24 Ekim 2014 Cuma

Hamilelik 2. Hafta


Günümüzde gebelik aylar değil haftalar üzerinden takip ediliyor ve gebelik haftası hesaplama mantığına göre 2 haftalık gebelik sırasında aslında hamile değilsiniz, tıpkı hamilelik 1. hafta sırasında da olmadığınız gibi. Hamilelikte ilk 3 hafta rahminizde bir bebeğin var olduğu bir süreç değildir, vücudunuzun planladığınız veya olası bir hamileliğe hazırlandığı dönemdir bu. İlk hafta zaten adet görmektesinizdir, hamilelik haftaları son adet tarihinizin ilk gününden itibaren hesaplanıyor. Hamilelik 2. hafta sırasında ise adetiniz bitmiştir, eşinizle beraber olmaya başlamışsınızdır ve bu sırada gebe kalabilirsiniz - kalmayabilirsiniz de. Eğer hamile kaldıysanız bunu 2  hafta sonra öğreneceksiniz. Bir de şöyle bir şey var; bazı kadınlarda yumurta gelişimi daha geç olabiliyor. Bu durumda gebelik haftası ultrasonla yapılan muayeneye göre tespit ediliyor. Bebek ultrasonda görülebilecek hale geldiğinde onun gelişim durumu tespit ediliyor ve anne adayının kaçıncı gebelik haftasını yaşamakta olduğuna bu tespite dayanarak karar veriliyor.

Bebeğinizin rahim içinde var olacağı dönem gebeliğin 4. haftasıdır, bundan önceki 3 hafta vücudun bu duruma hazır olmak üzere yaptığı hazırlıklardan söz edilebilir ancak, bebekten değil. 2. haftada da henüz bir bebeğin varlığı veya görüntüsü söz konusu değildir. Aşağı yukarı 1 haftanız adet görerek geçti, 3 hafta daha geçtikten sonra tekrar adet görmeyi bekliyorsunuz (Düzenli olarak 28 günde bir regl olduğunuz varsayımıyla), eğer bu olmazsa hamile olabilirsiniz demektir. Ve 4. haftanın sonunda gebe olduğunuz belirlendiği zaman da bu ne demektir; vücudunuz geriye doğru yaşadığınız 3 hafta boyunca buna hazırlanmış meğer. Ve bu haftalar da, ortada henüz bir bebek olmasa bile, gebelik haftalarına dahildir. 

Tıbben hamilelik 2. hafta olarak kabul edilen süreç sırasında hamile değilsiniz ama buna hazırlanıyorsunuz; adetiniz bitti ve rahminizin çeperi kendini toparlamaya başladı, ortam, bu döngüde bünyeye bir bebek yerleşirse diye harıl harıl hazırlanıyor. Endometriyum yani rahim içi tabakası kan damarları bakımından zenginleşip kalınlaşıyor. Böylece ne olacak, embriyonun tutunması ve rahatlıkla besin ve oksijen alabilmesi için gereken yapı oluşturulmuş olacak. Gebe kalmak için son derecede uygun bir haftadır bu hafta. Her zaman 28 günlük aralıklarla adet görüyorsanız adetinizin başlangıç tarihinden itibaren 14 gün geçtiğinde endometriyum kalınlaşmış olacak ve aynı anda foliküllerden olgunlaşmış yumurta hücresi veya hücreleri salınacak. Normalde 1 adet folikül çatlıyor ve yumurta oluşuyor ama 1'den fazla da olabilir salınan yumurta sayısı; bu yumurtalar döllenirse ikiz - üçüz doğum yapacaksınız demektir. 

Hamilelik 3. hafta için tıklayın:

Hamilelik 4. hafta için tıklayın:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mesajınız kısa bir süre sonra yayımlanacaktır.

Gebze'de Çiftlikten Doğal Ürünler

Gebze Tavşanlı Köyü sınırındaki Ballıkayalar Tabiat Parkı’nın yakınında yer alan Ortak Çiftlik ; ilçede ve çevresinde yaşayanlara çok ...