2 Şubat 2017 Perşembe

Unutulmaz Gelinlik Modelleri: Jacqueline Kennedy'nin Gelinliği

 Geçen günlerde Jackie 2016 filmi hakkında 1 yazı yazdım, üstüne bir de Jacqueline Kenney Onassis hakkında bilgiler veren 1 yazı yazdım ve o zaman aklıma esti bir de Jacqueline Kennedy'nin gelinliği hakkında yazmak.
Bütün zamanların en unutulmaz gelinlikleri arasında sayılan bu fildişi rengi ipek tafta gelinlik şu anda Kennedy Kütüphanesi'nde bulunuyor. (Boston / Massashusets)


Jacqueline Bouvier ile John F. Kennedy 12 Eylül 1953'de evlendiler. Bu düğün sezonun en popüler, en sansasyonel sosyal olayıydı. Jackie'nin gelinliğinin tasarımcısı o zamanlar 55 yaşında olan Ann Lowe idi. Jackie'nin annesi Janet lee Bouvier onu sadece gelinliği değil düğün partisi sırasında giyeceği başka kıyafetleri de hazırlaması için tutmuştu.


 New York Post gazetesinde yer alan bir habere göre, Jacqueline Bouvier Jackie Kennedy olmadan sadece 10 gün önce, gelinliği dahil düğün töreni için hazırlanmış olan 15 elbiseden 10 tanesi bir kazaya uğradı. Madison Avenue Stüdyosunu su basmıştı. Lowe, bu aksiliğe rağmen, ekibiyle beraber daha önce haftalarca uğraşarak yapılan hazırlıkları günlere sığdırdı ve gelecekte First Lady olacak olan Jacqueline için tarihe geçecek bir gelinlik hazırlamayı başardı.


 Ama yıllar sonra, 82 yaşında öldüğünde kalbi biraz kırıktı, çünkü başardığı bu önemli işe rağmen ondan pek kimsenin haberi yoktu. Jackie, düğün elbisesini kimin hazırladığı sorulduğunda bu Afro - Amerikalı kadından sadece "Renkli bir kadın" olarak söz etmişti.


Jackie Kennedy'nin gelinliği muazzam hacimli etekleri, omuzları açıkta bırakan yaka ve kol kesimi ile Kennedy ailesinin istediği gibi geleneksel bir tasarıma sahipti. Göğsünün alt kısmıyla beli arasında ve eteklerinin bir kısmında kat kat drapeler bulunan gelinliğin üstünde balmumu çiçekler vardı.


 İnternete şöyle bir baktım; Hollanda'daki çiçek pazarlarında çok rastlanan, canlı çiçeklerin balmumuna batırılması sonucunda elde edilen çiçekler varmış; sanırım kastedilen o tip bir şey.  Gelinliğin üstünde bunlardan epeyce var sanırım. Etek kısmının ortasında, yanyana dizilmiş büyük yuvarlaklar halinde olmak üzere çevresini çepeçevre sarıyorlar.  Jacqueline Bouvier'in gelinliği dünya çapında beğeni toplamıştır. Ama kendisi gelinliği çok beğenmemiş. Daha sonra arkadaşlarına eteklerinin abajura benzediğini ve yakasından da, küçük göğüslerini vurguladığı için hoşlanmadığını söylemiş. Kendisi daha sade ve düz çizgileri olan bir gelinlik hayal ediyormuş aslında.


Jackie'nin gelin buketi beyaz ve pembe gardenyalar ve orkidelerle hazırlanmış. Gelinlik fazlasıyla gösterişli olduğu için sade bir saç modeli tercih edilmiş. Başına babaannesinden kalma dantel bir örtü takılmış. Bu örtü saçlarına çiçekli bir taçla tutturulmuş. Tek sıra inci kolyesi de aile yadigarıymış. Taktığı elmas broş da ailesindenmiş. Elmas bileziği ise kocası tarafından hediye edilmiş.


Jacqueline Kennedy Onassis için tıklayın

Jackie (Film 2016) için tıklayın

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mesajınız kısa bir süre sonra yayımlanacaktır.

Truth or Dare (Doğruluk Mu Cesaret Mi?) 2018

2018 ABD yapımı Truth or Dare (Doğruluk Mu Cesaret Mi?)  isimli filmde Meksika'ya tatil yapmaya giden bir grup gencin bu klasik oyun...