14 Aralık 2014 Pazar

Makale Yazarlığı Piyasası Raporu: Aralık 2014


Web sitesi ve blog sahiplerinin makale yazarı ihtiyacında Aralık 2014 itibarıyla hiçbir azalma yok sayın seyirciler. Bunu kendi durumuma dayanarak söylüyorum ama genel olarak da geçerli olmalı mantıken. Makale yazarlığı işini kitabına uygun, düzgün bir şekilde yapan biriyseniz bu dönemde iş bulamamanız için hiçbir sebep yok.

Ara ara piyasaya çıkan 'Google Pagerank kalktı mı? mevzusu, Google'ın epeyce zamandır pagerank güncellemesi yapmamasının da etkisiyle bu sıralar yine gündemde. Daha doğrusu, sitelerin pagerank durumu artık internet kullanıcılarına görünmeyecekmiş. Alexa rank ve Google Trust değerleri daha ön planda olacakmış bundan böyle. Bunlar rivayet de olabilir, bilemiyorum. Fakat Google'ın kalite kriterlerini yükseltmesi ve bunun da özgün makale olayının iyice değerlenmesine yol açması bekleniyor. Özgün makale zaten değerli bir şey siteler için gerçi de, bu değerlilik durumu artarak devam edecek, öyle görünüyor. Bu da site sahiplerinin seo uyumlu makale yazabilen kişiler aramaya devam edecekleri anlamına geliyor. Arıyorlar da zaten. Benim elimde bir sürü iş var mesela ve daha fazlasını baş edemeyeceğim için almıyorum.

Makale yazarlığı yazılı ifadesi düzgün olan, başlıca dil bilgisi kurallarını bilen, copy paste hileleri yapmaktan kaçınan kişiler için gayet güzel bir gelir veya ek gelir kapısı şimdiki halde. Ne kadar çalışıp ne kadar kazanacağınız size kalmış. Öyle arada bir yazmayı değil de işi sıkı bir şekilde yapmayı düşünüyorsanız oldukça yorucu olduğunu söylemek isterim. Ama her ay cebinize ekstra bir rakam girmenizi sağlar mı, sağlar kesinlikle. 100 liralık da yazabilirsiniz, 500 liralık da, daha fazla da. keyfiniz bilir.

Görsel galerisi eklemediğiniz, kolay bir konusu olan makaleleri 100 kelimesi 1 liradan aşağıya yazmamanızı tavsiye ederim. Makale böyle akademik, ağır bir konuda falan değilse bu işin ortalama fiyatı bu. Bence bu düşük bir rakam zaten, bunun daha altına düşmeyin. Bu fiyata ferah ferah müşteri bulursunuz, yazılarınız düzgünse tabii.

İşin özenerek yapana, sözünü tutana bu piyasada talep var bu dönemde. Başlangıçta biraz zorlanabilirsiniz ama zamanla kendinizi kabul ettirirseniz devamlı müşterileriniz olur ve hiç boş kalmazsınız, hatta bazen işten bunalırsınız. Bu işe başladığım zamanlara göre ki 2 yılı azıcık geçti, daha farklı durumdayım ben şimdi. İlerledim, kendime güvenim arttı, müşteri aramıyorum çünkü yeterince var çok şükür. Aynı şey sizin için de olabilir, neden olmasın?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mesajınız kısa bir süre sonra yayımlanacaktır.

Gönül Yarası (2005)

Yerli yapım Türü : Dram Süresi : 142 dakika