25 Mart 2016 Cuma

Ballıkayalar Tabiat Parkı Fotoğrafları (Ümit Malkoçoğlu)


Bir yaban hayatı fotoğrafçısı olan ve doğa rehberi olarak da çalışan Ümit Malkoçoğlu tarafından çekilmiş Gebze Ballıkayalar Tabiat Parkı fotoğrafları birkaç aydır masa üstümde klasör içinde bekliyor, artık beklemesin. Telefonun fotoğraf makinesinin flaşını kapatmayı geç akıl ettiğim için bazı fotoğraflarda hayvanların sağında solunda ışıktan bir hale varmış gibi bir hava var, kusura bakmayın. Öyle fotoğrafları kullanmayabilirdim tabii, bir kısmını eledim de zaten ama hepsine kıyamıycam. Flaşı kapattıktan sonra bazı fotoğrafları tekrar çektim ama hepsini değil, bu yüzden işte, bir kısmı öyle olacak.


Yukarıdaki kuşlar üveyik kuşu, fotoğraf da Gebze'nin Pelitli Köyü'nde çekilmiş. Aşağıda ise şirin bir çakal arkadaşımızın fotoğraflarını göreceksiniz. Çakal deyince biraz itici oluyor tabii, kendisinin bilimsel ismi daha bir şık duruyor; canis aureus. Bu tam olarak altın çakal anlamına geliyor. Bayağı çakal olarak da adlandırılan bu arkadaş hafif bir vücudu, uzun ve kuvvetli bacaklara sahip olup iyi bir koşucuymuş. Sadece "Çakal" denildiğinde hemen her zaman bu tür kast edilirmiş. Ülkemizin her bölgesinde bulunan bu çakal türünün rengi genelde altın sarısı olmakla beraber yörelere göre farklı renkleri de görülüyormuş.

Fotoğraflar Gebze Center'da bir fotoğraf sergisi halinde sunulmuştu ve hepsinin altında da ne oldukları, nerede çekildikleri falan gibi bilgiler yer alıyordu. En az birer fotoğrafı o şekilde çekmeye çalıştım aslında ki yazı yazarken neyin ne olduğunu da belirteyim. Flaş açıktı, kapalıydı, tekrar çekeyimdi derken o da karıştı ama çoğunun ismini verebilicem galiba. Bu bir baykuş sineği:Daha çok Balkanlar'da ve ülkemizin kuzeyinde ve güneşli, kayalık yerlerde yetişen bu bitkinin ismi ise bodur süsen. (Iris suaveolens)
Aşağıdakilerin baykuş ve sincap olduğunu hiçbir yere bakmadan söyleyebiliyorum. :D
Bir Ümit Malkoçoğlu Ballıkaya Tabiat Parkı fotoğrafları gösterisi bu; öyleyse kendisi hakkında da birkaç söz yazalım. Ümit Bey 1974'de Trabzon'da doğmuş ve ilk gençlik yıllarından beri doğaya ve yaban hayatı fotoğrafları çekmeye ilgisi varmış. 2 üniversite bitirmiş; Hacettepe Üniversitesi Turizm Otelcilik bölümü ve Anadolu Üniversitesi İşletme. Şu dönemde eşi ve oğluyla beraber Gebze'de yaşayan Malkoçoğlu Gebze Fotoğraf Sanatı Derneği ile Gebze Doğa Sporları Kulübünün kurucu üyeleri arasında yer alıyormuş.


Programıma ince yılan veya Latince ismiyle coluber najadum olarak anılan arkadaşla devam etmek istiyorum. Gebze'nin Tepemanayır Köyü'nde kahvaltı ederken görülüyor kendisi, veya belki de akşam yemeğini yiyordur; bilemiycem. Vücut yapısı itibarıyla diğer yılanlardan daha ince bir fiziği olan bu tip yılanlar fare, kertenkele, böcek ve küçük sürüngenlerle beslenirlermiş. Çok hızlı hareket eden ve gündüzleri aktif olan ince yılanlar ağaçlara da tırmanabiliyorlarmış.Tanıştırayım; bir kelebek türü olan böğürtlen brentisi.


Bu da bir iri çanaklı kantaron.


İşte bir karaca:


Ve bir baştankara kuşu:Şimdi de bir kızıl tilki geliyor:
Bu kelebek türü çokgözlü esmer veya çokgözlü orman esmeri olarak biliniyor.Klasörümde başka Ümit Malkoç fotoğrafları da var, onları da ekleyip yayınlayayım yazımı artık. Ziyaretiniz için teşekkür ederim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mesajınız kısa bir süre sonra yayımlanacaktır.