20 Aralık 2014 Cumartesi

Hamilelik 5. Hafta


5 haftalık gebelik dönemi birçok kadında 'Acaba hamile miyim?' duygusunun uyandığı dönemdir. Adet döngünüz düzenliyse bu hafta adet görmeniz gerekir - ama görmezsiniz ve doğal olarak bunun gebe kalmış olmanızla ilgisi olabileceğini düşünürsünüz. Hamilelik 5. hafta sırasında eczaneden bir test alıp kendi kendinize idrarda gebelik testi yapabilirsiniz. Bu testin sonucu negatif çıkarsa ama içinizden bir ses size ısrarla hamile olduğunuzu söylüyorsa bir de bir kliniğe başvurup orada test yaptırmanız tavsiye edilir.  Hamileliğin belirleyici bir hormonu olan beta HCG hormonu belli bir seviyeye gelmediyse eczaneden alınan testler yanlış sonuç verebilir. Kliniklerde kullanılan test kitlerinin yapısı daha hassas, hatalı sonuç verme olasılıkları da daha düşüktür.

5. haftada anne adaylarında büyük değişiklikler olması beklenmez. Bazı kadınlar bu haftayı hiçbir değişiklik yaşamadan geçirirler, bazıları ise erken gebelik belirtileri sergilerler. Bu belirtiler idrara çıkmanın sıklaşması, memelerin gerilip hassaslaşması ve uçlarının daha koyu renkli hale gelmesi, sürekli uyku hali, sabahları duyulan yorgunluk hissi ve bulantılar, akşamları bastıran baş ağrıları, iştah ve ağız tadı değişiklikleri olarak sıralanabilir.

Gebelik 5. hafta gelip gebe olduğunuz kesin bir şekilde tespit edildiğinde aklınıza geçen ay boyunca yaşadığınız - yaptığınız ve gebeliği olumsuz etkileyebileceğini düşündüğünüz şeyler gelebilir ve bu sizi huzursuz eder. Örneğin alkollü - sigaralı bir ortamda bulunmuş veya bir röntgen filmi çektirmişsinizdir. Fakat bu yüzden endişe etmeniz gerekmez. Çünkü aklınıza gelen bu durum gebeliği engellemiş olsaydı büyük ihtimalle şimdi hamile olamazdınız. Adet gecikmesinden önceki dönemde bebeğin hücrelerinin sayısı çok azdır ve herhangi bir etken tek bir hücreyi bile olumsuz etkilese gebelik devam etmez. Değil mi ki şu anda gebesiniz, korktuğunuz gibi bir zarar görmemişsiniz demektir. Bunun tersinin geçerli olması ihtimali çok düşüktür.

Hamilelikte cinsellik konusuna gelince; doktorunuz size aksini söylemedikçe erken hamilelik dönemlerinde cinsel ilişki kurmaktan korkmanız gerekmez. Normal şartlar altında bebeğinizden yana bir endişeniz olmasın, o tahmin ettiğinizden çok daha iyi bir şekilde korunmaktadır. Gebelik normal seyrinde devam ediyorsa doğuma 4 hafta kalıncaya kadar cinsel ilişki kurulmasında sakınca yoktur.

5 haftalık gebelik görüntüsü:

Hamilelik 5. hafta sırasında embriyo disk şeklindedir ve daha sonra vücut taslaklarını oluşturacak olan 3 tabakadan meydana gelmektedir. (İç, orta ve dış tabakalar.) Bebeğe besin ve oksijen taşınmasını sağlayacak olan doku ve kordon bağı (Koryon villus) da bu dönemde oluşmaya başlar.

Bebeğin organ ve sistemlerinin büyük kısmının oluşumu 10. haftaya kadar tamamlanacaktır, bu yüzden 5. ve 10. haftalar arasında bebekler dış etkenlere ve sigara, radyasyon, ilaçlar gibi zararlı toksik maddelere karşı son derecede duyarlıdırlar. Hamileliğinizin tamamı boyunca sağlığınıza dikkat etmelisiniz tabii, fakat bu kritik dönemde saydığımız türden etkenlere karşı azami dikkat göstermeniz gerekiyor.

Bu dönemde vajinal yolla yapılan ultrasonla gebelik kesesi görülebilir, fakat bebek henüz çok çok küçük olduğundan kendisini ve kalp atışlarını görmek mümkün değildir. Karından yapılan ultrasonla ise gebelik kesesi dahi görüntülenemez, bu ancak 1 hafta kadar sonra söz konusu olabilir. Çünkü vajinal ultrason yapılırken prob direkt rahim ağzına yaslanmaktadır, karından ultrason sırasında ise karın duvarıyla rahim arasındaki organlar kesenin görülmesini engeller.

Hamilelik 5. hafta sırasında nelere dikkat edilmeli?

Gebeliğin ilk ayları bebeğin gelişimi açısından kritik öneme sahiptir. Gebe olduğunuzun kesinleştiği bu haftadan itibaren sigara, kafein ve alkol kullanmayı bırakmanız gerekiyor. Bir egzersiz rutini oluşturmaya başlamanızda da fayda var. Bu hem gebelikten ötürü yaşayacağınız bazı ağrı ve acıları azaltacak, hem daha sonra alacağınız kiloları taşımanızı kolaylaştıracak, hem de stres atmanıza yardımcı olacaktır. Gebelik dönemi boyunca düzenli olarak egzersiz yaparsanız daha sonra aldığınız kiloları vermeniz de daha kolay olur. Yürüyüş ve yüzme bebek bekleyen kadınlar için en uygun aktivitelerdir, ayrıca doktorunuz da size bu konuda yol gösterecektir.

Hamilelik 6. hafta için tıklayın:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mesajınız kısa bir süre sonra yayımlanacaktır.

Ayvalık Asmalı Bahçe

Ayvalık'ta tatil yapanlara küçük, serin, sade ve keyifli bir mekandan söz etmek istiyorum bugün. Ayvalık Asmalı Bahçe sıcak günlerd...