28 Ekim 2015 Çarşamba

Dev Araştırma Yazısı 10: Flash Mob Evlilik Teklifi Hikayeleri


Değerli Bir Kız Bir Ana ziyaretçileri; ne zamandır güncellemediğim dev araştırma yazısı temalı yazılarıma bir ilave yapmanın zamanı geldi artık diye düşündüm. Ve bunun bir süredir peşine düşüp sağa sola yazdığım bir konu hakkında olmasına karar verdim; flash mob evlilik teklifi. Konuya flash mob hakkında kısa bir bilgi vererek gireyim. Bu terim bir grup insanın genellikle eğlenmek, bir reklam veya sürpriz organizasyonunu renklendirmek amacıyla belirli bir yerde bir araya gelmeleri ve planlanmış olan etkinliğin gereğini yerine getirdikten sonra dağılmaları durumunu ifade etmek için kullanılır. Evlenme teklifi yapmak söz konusu olduğunda flash mob grubu bir sokak dansı yaparak teklife renk katarlar. Flash mob'u tanımlamak için hazırladığım videoda bunun bir açık hava aktivitesi olduğunu yazmış bulunmuşum ama kapalı mekanlarda da yapılabilir.


Size sunacağım ilk video Vartan'ın kız arkadaşı Tania'ya Las Vegas'ta bulunan Tivoli Village isimli bir alanda yaptığı teklifin videosu. Burası lüks bir açıkhava alışveriş merkezi imiş. Olaylar şöyle gelişiyor; Vartan Tania'dan burada yapılacak bir flash mob gösterisinin koreografisi için kendisine yardım etmesini istiyor. Tania belirlenen gün ve saatte oraya bu niyetle geliyor. Organizasyon iççin dansçıların yanı sıra bir de çift ayarlanıyor; Tania gösterinin onlar için yapıldığını zannediyor. Hatta müzik başladığında onları meydana doğru döndürüyor, hesapta beraberce kız için hazırlanmış olan şovu izleyecekler. Flash mob dansı sorunsuz bir şekilde devam ederken Tania, Vartan'ın bir noktada dansçıların arkasına doğru gidip gizlendiğini fark etmiyor. Zamanı geldiğinde grup açılıyor ve en arkada takım elbisesini giymiş vaziyette Vartan beliriyor, Tania ancak o zaman anlıyor sürprizin kendisi için olduğunu.Sırada 37 yaşındaki Richard Claxton'ın  Dirty Dancing müzikalini çok seven 33 yaşındaki kız arkadaşı Nicola'ya yaptığı sokak dansıyla evlilik teklifi hikayesi var. Gösterinin olacağı gün Nicola erkek arkadaşıyla beraber en sevdiği şovu seyretmek üzere dışarı çıkmış, öyle olacağını zannederek daha doğrusu, Richard'ın niyeti ise ona bir sürpriz evlenme teklifi yapmakmış. Şov İskoçya'daki Omni Alışveriş Merkezinde yapılacakmış. Richard planını yaptıktan sonra bir süre performansı gerçekleştirecek olan The Scottish Rockettes grubunun provalarına katılmış, çünkü niyeti şova dahil olmakmış.  Oradan geçmekte olan 150'den fazla insan dansçıların 5 dakika boyunca Dirty Dancing'in bazı bölümlerini canlandırmasını izlerken performansın bitmesine 1 dakika kala Richard ceketini çıkarıp sahneye fırlamış. Sahnedeki kızlarla 1 dakika dans ettikten sonra Nicola'yı tutup sahneye çekmiş ve önünde diz çöküp teklifini yapmış.


Sırada Hasan'ın Londra Covent Garden'da kız arkadaşı yaptığı flash mob evlilik teklifi var. Bu gösteri için Hasan The One Romance organizasyon firmasıyla bağlantı kurmuş. Dans etmeyi seven ve iyi dans eden bir genç olan Hasan  şova dahil olmayı da istediğinden Londra'nın ünlü ve yetenekli dansçılarından oluşan ekiple beraber prova yapmış önceden. Olayın gerçekleşeceği gün Soma'ya Covent Garden'da bir yürüyüş yapmalarını teklif etmiş. Dansçılar ortaya çıktığında onlar da başkaları gibi durup seyretmeye başlamışlar ve Hasan sırası geldiğinde meydana fırlayıp dansa katılmış. Şovun sonunda dansçılar önceden planlandığı üzere yere eğilmişler, Hasan ayakta kalmış. Ve kendisine doğru gelen, daha doğrusu getirilen kız arkadaşının önünde diz çöküp teklifini yapmış. Bu güzel sürpriz evlilik teklifi organizasyonu bu tip etkinliklerin bir çoğunda çalan bir müzik parçasının eşliğinde yapılmış; Marry You (Bruno Mars)


Şimdi göreceğiniz şovda 69 şarkıcı, 18 dansçı ve 13 çalgıcıdan oluşan 100 kişilik bir ekip yer alıyor. Kaliforniya'da yaşayan bir müzik öğretmeninin teklifi bu; bir spor salonundaki voleybol turnuvası ile başlıyor, salonun dışında devam ediyor, oradan da öğretmenin bağlı olduğu bir Presbiteryen kilisesine geçiliyor. Bu renkli müzikal gösteri sırasında kızı bir nevi tahtırevanla oradan oraya taşıyorlar. Bunda da Bruno Mars'ın Marry You parçası kullanılmış ama şovmenler seslendirmiş parçayı. Teklifi yapacak olan müzik öğretmeni sözlerle biraz oynayıp şarkıyı kendi bakış açısına, inancına daha uygun hale getirmiş çeviriyi doğru yorumladıysam. 2 koreograf tarafından hazırlanan şov için ayrıca 11 kamera, 3 adet ses sistemi ve bolca konfeti kullanılmış. Esas erkek teklifini kilisesinde diz çökerek yapıyor.
Ve işte bir New York'da flah mob evlilik teklifi hikayesi; Nijeryalı bir genç adam olan Wale tarafından kız arkadaşı Dami'ye yapılmış. Times Square Meydanında yapılan bu organizasyonun kahramanları olan çift farklı ülkelerde yaşıyorlarmış; erkek ABD'de, kız ise Nijerya'da. Wale'in Nijerya'ya yaptığı bir ziyaret sırasında tanışmışlar ve orada kaldığı süre içinde birbirlerine ilgi duymuş, defalarca görüşmüşler. Erkek Amerika'ya döndüğü zaman durumları belirsizmiş. Uzak mesafe ilişkisi pek kolay değildir ama onlar bunu yürütebilmişler ve günlerden bir gün Wale Dami'ye kızın çok sevdiği New York'da evlenme teklifi yapmaya karar vermiş. Dami için tam onun romantik hayallerine uygun bir teklif hazırlamak için de büyük bir titizlikle çalışmalar yapmış, bağlantılar kurmuş vesaire. İşte o teklif:
Bir Hindistan'da flash mob evlilik teklifi videosuyla son veriyorum programıma. Arsh isimli genç ve kız arkadaşı Balraj'ın nişanlamakla ilgili hayalleri varmış ve Arsh teklifini çok özel bir şekilde yapmak istiyormuş. Balraj için bir flash mob performansı hazırlamayı düşündüğünde önce onun ailesiyle görüşüp fikirlerini almış. Gösteri sırasında çalacak parçalar üzerinde epeyce düşünmüş ve bazı Hint şarkılarıyla Balraj'ın favori parçasından oluşan ve Marry You ile sona eren bir şovda karar kılmış. Gösterinin Elante Mall diye bir alışveriş merkezinde olmasını istemiş, bunun için mekanın yönetimini ikna etmek için uğraşmış. Dans gösterisine kendisi de katılacakmış fakat sadece 5 gün prova yapabildiği için olayın öncesinde biraz gerginmiş. Arsh'ın bu işin üstesinden nasıl geldiğini, Balraj'ın mutluluk gözyaşlarını ve tekliften sonraki coşkuyu görmek isterseniz video aşağıda:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mesajınız kısa bir süre sonra yayımlanacaktır.

Ayvalık Asmalı Bahçe

Ayvalık'ta tatil yapanlara küçük, serin, sade ve keyifli bir mekandan söz etmek istiyorum bugün. Ayvalık Asmalı Bahçe sıcak günlerd...