4 Ekim 2016 Salı

El Yapımı Seramik Kolye - Küpe Seti

Kızımın arkadaşı Meryem oturmuş seramik hamuru ve başka malzemelerle çilek figürlü güzel bir el yapımı kolye - küpe seti hazırlamış. Bu konuda yazdığı yazı sevgili biricik web sitem binkelam.com için aslında ama ben kısaltıp özgünleştirerek bu bloga da eklemek istedim. Fotoğraflar biraz daha detay verebilirdi, Meryem'i tembihledim, bir daha böyle bir şey yazacağı zaman daha çok fotoğraf çekecek. Bu arada, yukarıda gördüğünüz setin zinciri sarı renkli ama gümüş rengi olsa daha iyi olur aslında. (Veya da çiviler sarı renkli olsa.) Siz daha uyumlu malzemelerle çalışabilirsiniz, Meryem setin bir kısmını elindeki malzemelerle yapmış, o yüzden böyle.


El yapımı çilek figürlü seramik takı seti için gereken malzemeler:

Seramik hamuru veya kili
 Kırmızı, beyaz ve yeşil akrilik boya
 Boyama fırçası (İnce uçlu)
 Kolye ucunu takmak için zincir
 Kolye için klips
 Takı teli
 Halka
Küpe aparatı
Pense

 Yapılışı:

Çilekleri  hazırlamak üzere seramik hamurundan eşit miktarlarda parçalar hazırlayın. Bu parçaları yuvarlayıp yumuşak formlu, çileğe benzeyen üçgenlere dönüştürün. 3 adet takı çivisinin uçlarını penseyle keserek çileklere batırılınca bir kısmı dışarıda kalmayacak boyda kesin. Sonra her birini çileklere hafifçe batırın. Bu sırada çivi halkasının duruşuna dikkat edin, bu önemli. Kolye ucu olacak olan çileğin halkası yan tarafa bakmalı, böylece zincire geçirdiğiniz zaman gerektiği şekilde durur. Küpe olarak kullanacağınız çileklere batırdığınız çivilerin halkaları da size dönük olmalı.


Hamur parçalarını kuruduklarından emin olana kadar bekletin. Sonra her birinin ön ve arka tarafını kırmızı akrilik boyayla boyayın. Bu boya kuruduktan sonra ince uçlu fırçayı beyaz boyaya batırıp çileklerin üstüne beyaz noktalar kondurun. Bu noktalar da iyice kurusun; dağılmamaları, çok net olmaları gerekiyor. Bu iş de bittikten sonra çivi batırmış olduğunuz bölgenin tepesinden biraz aşağısına doğru yeşil boyayla çileklerin yapraklarını çizin. Onlar da kuruduktan sonra el yapımı kolye - küpe setiniz hazırdır. İyi günlerde kullanın.

                                                     Halhal yapımı için tıklayın

                                                     Boncuklu bileklik yapımı için tıklayın
             

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mesajınız kısa bir süre sonra yayımlanacaktır.

Gönül Yarası (2005)

Yerli yapım Türü : Dram Süresi : 142 dakika