7 Nisan 2014 Pazartesi

Çingene Elbisesi Modelleri

Çingene kıyafetleri konusunu iki kategoride ele almak gerekiyor sanki sayın ziyaretçiler. Biri böyle tipik ve abartılı bir görünümü olanlar; bol fırfırlı ve kat kat etekli İspanyol kol elbise modelleri gibi. Bir de günlük hayatta giymeye daha bir uygun, çingene tarzını bu tipik kıyafetlerden daha sade bir havayla yansıtan çingene elbisesi modelleri var. Bazı bohem tarzı elbise modelleri ikinci kategoriye giriyor mesela; aşağıdaki yakası büzgülü, etekleri fırfırlı desenli maksi elbise gibi.


Görselleri seçerken ki türlüsünden de seçmeye çalıştım; çünkü tam anlamıyla bu kategoriye giren bir elbiseyi her zaman rahatlıkla giyemezsiniz. Bazı çingene elbiseleri ancak bir partide, bir kostümlü baloda falan giyilebilecek kıyafetler havasında. Güzel şeyler ama; canlı, cıvıl cıvıl, biraz asi görünümlü, enerjik elbiseler. Aşağıdaki elbiseye bir bakın şimdi; insan bunu giydi mi bir yerlerden fıkır fıkır bir müzik sesi gelmeli ve bunu giyen de topuklarını şakırdata şakırdata dans etmeli sanki.


Çingene elbisesi kategorisine giren 70'ler modası bir vintage elbise resmi de buldum. Bu kısa kollu elbise karışık renkleri ve desenleri, kollarındali ve eteğindeki beyaz dantel bordürü ve bol etekleriyle Roman kadınlarının giydiği elbiselere yaklaşıyor evet; fakat resmini gördüğüm bazı elbiselerin eteklerinin yanında bu elbisenin eteklerinin bolluğu hiçbir şey değil. Kadın eteklerini 2 yandan başının hizasına kadar kaldırdığı halde yerde daha 2-3 kadınlık etek kalıyor, o derece. Resimlere bakarken göreceksiniz.

                                        

Artık görsellere geçelim, bakalım beğenecek misiniz? Bir adet patchwork elbise modelimiz var, çingene tarzı çiçek desenli elbise çeşitlerimiz var, kat kat etekli modellerimiz var. Gotik tarzı elbise modellerine benziyor bunların bazıları biraz-model itibarıyla. Üstünde önü çapraz bantlı siyah bir yelek olan kırmızı elbise mesela. Bir de yakası büzgülü, göğüslerin altından belin altına kadar kemerle büzüştürülmüş bir nevi kalın kuşak sarılmış elbiseler var; onlar da aklıma gotik kıyafetleri getirdi.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mesajınız kısa bir süre sonra yayımlanacaktır.

Thelma ve Louise (1991)

ABD yapımı Türü : Macera, suç, dram Süresi : 2 saat 9 dakika