26 Kasım 2014 Çarşamba

Hamilelik 4. Hafta


Eğer adet döngünüz düzenliyse hamilelik 4. hafta adetinizin geciktiğini fark edeceğiniz hafta olacaktır. Bu haftanın sonunda adet görmeniz gerekirken görmeyeceksiniz ve kafanızda bir kuşku oluşacak. Eğer gebe kalmayı planlıyorsanız bu hafta görmeyi beklediğiniz adetin günü gelmeden kanda beta HCG hormonu ölçümü yaptırabilirsiniz aslında ama bu şekilde konulan gebelik tanısı hatalı olabilir. Ayrıca bu test kan alınmasını gerektirir ve nispeten pahalıdır. Adetinizin gecikmesini bekleyip bundan sonra idrarda gebelik testi yaptırırsanız alacağınız sonuç daha sağlıklı olur.

Hamilelik 3. hafta başında neler olmuştu; yumurta hücresi kendisini döllemek için sıkı bir mücadele veren spermlerden birini içeri almış ve böylece döllenme olayı gerçekleşmişti. 4. haftanın başında ise, bebeğinizi oluşturacak olan hücre topluluğu rahim iç tabakasına gelip büyük ihtimalle rahminizin arka duvarının iç kısımlarına yerleşecek - yerleşmesi için en ideal yer bu bölüm çünkü. Bu yerleşme olayı sırasındaki birtakım atraksiyonlardan ötürü 4 haftalık gebelik sırasında implantasyon kanaması yaşayabilirsiniz, lekelenme tarzında bir kanamadır bu.

Mide bulantısı sorunu çoğunlukla hamileliğin 6. haftasında başlar ama bazı kadınlar  gebelik 4. hafta esnasında da kusma hissi ve  bulantı problemi yaşayabilirler. Gebelik gerçekleştiyse bu hafta hemen hemen adet öncesi belirtiler gibi olan bazı durumlar yaşayabilirsiniz; yorgunluk duygusu, uyku eğilimi, bel ağrısı, göğüslerde dolgunlaşma ve hassasiyet, ruh hali değişiklikleri gibi. Vücutta gebelik hormonunun yükselmeye başlamasından kaynaklanan bu sorunlar her kadında görülmez.

Hamilelik 4. hafta esnasında siz hamile olduğunuzun farkına varmazsınız ama embriyo faaliyet halindedir; bir yandan yerini sağlamlaştırmaya çalışırken bir yandan da hücre sayısını hızla arttırır. Bu hücreler genelde bir kısmı bebeği ve organlarını, bir kısmı plasentayı ve göbek kordonunu oluşturmak üzere farklılaşmakta olan 2 gruba ayrılır.

Hamilelik 5. hafta için tıklayın:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mesajınız kısa bir süre sonra yayımlanacaktır.

Ayvalık Asmalı Bahçe

Ayvalık'ta tatil yapanlara küçük, serin, sade ve keyifli bir mekandan söz etmek istiyorum bugün. Ayvalık Asmalı Bahçe sıcak günlerd...