12 Şubat 2016 Cuma

Halhal Nasıl Yapılır - Fotoğraflı Anlatım


 Takı yapmaya yeni yeni başlayanlar için kolay halhal yapımı konulu 1 yazı ekleyeyim dedim bloguma. Aslında fotoğrafları hazırladığım çok oldu, hatta 1 klasörde de bileklik için ayrıca fotoğraflar var ama işte, onu yaz bunu yaz, sıra gelmiyor. Bugün halledeyim şu halhal yazısı işini artık.
Çivileri düzgün bir şekilde eğip bükmeyi ve güzelce kapatmayı öğrendiyseniz bu tip sallantılı halhal modellerini kolaylıkla yapabilirsiniz. Daha öğrenemediniz mi? Sorun değil, biraz üstünde durun, alıştırma yapın, halledersiniz. Ben el yapımı takı işlerini kursa falan gitmeden, kendi kendime çalışarak öğrendim. Çok işçilikli, çok karmaşık şeyler yapmıyorum ama ortaya güzel şeyler çıkıyor sonuçta ve pazarda satabiliyorum onları. Çivileri eğip büküşüm öyle sistemli falan değildir ama oluyor mu, oluyor. Bu işlere biraz ilginiz, biraz yatkınlığınız varsa siz de öğrenebilirsiniz yani.

Halhal yapmak için temin etmeniz gereken malzemelerin listesini vereyim önce:

- İnce zincir (Halkaları açılıp kapanabilmeli)

- Klipsin girebileceği kalınlıkta bir zincir (Halkaları açılıp kapanabilmeli)

- Boncuklar ve sallantı malzemeleri

- Klips (Bu yazıda gördüğünüz modellere penguen deniliyor)

- 2 adet işe uygun kargaburun

- Minik halkalar 

- Ucu açık ve kapalı ince çiviler

Çivilerin kalınlığını, halkaların büyüklüğünü kullandığınız boncuklara göre ayarlayabilirsiniz. Ben halhal yaparken daha çok ince, küçük, narin boncukları tercih ediyorum. Böyle modellerin daha çok beğenildiğini fark ettim. Sadece kalın zincir de kullanabilirim mesela, ama süslemeyi ince zincire yapıyorum böylece ortaya daha zarif bir halhal çıkıyor. Kalın zinciri sadece halhalın başında, başta 2 halka, sonda 6 -7 halka olmak üzere kullanıyorum. Benim sallantılı halhal çalışma şeklim şudur; önce, şablon bir zincir boyu tespit etmişimdir, ona göre zinciri hazırlarım. İnce zincirli olan kısmın boyu aşağı yukarı ince bir ayak bileğini saracak kadardır. Kalın zincirli kısımlar ise halhalın daha kalın bileklere de olmasını sağlar, ayrıca uç kısmında bir sarkma payı kalır. Bu şeklin bir avantajı da şu ki, biraz daha kısaltmak gerektiği zaman baştaki 2 kalın zinciri çıkararak bunu halledebilirsiniz. 
Kolay halhal tarifime geçeyim artık: Önce seçtiğiniz boncuğu bir ucu açık olan çiviye geçirin ve göz kararı çivinin kapalı yuvarlak kısmı miktarınca bir bölümünü bırakıp, kalanını kargaburnun makas kısmıyla kesip çıkarın. Sonra çivinin açık ucunu kıvırın. Böyle çalışarak 2 ucu da yuvarlak bir biçimde açık olan boncuklar hazırlayın.


Şimdi de sallantı malzemelerini birer birer bir halka kullanarak bu boncukların ucuna ekleyin. Bunu boncuğun bir tarafındaki halkayı açıp, sallantıyı halkasından oraya geçirdikten sonra tekrar kapatarak da yapabilirsiniz aslında. Ben daha serbest ve uzun bir salınım istediğim için böyle yapıyorum.
Böylece halhal zincirine takacağınız malzemeler hazırlanmış oldu. Bunların sayısı size bağlı, ne sıklıkta kullanacaksanız ona göre ayarlarsınız. Şimdi bunları bir halka kullanarak...


Halhal zincirine geçirmeye başlayın.
Bitirdiğiniz zaman sondaki uzatma zincirinin ucuna da kullandığınız boncuklar veya sallantı malzemelerinden birini geçirin. Ve işte tamamlandı:


Farklı boncuklar ve süsleme malzemeleri kullanarak aynı prensiple birçok halhal yapabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mesajınız kısa bir süre sonra yayımlanacaktır.

Georges Hobeika Gelinlik Modelleri (2020 İlkbahar Yaz)

Georges Hobeika 2020 gelinlik koleksiyonu en lüks kumaşlardan dikilmiş, göz alıcı işlemeler ve dantel, değerli taş ve boncuk detaylarıy...