27 Şubat 2018 Salı

5 Doğal Nasır Tedavisi Yöntemi


Çıplak ayaklarla dolaşmaktan, tekrarlanan ayak hareketlerinden, sağlıksız ayakkabılar giymekten veya ayak parmaklarındaki şekil bozukluklarından dolayı oluşan ayak nasırı cildin sarımsı bir renk almasına ve kalınlaşmasına yol açar. Kalınlanmış ölü hücrelerden meydana gelen nasır tabakası, sürtünme ve basıncın etkisiyle insana acı da verir. Nasırlardan kurtulmak için yapabileceğiniz şeylerden biri doğal nasır tedavisi yöntemlerini denemektir. İşte o yöntemlerden bazıları:

1. Domates

Geceleri yatmadan önce bir domatesin posasını çıkarıp nasırın üstüne uygulayın ve bölgeyi bir bandajla kapatın. Bu yöntemi sonuç alana kadar her gün uygulayın. Domates, nasırın sertliğinin azalmasına yardımcı olur.

2. Ağız Çalkalama Suyu, Beyaz Sirke Ve Su

50 ml (Çeyrek su bardağı kadar) ağız çalkalama suyu, aynı miktarda beyaz sirke ve yarım su bardağı sıcak suyu karıştırın. Bir kaba ayaklarınızı örtecek miktarda ılık su koyun ve içine bu karışımı ekleyin. Ayaklarınızı 15 - 20 dakika suyun içinde bekletin.

Ağız çalkalama suyunun içindeki güçlü kimyasal maddeler ve sirkenin asidi ölü derilerin pul pul dökülmesini ve cildin yumuşamasını sağlar, böylece nasırdan kurtulmak kolaylaşır. 

3. Epsom Tuzu, Ardından Ponza Taşı

Bir leğene ayaklarınızı ıslatacak miktarda ılık su koyun. Suya 4 - 5 yemek kaşığı epsom tuzu ekleyin. Ayaklarınızı yarım saat bu karışımın içinde beklettikten sonra sudan çıkarın ve nasırlı bölgeyi ponza taşıyla nazikçe ovalayın. Su fazla soğursa biraz sıcak su ilave edin. İsterseniz ayağınızı durulayıp kuruladıktan sonra nemlendirici sürün, bu cildinizi rahatlatır.

Epsom tuzunun içeriğindeki magnezyum ve sülfat cildin yumuşamasına yardım eder. Daha sonra poza taşıyla ovmak bu etkiyi güçlendirir ve ölü derilerin atılmasını sağlar.4. Muz Kabuğu

Nasır tedavisi için muz kabuğu da kullanabilirsiniz. Bunun için yatmadan önce yeterli miktarda muz kabuğunu nasırlı bölgeye yerleştirin, çorap giyin ve öyle uyuyun...diye yazdım ama kayar mı oradan acaba, bir bandajla sabitlemek daha iyi olabilir sanki. 

Gün içinde nasırı muz kabuğu ile ovalamak da işe yarayabilir.

5. Karbonat, Zeytinyağı Ve Limon Suyu

İşte sertleşmiş nasırı yumuşatmak için etkili bir yöntem daha:

2 çay kaşığı zeytinyağı ile 1 yemek kaşığı limon suyunu güzelce karıştırın. Sonra 1 yemek kaşığı da karbonat ilave edin. Karışımı pamuğa emdirip bir süre nasırın üstüne masaj yapın. Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Mesajınız kısa bir süre sonra yayımlanacaktır.

Cildi Aydınlatan Akne Karşıtı Papaya, Bal ve Limon Maskesi

Cildi aydınlatan akne karşıtı papaya, bal ve limon maskesi aynalarda parlak, kusursuz bir cilt görmenize yardımcı olur. Yara izlerini ...