27 Şubat 2013 Çarşamba

Asilik ve Asalet Bir Arada: Gotik Giyim


İyi günler sayın blog severler. Şahsım, Nehir Özer; bir giyim yazısıyla ansızın karşınızdayım. Bu yazımı, hızlı zamanlarımda bizzat tercih ettiğim bir giyim tarzı olan gotik giyim üzerine hazırladım. Malum gençler, ekseriyetle ergenler olarak hepimiz çok asiyiz, çok cooluz, çok metalciyiz ve tersimiz çok pis!
Gotik giyim için "modası geçmeyen" sıfatını kullanırsam hiç de abartmış olmam. Zira gotik tarzın sanatta, mimaride ve giyimde başlangıcı tee bilmem kaçıncı yüzyıllara dayanmaktadır. Kont Dracula'nın gotik tarzda bir roman sayıldığını söylersem sanırım aklınızda belli bir zaman algısı oluşur, kendimden çok da emin olmadığımdan kesin bir zaman belirtmek istemiyorum.


Gotik tarzı giyim çok değil, birkaç sene öncesine kadar ülkemizde, yukarıda benim de alenen dalga geçtiğim haliyle, rock ve metal müzik dinleyen gençlerin tercih ettiği kaba ve tek renk seçeneğinden (siyah!) ibaret bir tarz olarak algılanırdı. Ancak son zamanlarda Avrupa ve Amerika'da daha uzun zamandır uygulanan gotik tarzı modern giyime eklemleme modası bizde de başlamış durumda. Aslında bu durum gotik giyim için asıl olması gerekendir. Çünkü özünde gotik giyim yer altından, uyuşturucu kullanılan bar ve kulüplerden gelmez. Bu tarzın kaynağı eski dönemlerin görkemli fakat korkutucu şatoları ile bu şatolarda yaşayan olabildiğince asil ancak soğuk ve mesafeli insanlardır. Yani gotik giyimin belirleyicisi aslında asalettir. Gotik giyim tarih boyunca pek çok toplumsal sınıf tarafından benimsenmiştir. Ancak günümüzde bu tarzın giderek orta sınıfa hitap edebilir hale geldiğini söylemek yanlış olmaz. Bir tarzın orta sınıfa hitap edebilir hale gelmesi ise en basit haliyle onun daha "sokakta giyilebilir" hale gelmesi demektir.
     
Elbiseler gotik giyimin vazgeçilmez parçalarıdır. Ancak gotik elbiselerde sadelik bulmak biraz zordur. Bu elbiseler genellikle gösterişli etekler ve dantelli veya düz üst parçalardan oluşsalar da, arandığında farklı kombinasyonların da bulunması mümkündür. Sadelik konusunda gotik etekler için de aynı durum söz konusudur. Kısa veya uzun olsun, gotik giyim alt parçalarda gösterişsizliğe fazla tahammüllü değildir.
Gotik giyim bahsettiğimiz asil havasıyla aslında pantolon ve şort kullanımına pek uygun değildir. Ancak gençlerin uygulamalarında yırtık, zımbalı, zincirli ve özellikle deri malzemeli pantolon kullanımına rastlanır. Görsel olarak çok hoşuma gitmese de birkaç örneği paylaşmak istiyorum.


Gotik giyimde üst parçalar altların aksine sadeliğe daha yakın olabiliyorlar, ancak göz alıcı parçalar bulmak da hiç zor değil. Günlük giyime uyarlarken bu parçalar düz pantolonlar veya eteklerle kombinlenebilirler. İş yeri veya günlük bir gezinti için kullanılmaları pek uygun olmasa da bu parçalar şık akşam yemeklerinde veya rahat arkadaş toplantılarında doğru uygulamalarla rahatlıkla kullanılabilirler.
 Gelelim ayakkabılara... Gotik giyim için ayakkabılar ayrılmaz birer parçadır. Bu tarzda eskiden daha kısıtlı olan ayakkabı çeşitleri artık daha fazla olsa da hala günlük kullanım için çok fazla seçenek yok. Yalnızca tabanı düz bazı bot modelleri sıradan bir günde giyilmeye uygunlar. Ancak gece davetlerinde, akşam yemeklerinde veya diğer şık etkinliklerde giyilmeye uygun diğer gotik ayakkabı modelleriyle kendinize bakmaya doyamayabilirsiniz. Gotik giyim bu konuda bize yalnızca seyretmek için bile satın almak isteyebileceğimiz güzellikte ayakkabı modelleri sunuyor. :) Son olarak; gördüğünüz üzere bu giyim tarzı ağırlıklı olarak siyah renkten oluşuyor. Ancak az da olsa farklı renklere rastlamak imkansız değil. Ben de sizlerle çok beğendiğim farklı renklerde iki gotik elbise modelini paylaşmak istiyorum.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Mesajınız kısa bir süre sonra yayımlanacaktır.

Kuru Ciltler İçin Sandal Ağacı Maskesi

Sandal ağacı tozu ciltteki kuru, kaşıntılı yamaları ve pul pul görüntüyü tedavi etmek için mükemmeldir. Tahriş olmuş cildi rahatlatır ...