7 Şubat 2018 Çarşamba

Kuşlar / The Birds (1963)


Konusu: San Francisco'da, evcil hayvanlar satan bir mağazada sipariş ettiği kuşun gelmesini bekleyen Melanie Daniels burada tanıştığı avukat Mitch Brenner'dan etkilenmiştir. Eğlence olsun diye ona sanki dükkanda çalışan bir tezgahtarmış gibi davranır. Onu daha önce mahkeme salonunda görmüş olan Mitch bu oyunu anlar, ama anladığını belli etmez. Mitch o gün dükkana kız kardeşine doğum günü hediyesi olarak bir çift muhabbet kuşu almak için gelmiş, ancak aradığını bulamamıştır. Aklına eseni yaparak yaşayan güzel, şımarık ve zengin Melanie ona sürpriz yapmak için muhabbet kuşları bulup alır ve onları Mitch'in yaşadığı yere, Pasifik kıyısındaki Bodego Bay kasabasına götürmek üzere yola çıkar. Kasabadaki hayat başlangıçta normal görünse de sonradan işler değişmeye başlar. Film bir yandan Melanie ile tam bir anne kuzusu olan Mitch arasındaki, sonradan bir aşk üçgenine dönüşen yakınlaşmayı, bir yandan da kasaba ve çevresindeki kuşların insanlara giderek daha şiddetli bir şekilde saldırmalarını anlatır.
ABD - İngiltere yapımı

Türü: Gerilim

Süresi: Neredeyse 2 saat

Yönetmen: Alfred Hitchcock

Oyuncular:

Rod Taylor
Tippi Hedren
Jessica Tandy
Suzanne Pleshette
Veronica Cartwright
Ethel Griffies
Charles McGraw
Ruth McDevitt

4 yorum:

 1. İLkokuldaydım o zaman televizyon yoktu Türkiye'de:)sinemada izlemiştim, çok etkilenmiştim, filmden çıktıktan sonra bir hafta boyunca elektrik tellerinde kuşlar bir araya gelince aklıma film gelirdi, ürkerdim hafiften:))Yıllar sonra filmin fotoğraflarına bakıyorum da Melanie'nin o açık yeşil tayyörüne bitiyorum. Ne zarif kadın...şimdi sanırım çok yaşlanmış.
  Eline sağlık:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de çok eskiden seyretmiştim, bir kere daha izlemek isterim. Diğer yorumunu da gördüm bu arada. Yorumlar benim onayımdan sonra yayınlanıyor. Ben de çoğu zaman 1 - 2 yorum yapabilecek durumda iken yayınlamayı tercih ediyorum, o yüzden bekliyor. Bazen de unutuyorum bakmayı. Yorum için teşekkür ederim, lütfen yine gel.

   Sil
 2. bu yönetmenin north by northwest (gizli teşkilat) ve yükseklik korkusu filmleri çok iyiiii :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Onlara da bakayım bir ara fragmanlar bölümüne yazmak için. Teşekkür ederim.

   Sil

Mesajınız kısa bir süre sonra yayımlanacaktır.

Thelma ve Louise (1991)

ABD yapımı Türü : Macera, suç, dram Süresi : 2 saat 9 dakika