin, bence böyle davranmanız iyi bir makale yazarı olduğunuzu göstermez. İyi bir makale yazarı olduğunuzu, müşterilerin iltifatları ve sizden iş istemeye devam etmeleri gösterir.  Alçakgönüllü olun, herkesin zorlandığı konular vardır, zorlandığınız konuları kabul edin. Boş kaldıkça böyle konulara dair kendi kendinize yazmaya çalışın, işe yarayabilir. Fakat yazmanın sizi zorladığı her konuya da küsmeyin, o an için bırakın, ısrar etmeyin; ertesi sabah mesela, yeniden deneyin. Benim akşam veya gece saatlerinde pes edip bıraktığım konuları sabahleyin yazıverebildiğim çok olmuştur.


- Elinizden gelen her şeyi yapsanız da her müşteri sizin yazılarınızdan memnun kalmayacaktır, vardır bi sebebi, çok üstünde durmayın. Üslubunuz istediği gibi değildir, şudur budur; olabilir. Yazılarınız iyiyse siz müşteri bulursanız, o da yazar bulur; sorun yok.

- İyi bir makale yazarı olarak tanınmak için müşterilere tutabileceğiniz sözleri verin, verdiğiniz sözleri tutun, tutamayacağınızı sezerseniz geç olmadan haber verin.Birçok yazının belli bi zaman içerisinde teslim edilmesi gerekiyor, sizin söz verdiğiniz insanlar da verdiğiniz sözlere dayanarak birilerine söz veriyor, işlerini ona göre ayarlıyorlar, aksamaya siz sebep olmayın.

- Ortalık yerde emeği pul eden, işin piyasasını aşırı derecede aşağı çeken rakamlar karşılığında yazmayı teklif etmeyin; bunu yapacaksanız özel görüşmelerinizde yapın. Bu işi emek vererek, zaman harcayarak gerçekten iş edinerek yapan insanlar var; onlara haksızlık etmeyin. Gerçi size bir şey diyeyim mi; makale yazdırmak isteyen herkes öyle tekliflere atlamıyor. 'Ucuz değil iyi bir makale yazarı arıyorum, re-write yapanlar uzak dursun, her şeyi yazabileceğini söyleyenler başvurmasın' diyen çok ilan gördüm ben. 'Herkesin yazdığının üçte biri fiyatına yazarım, hem de en kralından yazarım, en çok yazarım' demeyin, yukarda Allah var; yazamazsınız. Normal insan emeğiyle olmaz.Bi program kullanırsınız, aslında 10 kişilik bir ekip olup tek kişiymiş havasında dolanırsınız falan, eyvallah. Ama normalde olmaz, hayır. İnsanın gözleri bi tuhaf oluyor, kafası bi sürü farklı bilgi arasında gidip gelmekten ötürü sallanıyor, bir noktadan sonra yazmaya devam ederse en basit şeyleri bile anlayamadığını fark ediyor vs; olmaz.


- Yazınız bittiğinde şöyle bir göz atmayı alışkanlık haline getirin, kelime hataları vb. kusurlar olabilir, onları yakalayın ve düzeltin, yazıyı öyle göndermeyin. Hele ki bir müşteriye yeni yeni yazıyorsanız. Belli bir süredir yazdığınız ve sizi az-çok bilen bir müşteri dalgınlığınıza, yorgunluğunuza verir; en fazla nazikçe uyarır, anlaşırsınız. Ama yeni bir müşteriyi en baştan kuşkuya düşürmeyin. Herkes ufak tefek hatalar yapabilir, bir harfi yanlış yazabilir, bir noktalama işaretini koymayı unutabilir. Ama yazınızda böyle bir sürü kusur olmamasına dikkat edin. Bir de, anahtar kelime ve etiketlerde hata olmasın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mesajınız kısa bir süre sonra yayımlanacaktır.

Gönül Yarası (2005)

Yerli yapım Türü : Dram Süresi : 142 dakika