19 Kasım 2013 Salı

Dev Araştırma Yazısı 3: Her Türlü Siyah Elbise Modelleri

  Özgün makale yazarı kişiliğim itibarıyla, değerli okur; 'her türlü siyah elbise modelleri' gibi bir başlık açmışken başlığın gazıyla 'zeytinyağlı siyah elbiseler' konusuna kadar mevzuyu her türlü irdeleyebilirim çok şükür. Bunun için kendimi zorlamıyorum; ne yazsam aklıma böyle abuk bi şeyler geliyor, bu benim elimde değil. Bunun makale yazarlığı ile de pek ilgisi yok aslında, bu işi yapmadan önce de kafam böyle çalışıyordu, şimdi hepten şey oldu.Bu yapının adı neyse işte, o bende tavan yaptı.

 Bu başlık için görsel ararken aklıma ne takıldı mesela; neden piknikte giyilecek siyah elbiselerle ilgili bir şey yok; küçük siyah elbise, büyük beden siyah elbise, siyah renkli peplum elbise, siyah abiye elbise, dar elbise, bol elbise, tek omuzlu elbise; her türlüsü var da bunun niye piknikte giyilmeye müsait bir modeli yok? Aslında var ya; bir piknik etkinliğine bööle Viktorya stili siyah elbisenle gideceksin, bütün piknik senden söz edecek. Terbiyesizler. Belki hepi topu bi tane siyah elbisem var pikniğe de, resepsiyonlara da onunla gidiyorum, ne var, olamaz mı? Çok sık çağırırlar da resepsiyonlara beni, o resepsiyon senin bu resepsiyon benim; öyle bi hayatım var. Vakit buldukça da makale yazıyorum işte, yurt dışı resepsiyonlar için uçak parasıydı, şuydu-buydu kolay değil. Anca yetiştirebiliyorum.

 Büyük beden siyah elbise modelleri mevzusuna gelelim: Şimdik bence, fazla kilosu olan kadınlar hep siyah giysin, durmadan siyah giysin, paso siyah giysin; öyle bir şey yok, ne münasebet. Yalnız; öyle bir büyük beden bayanlar var ki, bütün zamanların en ince, en narin, en zarif gösteren şeysi olan siyah elbiselerle bile olduklarından daha kalın görünmeyi becerebiliyolar. Şimdi yani; sen bunu başarabiliyorsan modacı sana n'apsın? Kimsenin fazla kilolu, balık etli, tombul, şişman falan olduğu için üzüntüden kahrolması veya karalara bürünmesi gerekmiyor; fakat insan iyi görünmek ister yahu, hoş görünmek ister. Buna göre modeller tasarlanmış; şurası kapansın, burası örtülsün diye, adamların bi bildikleri var da böyle tasarlıyorlar bunları; kalın hatlar çok ortada olunca da insan hoş görünmüyor işte. Yani, biraz dikkat ederek giyinmek gerekmez mi? Bunun kadını erkeği yok; kocaman göbeğinin üstüne o göbeği sarıp ortaya çıkaran şeyler giyip gerine gerine dolanan erkekler kesinlikle konu dışı değildir mesela. Onlar daha da rahat üstelik; erkekte güzellik önemli değil ya. Nasıl önemli değil; şöyle filinta gibi bir adam veya en azından tipine göre giyinmiş adam mı güzel görünüyor; 'erkekte güzellik mühim değil, göbeğimlen gurur duyuyorum' havasıyla hiç dikkat etmeden eline geçeni giyen adam mı? Bir de ince, narin kadın falan isteyeni olur bunların; sen kendin öyle ol da önce.


 Siyah elbise modelleri için görsel seçerken kendi zevkime göre seçtim tabii ki. Vücudu çok teşhir edenleri almadım mesela, sevmem ben. Sevmem derken; askılı elbiseydi, kısa elbiseydi, yırtmaçlı elbiseydi; onları kastetmiyorum. Ve fakat bazı görseller vardı; arkadaş, iki dakka sonra bitakım ismi lazım değil cinsel pozisyonların en açık ve net haliyle  sergileneceği bir filmde başrole çıkıcan da elbiseyi çıkarmadan; veya filmin adrenalin dolu konusu gereği elbisen bir grup heyecanlı ve haplanmış arkadaş tarafından parçalanmadan önce son bir poz mu veriyorsun, ne o, o kadar? Ben bu tip şeyleri kadının konumunu düşüren ve gelişmesini engelleyen şeyler olarak görüyorum, ondan kötü geliyor bana.
 Bir resim vardı, kadının göğüsleri öyle bi fırlayacak gibi duruyordu ki bakınız ne düşündüm: Klasik bi sahne vardır ya; kız kitaplarını yere düşürür veya kadının çantası açılıverir yolun ortasında; erkek de gelip onları toplar ve sonra aralarında bir aşk doğar, falan filan. Bu hatunun da, yolda giderken göğüsleri düşecek yere, o derece yani; erkek önce birini, sonra ötekini yerden toplayıp kadına verecek ve ondan sonra da aşk meşk vs. Sonracıma; siyah elbiselerim için seçim yaparken böyle mürebbiye havalı bi kadın resimleri vardı; onları da almadım. Klasik beyaz dizi, pembe dizi serilerindeki hikayeleri aklıma getirdi onlar da. Siyah elbiseden beyaz okul önlüğü yakası gibi bir şey çıkıyor mesela; yetişkin genç kadının üstünde, hoşuma gitmedi. Giy o elbiseyi, Normandiya civarındaki gerilim dolu bir tepeye kurulmuş malikanesinde üç çocuğuyla beraber yaşamakta olan, karısı vefat etmiş bir adamın malikanesine mürebbiye olarak yazıl; adam önce senin ebeni...yani sana karşı bayaa kaba davransın demek istiyorum; sonra da sana aşık olsun; elbise tam o havada. Karısı ölmemiş de onu en yakın arkadaşıyla aldatmış da olabilir. Veya bi de şey vardı; karısı çözümsüz bir ruh bunalıma yakalanmıştır ve muhteşem malikanenin tee arka taraflarındaki özel bir bölümde et suyuna domates çorbası içerek ve arada bir avaz avaz bağırarak yaşamaktadır; öyle bir şey. Neyse işte; böyle bir havası olan elbiseleri de almadım. Bi de; çok güzel siyah elbise modelleri vardı ama onu üstünde taşıyan kadının yüz ifadesi ve duruşu güzelim elbiseden soğutuyordu insanı; onları almadım.

Gotik giyim tarzını seven bayanlara hitap edecek birkaç resim de ekledim. Sonracıma; uzun siyah eldivenlerle kullanılan siyah abiye elbise resimleri beğendim. Siyah dantel elbise resimleri koydum, simli elbiseler, ofis kıyafeti olabilecek modeller seçtim. Bir tanesinde model yarım kollu diz üstü siyah elbisesini turuncu ayakkabı-çantayla tamamlamış, hoşuma gitti.Mini boyda bir peplum elbise var, dantelli elbiseler var, epeyce bir şeyler ekledim.
Bu küçük siyah elbise mevzusu bir efsanedir; veya sürü psikolojisiyle hep beraber öyle zannetmişizdir; bilemiycem. Ama böyle bir şeyin olursa bunu değişik ayakkabı, çanta ve takılarla falan tamamlayarak farklı ortamlara gidebileceğin bir gerçek. Bunu yeşil elbiseyle yapamazsın mesela; niye yapamazsın bilmiyorum; ille de küçük siyah olacak. Hatta buna tepki olaraktan 'küçük mavi elbise' diye bir yazı da yazmıştım; buralarda bir yerdedir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mesajınız kısa bir süre sonra yayımlanacaktır.

Thelma ve Louise (1991)

ABD yapımı Türü : Macera, suç, dram Süresi : 2 saat 9 dakika