18 Ekim 2014 Cumartesi

Hamilelik 1. Hafta


Bir müşterim için gebelik haftaları serisi hazırlıyorum sayın ziyaretçi, kendim için de yazayım dedim, hee, niye yazmayayım, mis gibi konu. Sondan başlamanın alemi yok tabii, bu yüzden hamilelik 1. hafta konusuyla başlıyorum. Ve ilk olarak size 1 haftalık gebelik olarak anılan dönemde aslında kesinlikle ve hiçbir şekilde hamile falan olmadığınızı söyleyerek devam ediyorum. Hamile değilsiniz ama bebek beklediğinizi öğrenmenizle sonuçlanabilecek bir süreç işlemekte.Bunu açıklamaya çalışayım hemen:

Adet döngüsü ne demek biliyor musunuz; bu, üreme çağındaki bir kadının bir aylık periyodunun ilk gününden bir sonraki aylık periyodunun ilk gününe kadar geçen zaman demek. Günümüzde yapılan hesaplara göre gebelik başlangıcını belirleyen şey gebe kaldığınız adet döngüsü sırasındaki ilk adetinizin ilk günü. Kadınlar çoğunlukla en son ne zaman adet gördüklerini bilirler ama hamile kalınan tarihin net olarak hatırlanması daha zordur, bu yüzden doktorlar gebelik dönemi takibi yaparken hesaplarını son adet gördüğünüz tarihe göre yapıyorlar, onun ilk gününe göre. Bu hesapla da gebelik toplamda 40 hafta sürüyor.

Yani şöyle oluyor; ilerleyen tarihlerde yaşanan olaylar gösterecek ki siz (x) dönemde gebe kalmışsınız. Üreme çağında ve sağlıklıysanız vücudunuz her ay bunun için hazırlık yapıyor ama bu hazırlıklar bazen sonuç veriyor. O dönemde sonuç verecekleri tutuyor işte, ama bu baştan bilinemez tabii. Adet tarihinizden sonraki 4. haftanın sonunda gebe olduğunuz hissine kapılmaya başlayacaksınız, belki de test yapacak veya yaptıracaksınız. 4. veya 5. haftada durum iyice netlik kazanacak. Ve eğer gebeyseniz bu şunu gösterecek; son adet tarihinizin başından beri vücudunuz bu bebek için çalışmıştır. Ve siz kendinizi 1 haftalık hamile bir kadın gibi düşündüğünüz zaman aslında 4 haftadır hamilesinizdir çünkü vücudun bu hazırlanma süreci de gebelik haftalarına dahil ediliyor.

Demek ki neymiş, hamilelik 1. hafta olarak anılan süreçte rahimde bir gebelik durumu, bir bebeğin varlığı söz konusu değilmiş. Yumurtanız bir süre sonra başka bi ton spermle yarışıp mücadeleyi kazanan o sperm tarafından döllenecekmiş meğer ama sizin henüz bundan haberiniz yokmuş, nereden olacak ki tabii. Hem bu ne zaman olacak, bu haftada değil, bu hafta adet görüyorsunuz ve yumurtlama olayı bu adetten 2 hafta sonra gerçekleşecek, dolayısıyla döllenme de, olacaksa eğer, ondan sonra olacak. Gebeliğin rahme ulaşıp yerleşmesi de 4. haftayı bulacak. Hepsini yazmaya çalışıcam bakalım haftada, 10 günde bir olmak üzere. Okuyacak, ilgi gösterecek olanlara şimdiden teşekkür ederim.

Hamilelik 2. hafta için tıklayın:

Hamilelik 3. hafta için tıklayın:Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mesajınız kısa bir süre sonra yayımlanacaktır.

Ayvalık Asmalı Bahçe

Ayvalık'ta tatil yapanlara küçük, serin, sade ve keyifli bir mekandan söz etmek istiyorum bugün. Ayvalık Asmalı Bahçe sıcak günlerd...