11 Mart 2013 Pazartesi

Gotik Aksesuarlar ve Kullanımlarıİyi akşamlar sayın blog sevdalıları! Ben; Nehir Özer, bu kez gotik giyim üzerine yazdığım yazımı bir seriye tamamlama fikriyle karşınızdayım. Serinin ikinci adımını oluşturacak yazımı gotik aksesuarlar üzerine yazmaya karar verdim.
Artık fazla tercih ettiğim bir tarz olmamakla birlikte birkaç sene öncesine kadar çok severek uyguladığım ve yakından takip ettiğim gotik moda hakkında yazmayı başlangıç olarak uygun buldum.


Gotik tarz; özel bir tarzdır. Günlük kullanımda uygulanması zordur, çok başarılı kombinler yapılmazsa kişinin üzerinde güzel görünse bile duruma uygunluk açısından abes kaçar. 

Pek çok özel tarzda olduğu gibi gotik giyimin tek tek parçaları da farklı tarzlarla birleştirilerek daha sade bir görünüm elde edilip hiç olmazsa abiye tarza uydurulabilirler. Sade gotik aksesuarlar bulmak; bu tarza has sade tekstil ürünleri bulmaktan daha zordur. 

Gotik aksesuarlar neredeyse tamamen gösterişli ve ağır havalıdırlar. İşin ilginç yanı; gotik tarzın günlük giyime en kolay adapte edilebilecek parçaları da aksesuarlardır.İncelememize gotik kolye modelleriyle başlayalım. Her türlü kıyafetin günün her saatinde tamamlayıcısı olabilen kolyeler gotik aksesuarlar arasında tarz olarak en ağır olanlarıdır. Ucundan tek bir figür sarkan veya sade taşlardan oluşan gotik tarzda bir kolye bulmak neredeyse imkansızdır. Bu tarz kolyeler düz gömleklerin veya yakası gösterişli olmayan elbiselerin üzerine takılarak hoş bir görünüm elde edilebilir. 

Özellikle gotik aksesuarlar arasında fazlaca göze çarpan modellerden olan tasma kolyeler straplez üstlerle harika görünebilirler.Gotik tarzda kolyelerin açık yakalı kıyafetlerle giyilmesini tavsiye ederim. Çünkü böyle gösterişli bir kolye taktığınızda onu gölgeleyecek bir yaka modeli kullanırsanız kolyeye de, yakaya da yazık etmiş olursunuz.


Gotik aksesuarlar arasında günlük kullanımda en çok tercih edilen parçalar bilekliklerdir. Bu bileklikler de neredeyse tarzın kolyeleri kadar gösterişli olmakla birlikte vücudun daha az göze batan bir bölgesine takıldıkları için daha rahat kullanılırlar.

Gotik bileklik modelleri arasında hepimizin ilk olarak aklına gelen deri malzemeli ve zımbalı bilekliklerin yanında şahmeran tarzı bileklikler, örgü bileklikler ve günümüzde oldukça moda olan sallantılı bileklikler de bulunmaktadır. 
Yüzük kullanmayı sevenlerin hemen hemen hepsinin zaten gotik yüzükler hakkında fikri olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu tarzın yüzükleri tarzını küçük bir aksesuar kullanarak biraz sertleştirmek isteyenlerin gözdesidir. 

Gotik aksesuarlar arasında sadelikten en uzak olan parçalar yüzüklerdir. Hafif taşlardan yapılmış zarif gotik yüzüklere rastlamak hiç kolay değildir, bu tarz yüzükler ancak şans eseri bazı özel mağazalarda bulunabilir veya özel olarak sipariş edilebilirler. 

Ayrıca gotik yüzükler tarzın aksesuarları arasında gençlerin bilekliklerden sonra en fazla tercih ettikleri parçalardır. Estetik olarak ben pek tavsiye etmesem de pek çok gotik yüzüğün birbirine uysun uymasın bir arada takılması da oldukça yaygındır.

Son olarak size gotik tarz küpe modellerinden bahsedeceğim. Bu tarzın küpelerine kulak süsü veya aksesuarı demek belki de daha uygundur. Gotik aksesuarlar arasında en nadir tercih edilen parçalar olan bu takıların bazı modellerini tanımlamak için küpeden daha güçlü bir kelime gerektiği kesin! Fazla söze gerek yok, örnek olarak seçtiğim görselleri incelediğinizde ne demek istediğimi şıppadanak anlayacaksınız. :)
2 yorum:

  1. Butip aksesuarları nereen bulabilirim bana yardımcı olurmusunuz ? selimbayazitoglu@yahoo.com Teşekkür erderim Emğinize sağlık.

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Ben teşekkür ederim. Bu fotoğrafları belli bir siteden almadık diye hatırlıyorum. "The Gothic Shop" diye yabancı bir site var mesela, çeşit bol görünüyor ama alışveriş yapmak kolay olmayabilir. Etsy'de de var bir şeyler. Ali Express'e de bakabilirsiniz.

      Sil

Mesajınız kısa bir süre sonra yayımlanacaktır.

Kuru Ciltler İçin Sandal Ağacı Maskesi

Sandal ağacı tozu ciltteki kuru, kaşıntılı yamaları ve pul pul görüntüyü tedavi etmek için mükemmeldir. Tahriş olmuş cildi rahatlatır ...