30 Eylül 2017 Cumartesi

30 Fotoğrafla Shabby Chic Dekorasyon Fikirleri

Ne zamandır hakkında birkaç yazı yazmayı düşündüğüm shabby chic dekorasyon tarzı hakkındaki ilk yazıma başlamış bulunuyorum, memlekete millete hayırlı olsun.


Yumuşak ve soluk renklerin hakim olduğu bu dekorasyon tarzında daha çok antika veya vintage mobilyalar ya da eskitilmiş bir görünüm verilmiş modern mobilyalar kullanılıyor. Fotoğraflardaki vintage dekorasyon havasını fark edeceksiniz zaten. Kumaş olarak pamuk, keten, muslin, çuval bezi gibi doğal bir dokusu olan kumaşlar tercih ediliyor.


Shabby kelimesinin yırtık pırtık, eski, kırık dökük gibi anlamları var, ama sonuçta ortaya kötü görünümlü, bakımsız eşyalarla dolu değil, böyle biraz tatlı, sıcak, göze hoş görünen bir dağınıklık havası çıkması gerekiyor. Aşağıdaki shabby chic tarzı ev ofisi dekorasyonu örneğinde olduğu gibi mesela.


Beyaz ve krem tonlarının çok kullanıldığı bir dekorasyon tarzı bu. Bu tonlara mavi, yeşil, lila, pembe gibi renkler eşlik ediyor ama hep pastel ve yumuşak tonları olacak. Herhangi bir mekana bu havayı vermek için hazır koltuk - kanepe - puf örtülerinden de kullanabilirsiniz. Narin baskıları olan yumuşak renkli kumaşları tercih etmelisiniz bunun için.

Vintage aynalar, eskitilmiş görünümlü sehpalar, nostaljik dekoratif aksesuarlar, oymalı duvar rafları gibi elemanlar kullanabilirsiniz. Shabby chic uygulanması kolay olan bir dekorasyon tarzı değil aslında. Hem bohem / vintage havasında biraz dağınık, biraz karışık bir ortam yaratılacak, hem de ortaya düzensiz, dengesiz, karmakarışık, gözü yoran bir görüntü çıkmaması sağlanacak. Bu tarzı bir evin tamamına uygulamak kolay olmayabilir, bu yüzden sadece bir odada veya bir ya da birkaç ev içi mekanın belli bölümlerinde uygulamayı tercih edebilirsiniz. Evin genel havasına uyum sağlamaya da dikkat etmek gerekir bu durumda.


Biraz yumuşak, narin, kadınsı bir havası olan bir dekorasyon tarzı bu ama bazı fotoğraflarda bu yönü o kadar abartlmış ki bakarken içime fenalık geldi. Fazla masalsı, bi tuhaf görünüyorlardı. Kız çocuklarının odasına kurulan bebek evleri olur ya, onlar gibi, fazla cici. O tip fotoğraflardan pek kullanmamaya çalışarak hazırlıyorum yazımı. Evet, mobilyalar modern, sade mobilyalara göre daha süslü ve detaylı olmalı ama sonuçta ortaya Pamuk Prenses evi gibi bir şey çıkması gerekmiyor.Belki tarza ters değildir ama bana itici geldi. Çiçeklerin de shabby chic için sık kullanılan unsurlardan olduğunu ekleyeyim bu arada.
Hasır sepetler, eski fotoğraflar, nostaljik konsol ve büfeler, kuş kafesleri, eski veya eskitme kapılar, ferforje mobilya ve aksesuarlar da shabby chic tarzı dekorasyon yapmak için kullanabileceğiniz parçalar arasında yer alıyor. Bu dekorasyon tarzı country, vintage ve eklektik dekorasyon tarzlarının bir karışımıdır sonuç olarak.
Country tarzı dekorasyon için tıklayın

Vintage yatak odası dekorasyonu için tıklayın

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mesajınız kısa bir süre sonra yayımlanacaktır.

Truth or Dare (Doğruluk Mu Cesaret Mi?) 2018

2018 ABD yapımı Truth or Dare (Doğruluk Mu Cesaret Mi?)  isimli filmde Meksika'ya tatil yapmaya giden bir grup gencin bu klasik oyun...