2 Ekim 2016 Pazar

Hamilelik 9. Hafta


Gebeliğin 9. haftası bebeğin gözlerinin tamamen oluşmuş, boynunun daha gelişmiş, başının daha dik, parmaklarının daha uzun olduğu bir dönemdir. Kendisi 1 hafta daha embriyo olmanın tadını çıkaracak, ondan sonra fetüs olarak anılacaktır ama bunu umursadığını zannetmiyorum. Gelişimi tam gaz devam etmektedir, cinsiyetini belirleyen organı oluşur ama cinsiyeti henüz tespit edilemez. Baş - popo mesafesi aşağı yukarı 2,5 santim olmuş, kuyruk olarak anılan bölümü yok olmuştur. Burnu ve burun delikleri, kulak memeleri, ağzı, gözleri tamamen oluşmuş ama birbirlerinden biraz uzak durumdadırlar. Refleksleri gelişmiştir, ultrason muayenesinde, dış etkenleri hissedip tepki verdiği görülebilir. Muayene sırasında rahim duvarına dokunulursa hareket eder.

Hamilelik 9. hafta sırasında anne adayının midesini aşırı doldurmaması ve midesinde yanma yaptığını düşündüğü yiyeceklerden uzak durması gerekir. Zira bu haftada mide yanması ve hazımsızlık sorunları görülebilir. Göğüsler daha dolgun ve hassas hale geldiğinden iyi bir destekleyici sutyen kullanmak daha önemli hale gelir. Bu dönemde bel de kalınlaşmıştır ama hala belirgin bir hamilelik görüntüsü olmayabilir. Fakat anne adayı gerek sabah bulantıları vb. semptomlar, gerekse yaşadığı duygusal sallantılar yüzünden hamile olduğunu rahatlıkla hisseder.

9 haftalık hamile iken şiddetli şikayetler hissediyorsanız ve aldığınız önlemler durumu düzeltmiyorsa bir uzmana başvurup tavsiye almalısınız. Bir önceki hafta yaşamaya başladığınız gaz sorunları bu hafta daha da artacaktır. Bol sıvı tüketerek kendinizi kabız olmaktan koruyabilirsiniz. Günlük yürüyüşler yapmanız kendinizi iyi hissetmenizi, kan dolaşımınızın sağlıklı olmasını sağlar ve 9. haftada görülebilecek sorunlardan biri olan varislere karşı önlem almış olursunuz. Dişlerinizi kontrol ettirmenizde de fayda var, çünkü diş ve diş eti hastalıkları bebekle ve doğumla ilgili bazı sorunlara sebep olabiliyor.

Kış gebeliği için tıklayın

Hamile kıyafeti seçerken dikkat edilmesi gerekenler için tıklayın

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mesajınız kısa bir süre sonra yayımlanacaktır.

Ayvalık Asmalı Bahçe

Ayvalık'ta tatil yapanlara küçük, serin, sade ve keyifli bir mekandan söz etmek istiyorum bugün. Ayvalık Asmalı Bahçe sıcak günlerd...