1 Eylül 2017 Cuma

Hamilelik 12. Hafta


 Trimester ne demek, biliyor musunuz? Latincede 3 ay demektir. 9 aylık gebelik sürecinin her bir 3 ayı bu isimle anılır: 1. trimester, 2. trimester ve 3. trimester. 12 haftalık gebelik, 1. trimesteri neredeyse tamamlamış olmak demektir. Hamileliğin bu aşamasında neler yaşayacağınıza gelince:


Bulantı ve yorgunluk şikayetleri azalmaya başlar. Sık sık idrara çıkma şikayeti de öyle, çünkü rahmin pelvisten, yani üstünde rahim ve diğer genital organların yer aldığı yüzeyden yukarıdoğru hareket etmeye başlamasıyla beraber mesane üstündeki baskı azalır. Cildin durumunda, anne adayının cilt tipi ve hormon yapısına bağlı olarak değişen farklılıklar gözlenir. Bazı gebe kadınlarda cilt lekeleri ve sivilceler oluşurken, bazılarının cildi güzelleşir. Hormon değişimlerinin etkisiyle son derecede hassas olan cildi özenle korumak, koruyucu ürünler kullanmak gerekir. Bu ürünleri rastgele seçmemeli, doktorunuzdan tavsiye istemelisiniz. Vücudun kan hacmi bebeğin beslenmesi için arttığından ötürü diş etlerinde hassasiyet ve diş temizliği sırasında kanama görülebilir. 12 haftalık hamile olan bir kadın, aynı sebeple, baş ağrısı sorunu da yaşayabilir. 12. haftada anne adaylarının iştahı da artar.

Gebeliğin 12. haftası sona erdiğinde bebeğin iç organlarının gelişimi, genital organlar da dahil olmak üzere, neredeyse tamamlanmıştır. Nadir de olsa ultrasonda cinsiyeti tespit edilebilir ama kesin sonuç için 3 - 4 hafta daha beklemek gerekir. Tırnak oluşumu henüz tamamlanmamıştır. Ağzıyla emme hareketleri yapar ve el - ayak parmaklarını hareket ettirir. Ultrasonografi sırasında bazen, yutmayı öğrenmiş ama henüz çok iyi beceremeyen bebeği hıçkırık tutmuş olduğu görülür. Kafa derisinde saçlar belirmeye başlar.

Hamileliğin ilk 3 ayı tamamlandığında anne adayının 3 - 5 kilo almış olması beklenir. Doktorunuz folik asit kullanımını bu haftadan sonra kesebilir. Kendisi söylemeden verdiği hiçbir ilacı kesmemeli veya ona danışmadan herhangi bir ilaç kullanmaya başlamamalısınız. Bu, bitkisel ürünler için de geçerlidir.

İştahınız Artacak Ama 2 Kişilik Beslenmeye Çalışmayın

Anne adaylarının 2 kişilik yiyip içmesi gerektiği inancının bilimsel bir temeli yoktur. Gebelik süreci boyunca dengeli ve sağlıklı beslenmeye dikkat etmelisiniz. Artık sabah bulantıları büyük ihtimalle azalacak, bebeğinizin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olacak, sizi sağlıklı ve güçlü kılacak şekilde beslenin fakat 2 kişiyi doyuracak şekilde, bol bol yemeye çalışmayın.

Gebelikte 12. hafta bulantılar, sıklıkla idrara çıkma isteği ve koku hassasiyetinin yanında duygusal iniş çıkışların da azalmasının beklendiği bir dönemdir; tadını çıkarın. Her bakımdan rahat bir hamilelik süreci geçirmenizi, kolayca doğum yapmanızı ve dünyaya sağlıklı bir bebek getirmenizi dileriz.

11 haftalık gebelik için tıklayın

10 haftalık gebelik için tıklayın

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mesajınız kısa bir süre sonra yayımlanacaktır.

Ayvalık Asmalı Bahçe

Ayvalık'ta tatil yapanlara küçük, serin, sade ve keyifli bir mekandan söz etmek istiyorum bugün. Ayvalık Asmalı Bahçe sıcak günlerd...