3 Nisan 2014 Perşembe

Dev Araştırma Yazısı 6: Bohem Giyim TarzıDeğerli on yüz binlerce ziyaretçilerim; bir süredir 'dev araştırma yazısı' konseptime bir şey eklemediğimi fark ettim ve çok mu üzüldüm, hayır; ama 'bir tane ekleyeyim artık' diye düşündüm. Bohem giyim tarzı hakkında uzunca, görsellerle süslenmiş bir yazıya başlamak üzereyim, hatta başladım.
Bohem tarzı
büyük ölçüde 60'lı yılların sonunda popüler olan bazı kıyafetlerden ve hippi tarzından esinlenerek ortaya çıkmıştır. Hippi giyim tarzı dışında Çingene kıyafetlerinden de izler taşıyan bu tarz giyimde genellikle uzun, rahat, akan kıyafetler kullanılır. Aşağıdaki gibi mesela. 


                                                                
Boho stili olarak da bilinen bu giyim tarzının özünde insanın giyime sarf edecek çok fazla parası olmaması ve küçük bir bütçeyle özgür, rahat, biraz artistik kombinler yaratması yatıyor aslında. Modacıların bazıları astronomik fiyatlara sahip olan bohem tarzı tasarımlarının bu açıdan olayın ruhuna pek uygun olmadığını söyleyebiliriz. Hippiler çok parası olan insanlar değillerdi, hatta tam tersi. Son derecede renkli, bağımsız, kayıtsız, salaş ve göz alıcı bir havası olan kıyafetleri de pahalı kıyafetler değildi. 

Hareket özgürlüğü, rahatlık bohem giyim tarzı için önemli bir unsurdur ve doğal liflerden yapılmış rahat, bol kıyafetler ön plandadır. Aztek desenli elbise çeşitleri, Çingene elbisesi modelleri; etnik desenli elbise, etek, bluz vb. parçalar genel olarak bu tarza özgü sayılır. Yani işin içinde Afrika var, Meksika var, kabile kültürü var, yerel motifler var, doğal kumaşlardan yapılmış salaş kıyafetler var, Kızılderili kültürü var. Floral desenler ve dantel de kullanıldığından boho tarzının romantik bir tarafı da var. Aşağıdaki kombine alayım sizi. Düz renkli salaş etek, ajurlu salaş-kısa bluz ve alındaki saç bandı; hepsi bohem tarzının tipik unsurları.

                                             

Uzun elbise ve etekler bohem tarzının çok kullanılan parçaları arasında yer alıyor.Salaş etekleri hafif dökümlü kısa bluzlarla kombinleyerek stili yakalayabilirsiniz, üstünüze bir de püsküllü yelek alır veya omzunuza bir püsküllü çanta takarsanız tadından yenmez. 

Püskül meselesi bohem stilinde önemlidir; ceketiniz veya botlarınız da püsküllü olabilir mesela. Ayakkabı olarak yazın rahat sandaletler, boncuklu sandalet modelleri olabilir; kapalı ayakkabı giyeceğiniz zaman süet botlar veya kovboy çizmeleri olabilir.

Aksesuar olarak saç bantları ve bööle geniş kenarlı, büyük şapkalar oldukça tipik; takıları ise epeyce bir abartabilirsiniz. Kat kat bileklikler takabilirsiniz mesela; uzun kolyeler-özellikle kemikten, doğal taşlardan, tahta boncuklardan yapılmış olanları. Sallantılı küpe modelleri kullanabilirsiniz böyle şıngır şıngır. 

Aşağıya bir bohem tarzı kombin örneği salıyorum şimdi; pantolonlu bir kombin bu, çok da hoş duruyor, kemerine kadar her yönüyle tarzı yansıtıyor. İspanyol paçalı patchwork pantolon, denim kumaşından bluz, iri mavi taşlarla süslü kalın siyah kemer ve kıyafeti tamamlayan rahat ayakkabılar. Modelle el ele dolaşan arkadaşa da dikkatinizi çekerim bu arada, o da aynı stilde giyinmiş.

Bohem giyim tarzı katmanlı, kat kat giyinme olayını da kapsıyor. Etek, bluz, yelek, ceket, şal gibi parçalar üst üste giyilebiliyor ama bu belli bir zarafetle yapılıyor ve ortaya uyumsuz, darmadağın bir görünüm değil birbirini tamamlayan, birbirine uyan parçalardan oluşan hoş bir karmaşa çıkıyor.Seçtiğim görsellere bir göz attım, aşağıdaki resmi bu duruma aşağı yukarı uyan bir örnek olarak verebilirim sanırım. 

Desenli, güzel bir maksi etek var örneğimizde; dar bir siyah üst ve onun da üstünde önden düğümlenmiş rahat bir bluz. Ayakkabılar spor tarzda rahat şeyler, boynumuza da iki ayrı kolye takmışız. Buyurun siz de görün:

                                                  

Tığ işi örgü bluz ve yelekler, plaj elbiseleri de bu stili yansıtıyor. Uçlarından dantel sarkan salaş etekler de öyle. Batik boyama giyim eşyaları da. Çiçekli saç bantları ve tüy küpeler var sonra. Kovboy şapkaları, hasır şapkalar var. Dar kesim pantolonların üstüne giyilen şal desenli, etnik desenli, salaş bluzlar ve tunikler var. Bu sonuncusuna bir örnek geliyor hemen:

                                                   

Bohem tarzını sonbahar ve kış sezonunda uygulayacağınız zaman gevşek, örme kazaklar kullanabilirsiniz. Dar pantolon-salaş kazak veya bol paça pantolon-dökümlü kısa kazak kombini olabilir mesela. Ayakkabıda renk olarak kahverengi ve siyah kullanılıyor. Dar kesim kot pantolonunuzu siyah kovboy çizmelerinin içine sokun ve üstünüze de biraz üstünüzden dökülen, tercihen ajurlu bir uzun kazak alın mesela. 

Delikli, transparan kazaklar bohem tarzına daha yakındır; içine kıyafetinizi tamamlayacak renkte bir atlet giyebilirsiniz. Uzun, salaş hırka modelleri de uygundur; kilim desenli hırka modelleri olabilir, ajurlu hırkalar olabilir. Bu tarz kombinlere de örnek verelim lafını etmişken:Çarpıcı geometrik desenleri olan kıyafetler de giyiminde bu stili yansıtmak isteyenlerin edinmesi gereken parçalar arasında yer alıyor.Unutmadan; büyük güneş gözlükleri de öyle. Saçınızı bohem havasına sokmak istiyorsanız yapabileceğiniz tek şey alın bandı kullanmak değil; dağınık, rahat bir topuz da olabilir, bir çift de uzun küpe takarsanız daha da güzel olur. 

Örgülü saç modelleri olabilir; alnınızda ince bir saç örgüsüyle bir bant oluşturun mesela veya saçlarınızı salın; iki yandan ince birer tutamını örün ve arkada birleştirin. Yaz sezonu için deriden veya bezden yapılmış bir iki çanta temin edin; çantanız kilim desenli olabilir, püsküllü olabilir. Çapraz asılmış bir çanta boho stiline daha bir yakındır ama öyle olmasa da kıyamet kopmaz tabii.

                                          

İkinci el giyim eşyası satan mağazalarda kendinize özgü, benzersiz bir stil yaratmanızı sağlayacak giyim eşyaları ve aksesuarlar bulabilirsiniz. Vintage tarzı parçaların satıldığı yerler de bu açıdan gözden geçirilebilir. Gümüş, ahşap veya taş gibi doğal malzemelerden yapılmış takılar; tahta bilezikler, uzun boncuklu kolyeler, iri taşlardan yapılmış olanlar, etnik bileklikler, sallantılı küpeler aksesuar olarak uygundur. 

Deri bileklikler, ucundan etnik bir figürün sarktığı deri kolyeler de olabilir. Rengarenk eşarpları saç bandı veya kemer olarak kullanabilirsiniz. Bohem tarzı uzun, salaş eteklerle kısa jean montları kombinlemeyi  de deneyebilirsiniz, ben hep sevmişimdir; güzel duruyor. Ben tekrara düşmeye mi başladım, artık susayım mı? Peki Sözü görsellere bırakıyorum o zaman.
                                                   
                                                          

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mesajınız kısa bir süre sonra yayımlanacaktır.

Thelma ve Louise (1991)

ABD yapımı Türü : Macera, suç, dram Süresi : 2 saat 9 dakika