5 Ocak 2017 Perşembe

Hamilelik 10. Hafta

10. gebelik haftası bebeğin embriyo döneminin tamamen bittiği haftadır. Bebek tıp dilinde artık fetus olarak adlandırılmaktadır ve gebeliğin bundan sonraki haftaları da fetal dönem olarak anılacaktır. Bebeğin ağırlığı yaklaşık 4 gramı, boyu da 3 santimi bulmuştur. Bütün organ sistemleri gelişmiş olan bebek artık insana daha çok benzemektedir ve amniyon sıvısı (Bebeğin gebelik süresince içinde yüzdüğü su) içinde hareketlenmeye başlar. Hareketlerinin anne adayı tarafından hissedilmesi henüz mümkün değildir, ancak ultrasonda görülebilir. Hamilelik 10. hafta itibarıyla bebeğin kuyruk kısmı düzleşip görünmez hale gelirken dudak ve damak yapısının gelişimi de tamamlanır ki bu sonuç 3 hafta süren zorlu bir sürecin sonunda ortaya çıkmıştır.


10. hamilelik haftası ile gebeliğin en riskli dönemi de atlatılmış olur. Doğumsal defekt (Fetusun organları oluşurken ortaya çıkan normal dışı özellikler) ihtimali artık daha azdır. Bebeğin amniyon suyunu yutarak soluk alıp verme hareketleri yapması, idrar yapması ve cildinde tüyler belirmesi de bu haftada yaşanan durumlardır. El ve ayak parmaklarının arasındaki perdeler ortadan kalkar, parmakları artık ayrıktır. Üst dudağı ve dış kulağı şekil almış, uzuvları esneyip bükülmeye başlamıştır. Çekme ve itme gibi hareketler yapar ama annesi u çok küçük boyutlu hareketleri hissedemez. Alnındaki geçici şişkinliğin sebebi beyninin gelişiyor olmasıdır.

10 haftalık gebe olan bir kadın meme uçlarının koyulaştığını, irileştiğini veya renklerinin değiştiğini farkedebilir. Bebeğin büyümesinin bir göstergesi olarak beli daha kalındır ve giderek kalınlaşacaktır. İdrar söktürücü etki yaparak vücudu susuz bırakan kafeinli içeceklerden bu dönemde tamamiyle uzak durmak iyi olur. Kafeinli - gazlı içecekler tüketiyorsanız da zararı telafi etmek için fazladan su içmek gerekir. 10. haftada bulantı ve kusmalarda azalma olabilir fakat bu anne adaylarını haddinden fazla yemeye sevketmemelidir. 10 haftalık gebelik sırasında midede yanma ve ekşime, kabızlık, çabuk sinirlenme ve halsizlik sorunları yaşanabilir.

Gebeliğin 11 - 14. haftalarının arzu edilirse ikili test yaptırmak için uygun zamanlar olduğunu hatırlatmak isterim. Bu test bebeğin zekasının ve iç organlarının gelişiminde bir anormallik olup olmadığını ortaya çıkarır. Sonucun riskli çıkması aileyi sııkıntılı, zor bir karar almak durumunda bırakacağından testi yaptırmadan önce doktorunuzla görüşmeli ve kararınızı test hakkında detaylı bilgilenip iyi düşünerek vermelisiniz.

9 haftalık gebelik için tıklayın

Gebelikte alınması gereken kilo miktarı için tıklayın

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mesajınız kısa bir süre sonra yayımlanacaktır.

Ayvalık Asmalı Bahçe

Ayvalık'ta tatil yapanlara küçük, serin, sade ve keyifli bir mekandan söz etmek istiyorum bugün. Ayvalık Asmalı Bahçe sıcak günlerd...