23 Şubat 2017 Perşembe

En Güzel Örneklerle 50'ler Modası

Başlığı boşuna en güzel örneklerle 50'ler modası diye atmadım; biricik kızım Majesteleri 1. Nehir Hanım gerçekten çok hoş fotoğraflar indirmiş. Binkelam için kolaj yaparak kullandım bunları ama bir de şöyle dolu dolu bir fotoğraf galerisi olsun istiyorum. Araya 1950'lerde moda trendleri hakkında açıklamalar da koyucam tabii ki. Sadece moda da değil üstelik, 1950'lerin yaşam tarzı hakkında fikir de edinebileceksiniz bu zengin fotoğraf arşivinden.


50'lerde 2. Dünya Savaşı sona ermişti ve erkekler işlerinin başına dönmeye başlamışlardı. Kadınlarsa savaş döneminin tam tersine, iş dünyasından kopup ev ortamına döndüler. Bu durum haliyle doğum oranının yükselmesine sebep oldu. Böylece 50'lerin moda trendleri ev kadınlarına yönelik kıyafetlerle bebek ve çocuk kıyafetlerinin etrafında şekillendi. Erkeklere gelince; onların salaş hırkalar, sıradan günlük kıyafetler ve birbirinin benzeri takım elbiselerden oluşan gardıroplarında sözü edilecek bir değişiklik olmadı.


1950'lerin kadınları belli bir vücut tipine doğru adeta zorlanıyorlardı; bu vücut tipi incecik bir bel, kıvrımlı kalçalar ve dönemin modasına uygun kıyafetlerin içinde belli bir kalıpta görünmesi gereken iri göğüslerdi. Bu yüzden bel korsesi ve büstiyer satışları tavan yapmıştı. Bele oturan, yaka dekolteli, kabarık etekli elbiseler çok modaydı. Kalem etekler de bu dönemde ortaya çıkmıştır. Pilili, kabarık etekler de çok giyilirdi o yıllarda. Spor giyim trendiyle beraber bermuda pantolon ve şortlar da sıklıkla giyilir oldu.
50'lerin genç erkekleri saçlarını çoğunlukla yandan ayırırlardı. Duble paça pantolon modelleri, yelekli takım elbiseler, melon şapkalar ve çizgili takım elbiseler de 1950'lerin erkek moda trendleri arasında yer alan unsurlardı.  


50'ler modası denilince akla gelen şeylerden biri de stiletto ayakkabı modelleridir. 1950'li yıllarda kadınlar bu tip ayakkabıları evde bile giyerlerdi. Genç kızlar daha çok Oxford ayakkabıları tercih ederken, şapka giymek kadınlar arasında da yaygındı. Clutch çantalar oldukça popülerdi. Genç kızlar yüksek bel pantolonlari içine soktukları dar kesim bluzlarla veya peplum tarzı üstlerle giyerlerdi. Saç bantları da sık kullanılan aksesuarlardı. 1950'lerde kadın modası, zor geçen savaş yıllarının ardından, çok zengin ve çeşitli değildi aslında. Ama insanlar tarzlarını belli etmek ve hayatlarına renk katmak için bir şeyler yaptılar. Model çeşitliliği açısından pek zengin olmayan kıyafetlere canlı renk ve desenlerle stil kattılar örneğin. Aile üyelerinin bir örnek giyinmesi de 50'lerde oldukça yaygındı.
50'li Yılların Moda Ve Stil İkonları

O dönemlerin belli başlı stil ikonlarını şöyle sıralayabiliriz:

Marilyn Monroe  
Elvis PresleyGrace Kelly 
Buddy Holly Audrey Hepburn 
Frank Sinatra Brigitte Bardot 
James Dean Sophia Loren 
Kraliçe II. Elizabeth 50'lerden İlham Almış Kombinler
50'li yıllarda moda için tıklayın

1950'ler modası için tıklayın

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mesajınız kısa bir süre sonra yayımlanacaktır.

İkizler Burcu Kadını - Yengeç Burcu Erkeği İlişkisi

İkizler ve Yengeç  ilişkisinde  birtakım dalgalanmalar ve pürüzler olabilir ama özellikle İkizler burcu kadını - Yengeç burcu erkeği ber...