14 Eylül 2019 Cumartesi

Ayvalık 2018 Foto Galeri


2018 yaz sezonunda Ayvalık sokakları ve sahilinde çektiğim bir sürü fotoğraf şöyle böyle 1 yıldır bir klasörün içinde bekliyor ki bu bir rekor değil, bende böyle daha çok klasör var. Kalabalık ve ağır olanlardan bir tanesi ortadan kalksın istedim. Öyleyse, Ayvalık 2018 konulu gösterimiz başlasın.
Ayvalık'ta benim sevdiğim şey eski yapılarla dolu, taş döşeli sokaklarıdır. Bu taşlar yürürken sorun çıkarabiliyor gerçi, bazen ayağınız iki tanesinin arasına giriveriyor. Yine de yazın renkli masa sandalyelerle, tezgahlarla dolan, duvarları aksesuarlarla süslenen, sağından solundan yeşillikler ve çiçekler fışkıran bu sokaklarda yürümek güzeldir.

Ayvalık sahili caddeden vızır vızır arabalar geçerken keyifli bir yer değildir. Gürültücü, yorucu olur böyle; kendinizi şehrin gürültüsünden kaçıp başka bir şehrin gürültüsüne doğru gelmiş gibi hissedersiniz. Daha tenha zamanlarında güzeldir ama. Bazı günlerde kahvaltımı sahildeki mekanlarda yapıyordum. 


Bazı sabahlar çıkıp yürürdüm. Bazı dükkanlar açılmakta, bazıları açılmamış, bazıları da güne başlamış olurdu ama yeme - içme mekanları müşterileri karşılamaya hazır olurdu tabii. Dar sokaklarda, eski ama sıcak görünümlü evlere, önlerine masa sandalyeler koyulmuş, dış cepheleri sanatsal bir şekilde süslenmiş dükkanlara baka baka yürümek hoşuma giderdi. Karşılaştığım bazı insanlar uykulu görünürdü, kimileri gazete - ekmek falan alır, bazıları mekanlarda otururdu. 
Kedilere de rastlardım yürürken tabii, Ayvalık'ta çok kedi var. Köpek de öyle. Baktım bir sokakta kimse yok, sadece bir veya birkaç köpek var, başka yerden giderdim. Etrafta birileri varken pek korkmam da öyle sabah sabah, ortalık tenha, ne bileyim, daha kahvaltısını etmemiştir, karnını doyurmaya benimle başlamak ister falan. 
Eski bir arkadaşın yanında kalmıştım; Aynur'un. Aşağıdaki onun köpeği Tango. 

Tango insanın korkacağı köpeklerden değildi. Güzel, yumuşak tüylü ve yalaka bir şeydi. Artık hayatta değil ne yazık ki. Birkaç gün önce son uykusuna daldı. 

Geçen yaz bana da çok arkadaşlık etmiştin Tango, teşekkür ederim. İyi bakıldın, çok sevildin, iyi yaşadın. Sana bakan insanların hayatını doldurdun. Rahat uyumanı dilerim.


Perşembe pazarı kaldığım evin çok yakınında kuruluyordu. Yandaki evin önüne de bir sergi açılırdı pazarın kurulduğu günlerde. Burada el yapımı dekoratif, sanatsal ürünler sergilenirdi.Bir akşamüstü denize inen sokaklardan birinden çıkmak üzereyken bu Ayvalık'ta gün batımı fotoğraflarını çekme fırsatı geçti elime. 

Bunlar da sahilde mangal keyfi yaptığımız bir günden kalan hatıralar. Tango da oradaydı. İşte, masanın altına kıvrılmış oturuyor.


Canım telefonum kaldığım evin bulunduğu sokakta çektiğim renksiz, solgun fotoğrafı bu hale getirdi. Ben böyle bir şey istemeden üstelik. Kafasına göre bazı fotoğrafları seçip bir takım şekillere sokar bazen kendisi. İyi de oluyor, eline sağlık.


Ayvalık evleri ve diğer yapıları aklınıza hayatın daha sakin, daha telaşsız ve sıcak olduğu zamanları getirir. O zamanlarla ilgili olumsuz unsurlar, istemeyeceğiniz şeyler de vardır mutlaka. Ama komşuluk ilişkilerinin daha güçlü olduğu, insanların birbirine daha çok güvendiği, muhtemelen bu kadar tatminsiz ve huzursuz olmadığı zamanlar olarak düşününce şöyle bir içiniz gider ya, ondan söz ediyorum. Bu sokaklar, bu evler öyle bir şeyleri çağrıştırır bazen. 
 Ayvalık Asmalı Bahçe Aynur'un küçük dükkanının hemen yanındaydı. Nostaljik bir dekoru olan bu mekanı işleten gençler nazik ve güler yüzlü insanlardı. Oralarda olup acıktığım zamanlarda burada yerdim, bazen kahvaltı için de giderdim. Çok mu susadınız; mekanın önünde buz gibi limonata ve karadut suyu da vardı.Biz Sanat Atölyesi Ayvalık'a gittiğim zaman bir kere olsun uğradığım bir yerdir. Hem sanatsever, hem de konuksever bir insan olan Turgut Alp Can işletir bu atölyeyi. Esas ilgi alanı ebru sanatı sanırım, bu alanda hem çalışır, hem de ders verir. Ayrıca müzikle de ilgilenir ve Ayvalık'ta konserler veren bir grubun daimi üyesidir.
Ayvalık 2018 foto galeri konulu yazım bitmek üzere ve ben bundan dolayı çok memnunum. Klasörlerde boynu bükük bekleyen konulardan biri daha değerlenmiş oldu. Ne zamandır boş bıraktığım blogum da mutlu olmuştur herhalde. 

Umarım siz de konudan keyif almışsınızdır. Ziyaretiniz için teşekkürler.
Bunlar Da İlginizi Çekebilir:


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Mesajınız kısa bir süre sonra yayımlanacaktır.

Kuru Ciltler İçin Sandal Ağacı Maskesi

Sandal ağacı tozu ciltteki kuru, kaşıntılı yamaları ve pul pul görüntüyü tedavi etmek için mükemmeldir. Tahriş olmuş cildi rahatlatır ...