14 Şubat 2015 Cumartesi

Hamilelik 7. Hafta


7 haftalık gebelik sırasında bebek kolları ve bacakları küçük paletlere benzeyen, kuyruk sokumu bölümünde ufak bir kuyruk olan böğürtlen boyutlarında bir canlı görünümündedir. Rahim görüntüsüne bakılırsa göz kapaklarının oluşmaya başladığı fark edilir. Kulaklar, burun kökü ve burun delikleri, göbek kordonu ve ağız kısımlarının taslakları da bu haftada oluşmaya başlar. Kısacası hamilelik 7. hafta bebeğin vücudunda birçok organın gelişmeye başladığı bir dönemdir. Hala embriyo olarak adlandırılan bebeğin bağırsakları göbek kordonu içerisinde oluşmaya devam etmekte, beyni hızla gelişmektedir. Şimdilik 2 odadan oluşan kalbinin 1 dakika içerisindeki atış sayısı yetişkinlere göre 2 kat daha fazladır.

Gebelik 7. hafta sona erdiğinde bebeğin büyüklüğü 6. haftaya göre 2 kat artmış olacaktır. Bebek artık insülin hormonu üretecek olan bir pankreasa da sahiptir. Beyin ve sinir sistemi hızlı bir gelişme faaliyeti içerisinde olduğundan başı vücuduna göre büyüktür. Henüz parmakları yoktur ama el ve ayaklarındaki tomurcuklanmalar daha sonra parmakları oluşturacaktır.

Hamileliğin ilk 3 ayı bebeğin büyümesinin en yoğun olduğu dönemdir. Bebek bu hızlı büyümeyi sağlamak, hücre sayısını arttırmak için annesinin bütün kaynaklarını kullanır. Bu yüzden ilk 3 ayda çok fazla uyuyabilir, çevrenize karşı ilgisizleşebilirsiniz.  Hamilelik 7. hafta sırasında anne adaylarının hemen hemen yarısı bulantı ve kusmalardan şikayet ederler. Mideyi rahatsız eden yiyeceklerden uzak durmak; sabahları kraker, leblebi veya bisküvi atıştırmak bulantıların çok fazla rahatsız etmesini önler. Rahmin büyüklüğü son 5 hafta içerisinde normal boyutlarının 2 katına çıkmıştır, kan miktarı ise gebelik öncesine göre yaklaşık yüzde 10 artmıştır.  Bu değişiklikler gebe kadınların bu dönemde çok fazla yemek yemesine ve çok sık idrara çıkmasına yol açabilir. Öte yandan, ilk 3 ayda kilo almak bir yana kusma ve bulantılardan dolayı kilo vermek bile söz konusu olabilir.

Gebelik döneminde kadınların vajinal akıntıları da artabilir. Kaşıntınız varsa, idrar yaparken veya yaptıktan sonra yanma hissediyorsanız, kesilmiş süte benzeyen bir akıntı söz konusuysa dikkat etmelisiniz, hamile kadınların başına sıklıkla gelen mantar enfeksiyonu sorunundan muzdarip olabilirsiniz.

Doktorların çoğu kadınları 8. haftadan önce kontrole çağırmazlar, fakat sorunlu bir gebelik söz konusuysa işler değişir. Vajinal kanamalar, aşırı derecede kusma veya çok rahatsız eden karın ağrıları varsa zaman kaybetmeden bir uzmana görünmek gerekir. Bazılarımız reçetesiz satılan ağrı kesici vb. ilaçları kullanmakta bir sakınca görmeyiz ama bebek beklerken doktorunuza danışmadan en masum görünen bir ilacı bile kullanmamalısınız.

Bebek beklerken soğuk havada dışarıda olmanın veya birinin karnınıza hafifçe dokunmasının bebeğinize zarar vereceğinden endişe edebilirsiniz ama bu yersiz bir endişedir. Bebeğiniz gebeliğin başlarından itibaren amniyon kesesi içerisindedir ve bu kesenin içi gayet güvenlidir. Amniyon kesesinin içinde bulunan vücut sıcaklığındaki sıvı onu darbelerden ve zarar verebilecek dış etkenlerden korur.  Bebeğin bedeni bu kesenin içinde  rahmin iç duvarlarına değmeksizin serbestçe büyüyüp gelişir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mesajınız kısa bir süre sonra yayımlanacaktır.

Ayvalık Asmalı Bahçe

Ayvalık'ta tatil yapanlara küçük, serin, sade ve keyifli bir mekandan söz etmek istiyorum bugün. Ayvalık Asmalı Bahçe sıcak günlerd...