17 Temmuz 2018 Salı

Ayvalık Asmalı Bahçe


Ayvalık'ta tatil yapanlara küçük, serin, sade ve keyifli bir mekandan söz etmek istiyorum bugün. Ayvalık Asmalı Bahçe sıcak günlerde ki bu aralar günlerin alayı sıcak burada; küçük bir mola vermek isteyenlerin hoşuna gidecek bir yer. Tepesi asma dallarıyla örtülmüş kuytu, serin bir mekan. Burada buz gibi limonata, karadut suyu, ayran, çay - kahve içebilir; kahvaltı yapabilir, günün menüsü ile aç karnınızı doyurabilirsiniz. Menüde çoğu zaman ızgara tavuk veya köfte ya da içli köfte oluyor. Bunların yanında bulgur pilavı, cacık, salata veya birtakım otlar oluyor ki söz konusu otlar biraz yağ, limon ve tuz ilavesiyle şahane oluyor.Mekanın en çok ilgimi çeken bölümü üstteki bölüm, zira bu aralar buralar yanıyor. İçim yandıkça bir limonata, bir karadut suyu içiyorum. İçmediğim zamanlarda da bazen şeyin yanına gidip...neyin?...2'li şerbetlik veya limonata makinesi deniyormuş bu şeylere, işte, şerbetliğin yanına gidip içindeki sıvıların akışını seyrediyorum, içim açılıyor. Gürül gürül, soğuk soğuk; oh!


Mekanı işleten gençler, Basri ve Mikail; güler yüzlü, nazik, esprili insanlar. Çok da çalışkanlar, sabah 8 - gece 12 çalışıyorlar gördüğüm kadarıyla. Mikail evlilik hazırlığı yapıyor, bordo - siyah damatlık giyecekmiş. Destekliyorum, bordo rengini severim. Bordo gri ile de güzel olur, siyahla da. Ceket ve yelek bordo, pantolon siyahmış. Bir damat çiçeği takmasını tavsiye ettim, bence damatlara yakışıyor. Konu bu değildi yalnız. Neydi? Evet, Ayvalık Asmalı Bahçe. Bir sabah kahvaltı için gittim, gayet memnun kaldım. Şöyle bir tek kişilik serpme kahvaltı çıkardılar karşıma. Yumurta da olabiliyor ama ben istemedim.


Böyle insanın içine sıcaklık hissi veren, samimi ve sıcak bir havası olan mekanlar olur ya; Ayvalık Asmalı Bahçe onlardan işte. Gençler çevre yapmışlar, devamlı müşterileri var, civardaki esnaf sıklıkla bir şeyler sipariş ediyor, birbirlerini tanıyan insanlar gelip gidiyor falan; mekanda hep neşeli bir muhabbet ortamı oluyor. 

Mekanda hoşuma giden şeylerden biri içeride kitaplar olması, biri de mekanın daha güzel, daha hoş görünmesi için gösterdikleri çabalar. Basri durmadan renkli tabelalar hazırlıyor, yazılar yazıyor, kavanozlar boyayıp süslüyor, hevesli hevesli, mekanını güzelleştirmeye çalışıyor. 
Mekanın yerini bulmakta zorlanmazsınız; Ayvalık'ın merkezinde bir İş Bankası var, onu sağınıza alarak birkaç adım attınız mı girişinde karakol olan bir sokak, o sokağa girip dümdüz yürürseniz Asmalı Bahçe 3 - 4 dakika içinde, sağ tarafta karşınıza çıkar. Sabahları 8 gibi açılıyor, gece saatlerine kadar hizmetinizde. Tam adresi şöyle:

Fevzipaşa - Vehbibey Mh. Barbaros Cd. 1. Sokak No: 13 / A 
Ayvalık - Balıkesir


Ben oradayken Basri'nin hayran olduğu bir yazar geçti oradan; Kinyas ve Kayra (2000), Piç (2003), Zargana (2002), Ziyan (2009) kitaplarının yazarı olan Hakan Günday. Başka eserleri de var, ben birkaç tanesini yazdım. Basri hemen yollarına güller döktü kendisinin ve bir fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmedi tabii. Ayvalık sokaklarında bir okuruyla karşılaşmaktan memnun görünen Hakan Bey de gayet nazik davrandı bu arada.


Ayvalık tatili sırasında güler yüzlü, efendi gençler tarafından karşılanacağınız, makul fiyatlar karşılığında bir şeyler yeyip içebileceğiniz bir yer ararsanız Asmalı Bahçe'ye uğramanızı tavsiye ederim. Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mesajınız kısa bir süre sonra yayımlanacaktır.

Gönül Yarası (2005)

Yerli yapım Türü : Dram Süresi : 142 dakika