13 Mart 2016 Pazar

Bozcaada Fotoğrafları - Sonbahar 2015


Çanakkale Boğazı'nın hemen girişindeki küçük bir ada olan Bozcaada'ya hiç gitmedim ben. Oysa burayı ve Gökçeada'yı görmeyi hep istemişimdir. Yazının içinde göreceğiniz Bozcaada fotoğrafları uzaktan akrabamız olan Dr. Zuhal tarafından çekildi, ricam üzerine bana gönderildi ve 4 - 5 aydır bir klasörün içinde bekliyorlar. Daha fazla beklemeden değerlendireyim artık dedim.Bozcaada hakkında bilgiler de eklerim, dolu dolu bir yazı olur.


Resmi nüfusu 2007 nüfus sayımına göre 2276 kişi olan Bozcaada'nın nüfusunun yaz aylarında gelen ziyaretçilerle 10 bini gördüğü oluyormuş. Aşağıdaki fotoğrafta Nejat Ağbiyi adanın sokaklarını teftiş ederken görüyorsunuz.


Burada da adanın kedilerinin halkı rahatsız edip etmediğini kontrol ediyor. Nejat Ağbi kedi durumu anlamasın diye başka bir şeye bakıyormuş gibi yapıyor. Kediye gelince, durum hiç umurunda değil sanki. 


Bozcaada Akdeniz ikliminin etkisi altındaymış aslında, fakat Boğazın tam çıkışında bulunduğundan kuzey rüzgarlarını bolca alıyormuş ve bu yüzden nem oranı düşükmüş. Bu da adada iyi cins üzümler yetişmesine yol açıyor. Üçte biri üzüm bağlarıyla çevrili olan adayı Ağustos ayında bağbozumu telaşı başlıyor. Ağustos - Eylül ayları boyunca süren bu dönemde önce adanın ünlü çavuş üzümleri toplanıyor ki Evliya Çelebi Seyahatname'sinde bu üzümlerden şöyle söz etmiş: "Buradaki gibi güzel çavuş üzümü, dünyanın hiçbir yerinde yetişmez."


Bozcaada gezilecek yerler listelerinden derlediğim birkaç yerin adını da vereyim: 

Şarap fabrikaları: adada 4 tane var ve bu fabrikaları gezerken şarap yapımına dair bilgiler edinmek de, alışveriş yapmak da mümkün.

Bozcaada rüzgar gülleri: Yaz aylarında minibüslerle ulaşılabilen bu mekana gün batımı saatlerinde gitmekte fayda var, o saatlerde muhteşem görünüyormuş. Adanın en batı ucunda bulunan 17 tane rüzgar gülünün en son kısmındaki Polente Feneri de 1861 yılında yapılmış.


Ayazma Plajı: Merkeze uzaklığı 10 km. olan bu plaj Bozcaada'nın denize girmek için en çok tercih edilen yerlerinden biri. Deniz biraz soğuk gelebilir ama deniz turkuaz rengi, kumlar ince ve pırıl pırıl. Yaz sezonunda plaja düzenli olarak minibüs seferleri var. Unutmadan; Bozcaada'da denize ayak bastıktan sonra hemen yüzmeye başlamanızda fayda var, aksi taktirde donabilirsiniz - miş.

Bozcaada Kalesi: Ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı bilinmeyen bu büyük ve ihtişamlı kale ülkemizin en iyi korunmuş kalelerinden biri. Kayalıklar üzerine inşa edilmiş olan kalenin çevresindeki hendek bir zamanlar suyla doluymuş. Eski zamanlarda asmalı bir kapıdan, günümüzde ise sabit bir köprüden geçilerek girilen Bozcaada Kalesi'nin iç bölümünde adanın çevresinden çıkarılan amforaların sergilendiği bir oda, bahçesinde de yine adadan çıkarılan tarihi eserler ve eski mezar taşları bulunuyor. 

Bozcaada Akvaryum Koyu: Kendi aracınızla gitmeniz gereken bu koy deniz altını keşfetmeye hevesli olanlar için mükemmel bir mekan. 

Bozcaada Meryem Ana Kilisesi: Rum Mahallesinde bulunan ve 1869'da yapılmış olan kilise sadece sabah 8'de başlayan Pazar ayinleri sırasında açık oluyor.Tuzburnu Plajı, Bozcaada Müzesi, Ayazma Manastırı ve Yeni Kale de Bozcaada'da gezilecek yerler arasında yer alıyor.


Tatilden beklentiniz çılgın geceler falan değil de huzur ise bir Bozcaada gezisi planlamalısınız. Rüzgarı hiç eksik olmayan Bozcaada gezilip görülmesi günler alacak bir yer değil. Adada yüzmek ve dalış yapmak dışında yapabileceğiniz diğer etkinlikler bağ turlarına ve minibüs turlarına katılmak olabilir. Minibüs turunda bütün kıyıları görebilir, mola verilen güzel manzaralı yerlerde fotoğraflar çekebilirsiniz. Bozcaada butik otelleri ve pansiyonlar şahane kahvaltılar çıkarıyormuş bu arada, gördüğüm kadarıyla adaya giden hemen herkes bu konuda hemfikir. Öğlen ve akşam yemeklerinde de taze deniz ürünlerinin, Ege mutfağına özgü zeytinyağlı yemeklerin ve mezelerin tadına bakabilirsiniz. Meydanın tam ortasındaki Çınaraltı Kahvesi'nin damla sakızlı Türk kahvesi de adanın tadılması gereken lezzetleri arasında. Başka yerlerde de vardır ama ben özellikle burayı metheden bir kullanıcı yorumu gördüm. Bir şarap tutkunuysanız Bozcaada'yı bu yönden özellikle seveceksiniz. Leziz şarapların tadına bakmak için önerilen yerlerden biri Tenedion Wine House. Amadeus şaraplarını tatmak için de Oliver Gareis tarafından işletilen Amadeus'a gitmelisiniz. Bozcaada Rum Mahallesi de rakı balık tutkunlarını bekliyor bu arada. Bu mahallenin pencerelerinden çiçekler sarkan evleri de hoşunuza gidecek, hele bu tür fotoğraflar çekmeyi seviyorsanız.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Mesajınız kısa bir süre sonra yayımlanacaktır.

Kuru Ciltler İçin Sandal Ağacı Maskesi

Sandal ağacı tozu ciltteki kuru, kaşıntılı yamaları ve pul pul görüntüyü tedavi etmek için mükemmeldir. Tahriş olmuş cildi rahatlatır ...