12 Nisan 2014 Cumartesi

Sevgili Google; Seninle Sebze Yemenin Faydaları Hakkında...


Sevgili Google; seninle sebze yemenin faydaları konusunda konuşmak istiyorum. Bu konuda bana yardımcı olmalısın, sorunu biliyorsun; bu dert beni verem edecek. Bakla yemenin patates kızarması yemekten daha faydalı olması hoş bir şey değil takdir edersin ki. Kerevizin faydaları konusunda destanlar yazılırken bol soslu makarnanın 'cıs!' bir yemek olmasını da şık bulmuyorum. Sen ki bir arama motoru devisin; birini tutup farklı yazılarla dolduramaz mısın ortalığı? Ben de yardımcı olabilirim; ev baklavasının faydaları veya tereyağlı pilavın yararları konusunda yazabilirim mesela. Bi araştırsak; belki onların da bir sürü faydası vardır da toplumdan gizleniyordur? Paralel yapı böyle şahane şeyleri yememizi istemiyor olamaz mı Türk milletinin dev adımlarla ilerleyişini durdurmak için? İleri demokrasi ile yönetilen bir memlekette bütün yiyeceklerin aynı değerde olması gerekmez mi? Ne dedin, saçmalıyor muyum? Biliyorum ki. Fakat bu benim en büyük hayallerimden biri; bırak da arada bir kurayım. Çok mersi, sağ ol.Bloğum başlığın altında başlıkla ilgili içerik bulamadığım için küfür ederek çıktığım sitelere benzemesin diye sebze yemenin yararları hakkında bir şeyler de yazmam lazım tabii.Başlıyorum: Sebzeler, hele ki onları çiğ olarak yersek sağlık açısından büyük faydalar sağlıyorlar maalesef. Şahsen patlıcanın faydalarına karşı değilim ama fakat pırasanın faydaları olması beni üzüyor. Pırasa mide-bağırsak rahatsızlıklarına, damar sertliğine, deri hastalıklarına ve hemoroide iyi geliyor mesela. Aynı özellikler fıstıklı ev baklavası (fıstığı bol olacak), peynirli börek veya İskender kebap için de geçerli olabilirdi halbuki, fena mı olurdu?O yöne gitmicektim bu paragrafta hesapta, bi dakka toparlıyorum: Sebzeler vücudumuzun ihtiyaç duyduğu birçok maddeyi içerirler, sebze yemek çok iyi bir şeydir, hepimiz durmadan sebze yemeliyiz. Ayrıca sebzelerin kalorisi et yemeklerine göre çok daha düşük. Bu yüzden özellikle diyet sezonu geldiğinde, ilkbahar yaz aylarından söz ediyorum; bolca sebze (ve meyve) yemek lazım. Bu böyle maalesef sevgili Google; yapacak bi'şey yok. Yoksa sen de isterdin biliyorum.Sebze yemenin faydaları saymakla bitecek gibi değil, o derece. Gel de sinirlenme! Karnabaharın faydaları mesela; karnabaharda kadınları göğüs kanserinden koruyacak bir madde varmış. Karnabaharda olması yine iyi, kerevizde de olabilirdi bu. Enginarın faydaları, buyur; hayatımda birkaç kere yediğim ama bir tek kere bile yemeğini yapmadığım bu sebze karaciğer ve kalbin en iyi dostlarından biri, ayrıca yorgunluğu gideriyor ve kanı temizliyor. Semizotu kanama hastalıkları ve peklik sorunu için çok faydalı, kereviz mideyi kuvvetlendiriyor-böbrek üstü bezlerini çalıştırıyor, kanlı canlı bir bebek doğurmak isteyen hamile kadınların bolca ıspanak tüketmesi tavsiye ediliyor vs.

Yaa, böyle işte. Ben bu sebzelerin hiç birini yemiyor değilim tabii; kışın ıspanak pişirmeye özeniyorum mesela. Ama kereviz ve pırasaya en küçük bir sempatim yok, baklayla pek işim olmaz (bakladan yapılan bir meze olacak - fava mıydı?- onun dışında), enginarı da belki arada bir yiyebilirim ama pişirmeyi bile bilmiyorum. Öğrenilir gerçi. Öğrenmek lazım, 50 yaşıma gelmişim; benim böyle şeylere ekstra özenmem lazım. Bir gün bu sebeple kafamı vuracak taş aramak durumunda kalmasam bari.

Hayat çok tuhaf. Sağlıksız beslenmenin bu kadar şahane bir şey olması çok feci.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mesajınız kısa bir süre sonra yayımlanacaktır.

255 Fotoğrafla Ev Dekorasyonu Fikirleri (Chango & Co)

Bloga bir süre için sıklıkla dekorasyon konulu yazılar yazmaya karar verdim. Dünya tasarımcılarla dolu ve çok hoş, çok etkileyici şeyl...