12 Haziran 2016 Pazar

Kısa Tatiller İçin İdeal Yerler: Amasra


Amasra kısa tatiller için uygun bir yerdir, uzun bir tatil yapmak isteyenlerin bu Batı Karadeniz ilçesine girip çıkmaları yasaklanmıştır diye bir şey yok tabii. Burası küçük, 5 - 6 saatte her yanını gezip dolaşabileceğiniz bir yer; böyle yazmamın sebebi bu. Yoksa, 1 hafta - 10 günlük tatilinizin her gününü fazla gürültü patırtısı olmayan, nispeten sakin bir yerde geçirmek istiyorsanız da tercihiniz Amasra olabilir. 


Kızımla büyük dayısı Nisan'da kısa bir Amasra gezisi yaptılar, bu fotoğraflar o gezi sırasında çekildi. Buraya ben de gitmiştim kızımla beraber yıllar önce. Fena zaman geçirmedik, bir şekilde sıkılmadan oyalandık diye hatırlıyorum. Her gün git başka bir yerini gez, dolaş dolaş bitmesin; öyle bir yer değildi. Ama biz hayatımızdan memnunduk. Sakindi, huzur vericiydi, dinlendiriciydi. Şimdi yapıların sayısı o zamana göre baya artmış, kızım öyle söyledi. Yaz kalabalığı da artmıştır mutlaka. 

Rakı - balık keyfi yapmayı seviyorsanız sıra sıra balık restoranlarının, meyhanelerin dizildiği Amasra sahili size mutlaka hitap edecektir. Gitmişken bir porsiyon da Amasra salatası yemek lazım. Her mevsim o mevsime özgü sebzelerle, galiba en az 20 çeşit malzemeyle hazırlanan ve görünümüyle de göze hitap eden lezzetli, özel bir salata bu.

Amasra'da el emeği ürünü hediyelikler, dekoratif ahşap süs eşyaları falan görmek için gidilmesi gereken yer Çekiciler Çarşısı. Şehir merkezinin kuzeyinde bulunan Amasra Plajı yüzmek ve güneşlenmek isteyenleri ağırlamaya hazır. İlçenin görülmesi gereken yerlerinden biri olan Amasra Kalesi Bizans döneminde inşa edilmiş. Roma döneminde inşa edilmiş olan Kemere Köprüsü Sormagir ve Boztepe - Zindan mahallerini birbirine bağlıyor. 


Kafanızı dinlemeye ihtiyacınız varsa Amasra'da tatil yapmak bu ihtiyacı gidermenizi sağlayacaktır. Bartın iline bağlı olan bu Karadeniz kasabası doğal güzellikleri, denizi, sahili, her yerine yürüyerek ulaşılabilmesi, henüz tam bir beton yığınına dönüşmemişliğiyle insanı rahatlatacak, stresini üstünden silkelemesini sağlayacak bir yer. 
Kalabalık, gürültülü büyük şehirlerde yaşayan insanların bazen biraz sessizlik, biraz sakinlik aramaması mümkün değil; yaşadıkları şehri sevseler bile. Böyle bir mola istediğiniz zaman bir Amasra gezisi planlayın, pişman olmazsınız. Büyük bir beklentiniz olmasın, Amasra değeri yeterince bilinmeyen bakımsız bir ilçe ve restoran vb. tesislerdeki hizmet kalitesi de pek tatmin edici değil. Ama bunlara fazla takılmazsanız burada geçireceğiniz 3 - 4 günün sonunda kendinizi gerçekten dinlenmiş ve rahatlamış hissedeceksiniz.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Mesajınız kısa bir süre sonra yayımlanacaktır.

Kuru Ciltler İçin Sandal Ağacı Maskesi

Sandal ağacı tozu ciltteki kuru, kaşıntılı yamaları ve pul pul görüntüyü tedavi etmek için mükemmeldir. Tahriş olmuş cildi rahatlatır ...