28 Mayıs 2018 Pazartesi

El Yapımı Halhal Modelleri(m)


Kış boyunca bir sürü film seyredip 200 civarında halhal yaptım ama bunların yarısı gitti. 11 - 12 - 13 Mayıs tarihlerinde Heybeliada'da yapılan bir kermese katıldım, orada satıldı. Şimdi yeniden arttırmaya çalışıyorum. Hazırladığım el yapımı halhal modelleri yazın gayet güzel satılıyor, memnunum. Veya şöyle diyeyim, yaptığımdan elimde pek bir şey kalmıyor. Şartlara göre Gebze'de bazen 2, bazen 3 semt pazarında küçük tezgahlar açıyorum; yaz sezonunda her zaman ilgi görüyor.


Halhallarımı ince zincirlerle yapıyor ve hemen hepsinde küçük, narin görünümlü boncuklar kullanıyorum. Tezgahıma gelenlerin zarif modellerden hoşlandıklarını fark ettim çünkü.


Üstteki çok renkli halhallar mesela, bunları yapmak zor değildir ama zaman alır. Şöyle fikir vereyim; bir tanesinde 20 adet boncuk varsa mesela, 60 hareket yapıyorum o halhal için. Her bir boncuğu çiviye takıyorum, yine her birine birer halka takıyorum ve ikinci bir halkayla da zincire geçiriyorum. Boncuğu çiviye takıp tek bir halkayla zincire eklesem olur mu, olur, ama bu şekilde daha iyi, daha rahat sallandıklarını düşünüyorum. Gözü yoran bir iş tabii, zincir ince, halkalar küçük.Kendinden halkalı malzemelerle yapılan bu tarz sallantılı halhal modelleri ise daha kolaydır. Malzemeyi çiviye geçirmiyor, bir halkayla zincire takıyorsunuz. Ben bu tür modellerin de bazılarında çift halka kullanırım, yukarıda söylediğim gibi, öyle daha güzel bir salınımı oluyor. 


Soldaki siyah halhal modeline dikkat edin, ayağın yan tarafında çok hoş duran bir modeldir bu. Ama her tarafından bir şeyler sarkan halhalları daha çok satıyorum.


Gümüş rengi metal boncuklardan veya sallantı malzemelerinden yapılan el yapımı halhal modellerinin her zaman alıcısı vardır. Herkes renkli boncuk istemez ve bu tip halhallar, renksiz göründükleri için her şeye uyarlar. Siyah klasik bir renk, bu yüzden siyah halhal modelleri de alıcıların ilgisini çeker. Siyah zincire de yapmıştım bu tip şeyler. Model seçeneği fazla olmamakla beraber renk ve sallantı malzemesi itibariyle daha çok ürünüm var, bunlar sadece tezgah açtığım bir günde, arkadaşın plastik ayağını kullanarak fotoğrafını çektiklerim. 


Takı yapmak, sürekli olarak yaptığınız taktirde yorucu bir iştir. Gözleriniz yorulur ve dikkat etmezseniz zaman içinde sizi kamburlaştırabilir. Ama insan sevdiği işi zevkle yapıyor, ben seviyorum bu işi.

Ziyaretiniz için teşekkürler, yine bekleriz.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mesajınız kısa bir süre sonra yayımlanacaktır.

Büyük Beden Elbise Modelleri (Mango 2019 - 2020 Kış Koleksiyonu)

Mango büyük beden elbise , bluz, pantolon koleksiyonunu geliştirdikçe geliştiriyor gibi. Ne zamandır bakmıyordum, bugünlerde biraz bakt...