6 Nisan 2014 Pazar

Fransız Dantelli Gelinlik Modelleri

Piyasada birçok gelinlik danteli çeşidi var ve Fransız danteli bunların en kalitelisi, en pahalısı. Bu dantel çeşidi diğer gelinlik dantellerinden farklı bir şekilde hazırlanıyor. Diğer dantellerde tül üzerine sonradan işleme yapılırken orijinal Fransız dantelli gelinlik çeşitlerinde kullanılan dantel farklı sıklıklarda tüller şeklinde, tülle beraber dokunuyor. Bazı gelinlikler bütünüyle Fransız dantelinden yapılırken bazılarının sadece belirli bir parçası bu dantelle süsleniyor. Omuz ve kol kısımları dantelli bir straplez gelinlik giyeceğinizi varsayalım, dantelin direkt olarak teninize değeceği böyle bir gelinlikte Fransız dantelinin şahane duracağından emin olabilirsiniz. Dantelli kısımlarının altında astar olan bir gelinlik giyecekseniz bu durumda kordoneli Fransız danteli kullanmanız tavsiye ediliyor. Çok ince bir yapısı olan bu dantel astarın üzerinde kendini pek göstermiyor, kordoneli dantellerin çevresi kalınlığı 2 mm. civarında olan bir iple çevrelendiğinden bu sorun bir ölçüde halloluyor.


Yanda gördüğünüz krem rengi V yaka gelinlik modeli oldukça zarif görünüyor değil mi? Dantellerin gelinliklere romantik ve klas bir hava verdiği inkar edilemez, tabii kaliteli olmaları kaydıyla. Fakat bir Fransız dantelli gelinlik için yeterli bütçeniz yoksa karalar bağlamanız gerekmez, piyasada daha uygun maliyetli danteller de bulunuyor. Fransız dantelinin ayırt edici özelliklerinden biri uygulanan dokuma tekniğinin bir sonucu olarak kenarında saçaklar olması, fakat bu saçaklar taklit dantellere de eklenebiliyor. . Bu özel danteli sadece gelinlik için gereken miktarda almak söz konusu değil. Diyelim ki gelinliğiniz için  1 m. kullanılması yeterli ama en az 1 kupon almak zorundasınız ki bu da yaklaşık 3 m. demektir.

Aslında günümüzde bu dantelin orijinali ancak çok ünlü birkaç gelinlik firması tarafından kullanılıyormuş. Çoğunlukla orijinaline şu veya bu ölçüde yakın olan danteller kullanılıyor ve fiyatları da bu yakınlığın derecesine göre değişiyor. İyi bir taklit kötü bir taklitten daha pahalı oluyor tabiatıyla.Okuduklarımdan bu sonucu çıkardım.

Solda düğün töreninde nostaljik bir görünüme bürünmek isteyen, geçmiş dönemlerin gelinliklerini beğenen gelin adaylarına hitap edebilecek bir adet dantelli vintage gelinlik modeli görüyorsunuz.Güzel bir dantelin ten üzerinde nasıl etkileyici ve belirgin bir duruşu olabileceğini de.

Gelinlik seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç noktayı hatırlatarak bitireyim yazımı.Öncelikle ayırabileceğiniz bütçeyi belirleyin ki boşuna zaman kaybetmeyesiniz. Birçok gelinlik denerseniz mümkünse bunlarla fotoğraflarınızı da çekin, daha sonra bu fotoğraflara bakarak eleme yapabilirsiniz. Yanınızda sizi doğru yönlendireceğine inandığınız bir kişi olmasının faydası olacaktır. Gelinlik denemelerini göğüs bölgenize mükemmel bir şekilde oturan doğru bir sütyenle yapın. Ön yargılı olmayın; bir modelin size hiç yakışmayacağı konusunda yanılıyor olabilirsiniz. Çok yakışacağı konusunda da tabii.
                                                               Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mesajınız kısa bir süre sonra yayımlanacaktır.

Georges Hobeika Gelinlik Modelleri (2020 İlkbahar Yaz)

Georges Hobeika 2020 gelinlik koleksiyonu en lüks kumaşlardan dikilmiş, göz alıcı işlemeler ve dantel, değerli taş ve boncuk detaylarıy...