17 Mart 2017 Cuma

Hamilelik 11. Hafta


11 haftalık gebelik demek ağırlığı 7- 8 grama ulaşmış, elini açıp kapatabilen, rahim içine dokunarak yaşama ortamını tanımaya çalışan bir bebek ve çok daha az düşük riski demektir. Düşük olaylarının büyük kısmı gebeliğin ilk 10 haftasında yaşanır; 11 haftalık hamilelik ile beraber bu risk artık oldukça azalmıştır. Fetus dönemini yaşamakta olan bebeğin kemik yapısı bu hafta itibarıyla daha da gelişecek, dişlerinin yerleri oluşmaya başlayacaktır. Bu aşamada bebeğin bütün organları yerli yerindedir ve büyümesi giderek hızlanacaktır. 11. - 20. gebelik haftaları arasında ağırlığının 30, boyunun 3 kat artması beklenir.


 Bebeğin eşinin (Plasenta) görev yapmaya başladığı bu hafta fetal dönem olarak adlandırılır. Görevi annenin kanıyla gelen maddeler arasında eleme yaparak oksijeni ve besin maddelerini bebeğe ulaştırmak, atık maddeleri de annenin vücuduna geri göndermek olan plasenta fetüse bir kordonla bağlı olan, oval bir diske benzeyen geçici bir organdır.

Anne adayları gebeliğin 11. haftası sırasında bel ve sırt ağrıları, uykudayken bile hissedilen ayak ve bacak krampları, memelerde hassasiyet, mide ekşimesi, baş ağrısı gibi gebelik sorunları yaşayabilirler.  Hormonal değişimler yüzünden tırnaklar ve saçlar daha hızlı uzamaya başlar. Bulantı ve kusmaların azalması veya ortadan kalkması beklenir. Halsizlik ve kendini her zaman uykulu hissetme hali devam eder.

Anne adayının karnı çoğu durumda henüz belli değildir fakat hamileliğin dışardan anlaşılacak hale gelmesine 1 - 2 hafta kadar bir zaman kalmıştır. Karnın şişkinliği fark edilir hale gelmeye başladığında durumu gebeliğin aynı dönemindeki kadınların durumuyla karşılaştırarak endişe etmek gerekmez. Önemli olan bebeğin gelişiminin normal seyrediyor olmasıdır.

11 haftalık hamilelik sırasında bebeğin genital organları doku tomurcukları olmaktan çıkar ve cinsiyete bağlı detaylar belirmeye başlar. Fakat bebeğin cinsiyeti henüz net bir şekilde bilinemez, bunu öğrenmek için 2 - 3 hafta daha beklemek gerekir.

Anne adayı bu dönemde bebeğinin hareket ettiğini hissettiğini düşünüyorsa büyük ihtimalle yanılmaktadır. Aslında bebek giderek hareketlenmektedir fakat bu henüz hissedilemez. Böyle hissetmek gebe kadında gaz olmasıyla veya gebeliğinin düşündüğünden daha ileri bir aşamada olmasıyla ilgili olabilir.

Gebeliğinizin 11. ve 14. haftaları arasında 11 - 14 testi hakkında bilgi edinmelisiniz. Bu bebekte Down sendromu riski olup olmadığını ortaya çıkaran bir testtir.

10 haftalık gebelik için tıklayın

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mesajınız kısa bir süre sonra yayımlanacaktır.

Ayvalık Asmalı Bahçe

Ayvalık'ta tatil yapanlara küçük, serin, sade ve keyifli bir mekandan söz etmek istiyorum bugün. Ayvalık Asmalı Bahçe sıcak günlerd...