15 Mart 2015 Pazar

Hamilelik 8. Hafta


Gebeliğinizin 8. haftası geldiğinde göğüslerinizin 1 beden büyüdüğünü fark edebilirsiniz. Artan gebelik hormonları göğüslerinizde şişkinlik, kaşıntı, hassasiyet ve ağrı oluşmasına da yol açabilir. Hamilelik 8. hafta sırasında göğüs uçlarıyla uçların çevresindeki halkalarda da değişiklikler gözlenir. Bunun sebebi vücudunuzun bebeğinizi emzireceğiniz zamanlar için hazırlık yapmasıdır. Göğüslerdeki büyüme 6. - 8. haftalarda daha fazladır ve doğuma kadar da zaman eder. Göğüsler hamilelik süreci boyunca genelde 2 beden büyür.

8 haftalık gebelik esnasında sıklıkla idrara çıkma durumu devam eder, çünkü rahim mesanenin üstüne yatmış vaziyettedir. Bu dönemlerde cildiniz daha fazla yağ salgılamaya başlar, bu yüzden teninizde sivilceler belirebilir.  Durumun tüm gebelik boyunca sürdüğü nadiren görülür, bu tip problemler genellikle ilk 3 aylık dönemden sonra ortadan kalkar.

Bebeğinizin boyu 1.5 santimi bulmuştur, ağırlığı ise 1 gram civarındadır.  Kendisi artık kollarını dirseklerinden bükebilmektedir. Kuyruğu neredeyse yok olmak üzeredir, kalbi dakikada 150 kere atmaktadır ve gelişigüzel hareketler yapmaktadır; ama siz bunu henüz hissetmezsiniz. 8. hafta sona erdiğinde bebeğin dil ve dudak gelişimi tamamlanmış olacaktır. Diş ve damak yapısı da bu haftanın sonunda oluşmaya başlar. 8. haftada bebeğin kulak taslakları da oluşur.

Hamileliğin sevimsiz ama kaçınılmaz belirtileri arasında sayılan sabah bulantıları 8 haftalık hamilelik esnasında da devam eder. Ayrıca mide yanması sorunu da yaşayabilirsiniz. Bu gibi olumsuzluklar büyük ihtimalle ikinci 3 aylık dönemde ortadan kalkacaktır, şimdilik yapabileceğiniz tek şey bunları hafif atlatmaya çalışmak. Bunun için ne yapabilirsiniz; örneğin başucunuzda her zaman bir parça tuzlu kraker bulundurabilirsiniz. Dolu dolu 3 öğün yerine daha az yiyecek maddesi içeren daha çok sayıda öğünü tercih etmek ve yemeklerden sonra biraz hareket etmek de işe yarar. Zencefilli gıdalar tüketmek veya zencefil çiğnemek  bulantı sorununu azaltabilir. Yemek borunuzda hassasiyete yol açabilecek kızartılmış yiyecekler, çikolata ve baharatlı - asitli gıda maddelerinden de uzak durmalısınız.

Bu dönemde yorgunluk ve unutkanlıktan şikayet edebilir, uykuya daha düşkün biri haline gelebilirsiniz. Ayrıca karnınız çok fazla şişebilir. Bunlar normal belirtilerdir. Bazı anne adaylarında 8. haftada lekelenme tarzı kanamalar görülebilir. Halk dilinde 'Devir teslim kanaması' olarak anılan bu durumun sebebi bebeğin yerleştiği rahim iç tabakasının gelişmesinden ve varlığını sürdürmesinden sorumlu olan hormonun üretim işlevinin yumurtalık dokusundan plasentaya devredilmesidir.

 Bazı kadınlar da, tam adet kanamalarına denk gelen günlerde adet sancısına benzeyen kramp tarzı ağrılara maruz kalırlar, hatta kimilerinde kanama da olur. Bunu doktorunuzla konuşmalısınız tabii; ama bu ilginç durum çoğu zaman vücudun gebelikten önceki dönemdeki alışkanlıklarını devam ettirmesiyle ilgilidir.

8 haftalık hamilelik dönemi anne adaylarının şikayetlerinin had safhaya vardığı bir dönemdir. Bazı kadınlar bu dönemde nefes almaktan bile sıkıntı duyarlar, çünkü onlara hava bile kötü kokuyor gibi gelir. Psikolojisini bozan bu şartlar altında anne adayı  nazlı ve kaprisli olacaktır, baba adayının ona karşı sabırlı ve anlayışlı davranması gerekir.

Folik asit takviyesi alıyorsanız bu haftadan itibaren buna son verebilirsiniz. Doktorunuz folik asidi nöral tüpün (Bebeğin beyninin ve omuriliğinin yerleştiği kemik kanal) oluşmasına takviye olsun diye yazar, 8. haftada nöral tüp gelişimini tamamlamış durumdadır.

Yazıdaki hamilelik belirtileri sizde mevcut değilse ve bu sizi endişelendiriyorsa kendinizi yemek yerine konuyu doktorunuzla konuşun. Bazı kadınlarda bu belirtiler görülmez veya fazla rahatsız etmez. Bu her zaman bir sorun olduğu anlamına gelmez ama size en doğru bilgileri verecek olan kişi doktorunuzdur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mesajınız kısa bir süre sonra yayımlanacaktır.

Ayvalık Asmalı Bahçe

Ayvalık'ta tatil yapanlara küçük, serin, sade ve keyifli bir mekandan söz etmek istiyorum bugün. Ayvalık Asmalı Bahçe sıcak günlerd...