8 Kasım 2014 Cumartesi

Hamilelik 3. Hafta


Hamilelik 1. hafta ve hamilelik 2. hafta sırasında aslında hamile olmadığınızı, bu dönemde hamile kaldığınızın daha sonra ortaya çıktığını ve gebeliğinizin başlangıç tarihinin son adet tarihinizin ilk günü olarak sayılacağını ilk 2 haftayla ilgili yazılarımızda belirtmiştik. Bunu kısaca hatırlattıktan sonra şimdi hamilelik 3. hafta ile ilgili bilgilere geçelim. Geçiyorum hemen..veya önce neskafemi alayım sonra geçeyim.

3 haftalık gebelik esnasında şu önemli olay oluyor; döllenme bu hafta gerçekleşiyor. Olay şöyle cereyan ediyor; yumurtalıkta gelişmiş olan folikül çatlıyor ve yumurta hücresi meydana geliyor. Fallop tüpünün saçakları (Ki bunlar yumurta hücresiyle aynı yöndedir) hücreyi içeriye alıyorlar. Böylece tüpün içine doğru ilerlemeye başlayan yumurta hücresi, cinsel ilişki sırasında bir sürü sperm hücresi tarafından çevreleniyor. Fakat bu yüzlerce hücreden sadece birisi, en güçlü olanı yumurta hücresinin içine girmeyi başarıyor. (Çoğul gebelik dışında.) Yarışı kazanan spermin içeriye girmesiyle yumurta hücresinin 'Kusura bakmayın başka birini alamıycaz' dercesine kapanıvermesi bir oluyor. 'Bi arkadaşa bakıp çıkacaktım' falan diyen spermler oluyordur belki ama geçmiş olsun, 
döllenme olayı tamamlanmış durumda.

Spermler yola düştüklerinde 1 hücreden ibaret oluyorlar fakat bunlar rahime doğru laylaylom (Herhalde) ilerlerlerken hücre sayıları da artıyor. Baya bi artıyor yani, yola tek bir hücreyle çıkan bir sperm rahime yerleştiğinde 16 hücreli hale gelmiş oluyor. Kendisi içeriye kabul edildikten sonra bir 20 dakika daha gidiyor ve yumurta hücresinin içine ulaşıyor. Yol kaç kilometreyse artık. Neyse, hamilelik 3. hafta sırasında vücudunuzda epeyce bir ekşın oluyor aslında ama siz bunu bilmiyorsunuz. Bu dönemde implementasyon kanaması denilen olayı yaşayabilirsiniz, o da belki, bu olmazsa kendinizde fiziksel veya ruhsal bir farklılık hissetmezsiniz. Bu implementasyon şeysi de her kadının başına gelmeyen bir ara kanama; birkaç damlalık bir kanama oluyor ve bu kendiliğinden duruyor. Sebebi şu; embriyo rahime tutunmaya çalışırken birtakım enzimler salgılıyor, bunlar da böyle ufak, mini minnacık bir kanamaya yol açabiliyorlar.

Sonuç itibarıyla gebelik 3. hafta bebeğin yaşama tutunmaya başladığı ama annesinin henüz bundan haberdar olmadığı bir dönem. Yaşama tutunmayı bir yana bırak, arkadaşın cinsiyeti bile belli; çünkü cinsiyet döllenme anında belirleniyor. Size gelince; 1 hafta kadar sonra adetiniz gecikecek ve gebe kalmış olabileceğinizi düşüneceksiniz büyük ihtimalle. Ondan sonraki haftada ise durum netlik kazanacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mesajınız kısa bir süre sonra yayımlanacaktır.

Ayvalık Asmalı Bahçe

Ayvalık'ta tatil yapanlara küçük, serin, sade ve keyifli bir mekandan söz etmek istiyorum bugün. Ayvalık Asmalı Bahçe sıcak günlerd...