17 Ekim 2018 Çarşamba

Gebze'de Çiftlikten Doğal Ürünler


Gebze Tavşanlı Köyü sınırındaki Ballıkayalar Tabiat Parkı’nın yakınında yer alan Ortak Çiftlik; ilçede ve çevresinde yaşayanlara çok güzel bir fırsat sunuyor: Doğal çiftlik ürünleri tüketme fırsatı. Bu yazıyı bir alıcı olarak yazıyorum; buradan köy yumurtası ve yoğurt kaymağından yapılmış tereyağı aldım, ikisinden de çok memnun kaldım.

Çiftliği işleten Osman ve Tanju Bey’ler ayrıca süt, yoğurt, süzme yoğurt ve çökelek de üretiyorlar. Sattıkları süt kendi besledikleri ineklerin sütü. Evde yoğurt yapmayı öğrenmeyi isteyen biri olarak bu süte de talip olabilirdim ama becerebileceğimden kuşkuluyum. Bunun yerine yoğurtlarını da denemek daha çok işime gelir. Öyle yapayım ben, evet.

Çiftliğin deneyip beğendiğim ürünlerinden biri de köy tavuğu. Bunun pişmesini beklerken 1 yaşıma daha girdim düdüklü tencere kullanmaktan korkan biri olarak, o kadar uzun sürdü. 6 – 7 saat kadar. Ve Elazığlı bir arkadaşımın söyledikleri aklıma geldi. Marketlerden falan aldığımız fabrikasyon tavukların pişme süresinin kısa olmasının kendisini çok şaşırttığını söylemişti. Çocukluğunda köyde yaşarken, açlıktan içleri kazınarak beklerlermiş tavuğun pişmesini.

Bu pişirme süresi tavuğun yaşına göre değişirmiş bu arada. 
Açıkçası bu zamanlarda insan doğal çiftlik ürünleri satıyorum diyen herkese de güvenemiyor. Ben, Ortak Çiftlik’in ürünlerinden almaya, bir arkadaşımın tavsiyesiyle başladım ve aldıklarımın lezzetinden gerçekten memnun kaldım. Osman Bey bana bunları doğal bir ortamda, hijyen kurallarına dikkat ederek ürettiklerini söyledi. Tersini söyleyecek hali yok tabii ama kendisi bende güven uyandıran bir insandır, ayrıca, dediğim gibi, bir arkadaşım da tavsiye etmişti.

Şunu da ekleyeyim; çiftliğin evlere servis hizmeti de var. Hatta okullara da. Dağıtım günleri şöyle:

Salı: Okullar
Çarşamba: Gebze içi
Perşembe: Mutlukent, Çayırova, Şifa Mahallesi

Siparişler dağıtımdan 1 gün önce alınıyor.
Gebze veya yakın çevresinde yaşıyor ve çiftlikten doğal ürünler tüketmek istiyorsanız belki siz de Ortak Çiftlik ürünlerini denemek istersiniz. İletişim bilgilerini aşağıda görebilirsiniz.

Osman Bey: 0531 994 37 98

Tanju Bey: 0542 741 18 20

2 yorum:

Mesajınız kısa bir süre sonra yayımlanacaktır.

Kuru Ciltler İçin Sandal Ağacı Maskesi

Sandal ağacı tozu ciltteki kuru, kaşıntılı yamaları ve pul pul görüntüyü tedavi etmek için mükemmeldir. Tahriş olmuş cildi rahatlatır ...