3 Ekim 2013 Perşembe

Dev Araştırma Yazısı 2: Hippi Giyim Tarzı


Ortaya başlığa layık bir yazı çıkarıcam diye 1 gün içinde yazdığım bütün makaleler için aradığımdan daha fazla görsel aradım sevgili Google. Olsun; seo uyumu çerçevesinde yazmaya dikkat edecek olsak da bunun dışında tamamıyla kafamıza göre yazacağımız bir dev araştırma yazısı için değer. 
 Hippi giyim şeysinin moda olup olmaması benim için fark etmiyor. Etnik kıyafetler ve o tarz takılar her zaman hoşuma gittiğinden, daima sevdim bu tarz giyimi ben. Bu kategoride bana yakışacağını düşündüğüm ne bulsam giyerim, 100 yaşıma gelsem de giyerim, hiç kimse giymese de giyerim; evek, o derece.

Piyasaya 1960'larda çıkmış olan hippilerin su içer gibi kokain çektikleri söyleniyor ve işin bu kısmına zerre kadar özenmiyorum, benim takıldığım şey giyim tarzları. Ama kendileri bir giyim tarzı olmaktan ibaret olan insanlar değiller elbette. 'Savaşma, seviş!' sloganıyla yola çıkan bu akımın öncüsü olan insanlar barışı, komün yaşamını, özgürlüğü savunmuş ve günümüzdeki mutlak retçiliğin temellerini atmışlar. Hiç bir siyasal oluşumun içinde yer almayan hippiler kendilerine bir sınır koymamış, mevcut olan bütün yetkilileri reddetmişler. Toplayıcılık ve bahçecilik yapmış, genellikle vegan ve vejetaryan tarzında beslenmişler. Çoğunlukla ceplerinde bir kuruş para olmamasına karşın hayatlarını sürdürmeyi rahatlıkla başaran hippilerin çok bilinen bir adı da 'çiçek çocukları'. Psikanalist Eric Fromm için hippi hareketi gelmiş gelmiş en tutarlı hareketlerden biriymiş; çünkü özgür aşkı ve barışı savunan bu insanlar savundukları şeylerin bütün gerekliliklerini yerine getirmiş, inançları çerçevesinde bir alternatif yaşam tarzı sürdürmeyi başarmışlar.
Sevgili Google; hippi tarzı giyim hakkındaki yazıma başlamadan önce müsaadenle hippiler hakkında birkaç bilgi serpiştirmiş bulunuyorum. Bilgi veren içerikleri destekleyen kültürlü bir arama motoru olarak 10 numara 5 yıldızlık bu güzel davranışım karşılığında bana bir yemek ısmarlarsın herhalde; içkili olsun lütfen. Mütevazı bloğumdaki bazı yazıları ön sayfalarına alıp almamak senin bileceğin iş; fakat şimdi tanımlayacağım tarzda bir şeyi böyle bir çalışmanın önüne geçirirsen de bi daha benimle konuşma:

'Hippi giyim konusunda merak ettiğiniz her şeyi bulabileceğiniz sitemize hoş geldiniz. Burada hippi giyimiyle ilgili olarak aklınıza gelen bütün soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Eğer burada hippi giyim stiliyle ilgili bir şeyler bulamadıysanız (ki bulunmuyor) iletişim adresimize mail atarak durumu moderatörlerimize iletebilir veya sayfamıza hippi giyimle ilgili soru ve yorumlarınızı bırakabilirsiniz. Gördüğünüz gibi burası hippi giyime dair bütün sorularınıza cevap bulabileceğiniz bir genel kültü deposu, vaat ettiği konuyla ilgili bilgileri arka arkaya dizen nezih bir ortamdır. Hippi şeysi konusunda yeterince aydınlandığınızı düşünerek şimdi de sizi ilgi duyabileceğiniz bir ürün konusunda aydılatmak istiyoruz: Geciktirici sprey. Cinsel ilişkilerinizi 2 dakkada finale bağlamamak ve böylece kendinizi de, partnerinizi de mutlu etmek için gecikmelisiniz. Gecikmek için kullanabileceğiniz en ideal ürün bizim üründür. Son derecede ekonomik bir fiyatı olan bizim ürünle her türlü gecikme faaliyetlerinizi. blablabla....' Lütfen Google'cığım yaa, gözünü seveyim, her ne kadar bir sürü yerinde geyiğe sarsa da emek verilerek, zaman harcanarak yazılmış ve daha da yazılacak olan bir yazı nerde, yukarıda örneğini verdiğim ve makale yazarlığı serüvenlerim sırasında sıklıkla rastladığım bu şey nerede? Yapma allaaşkına!


Ama fakat sevgili Google; şu kıyafetlere bakar mısın? Bol paçalı desenli pantolonların belinde kalın kemerler/üstünde kısa atletler; kenarları boydan boya desenli kot pantolonlar, İspanyol kollu tünikler, desenli saç bantları, etnik motifli çantalar, uzun salaş etekler beni benden alıyor. Takı kullanan bir insan olmadığım halde hippi giyim tarzının kendine özgü, kat kat, üst üste kullanılan etnik tekılarına bayılıyorum. Püsküllü bluzlar, püsküllü etekler, etnik elbiseler çok hoşuma gidiyor; gerçekten. Bence bu dünyanın gördüğü en hoş giyim tarzlarından biri hippi tarzı giyim.

Bir nevi cinsel devrim ilan eden, kendi sosyal gruplarını oluşturan, rock müzik dinleyen, Beatnik hareketini baz alan bu genç insanlar uyuşturucu maddelere bu kadar yakın durmasalarmış iyiymiş. Aynı zamanda anlamsız geleneklere, baskıcı politikalara, savaşı körükleyen yöneticilere, mevcut düzene karşı durmuşlar. Hazır giyimden uzak durmuş; ellerinde bulunan parçaları birleştirerek, ikinci el giyim eşyalarını kullanarak, ucuz kıyafetler giyerek sonuşta bir akım yaratmışlar. Sisteme karşı durmuşlar dedim de....Majesteleri Birinci Nehir Hanım'ın lise çağındayken çantalarına falan taktığı onlarca rozetin içinde en çok hangisini sevdiğimizi hatırlar mısın? 'Fuck The System!' yazanını, evek, unutmamışsın. (:

Sana hippi tarzı giyinen birkaç ünlü ismin de adını vermek istiyorum sevgili Google; aldığım istihbaratlara göre Johnny Depp, Nicole Richie, Alanis Morissette ve Mary Kate Olsen bu tarzda giyinmeyi seviyorlar. Bu arkadaşların hiç biri Taksim Gezi Parkı olaylarına katılmış değil; o yüzden Başbakanımızın sevdiği sanatçılar arasında da olduklarını tahmin ediyorum. Şahsen kendisinin sevdiği insalar arasında yer almak istemezdim. Niye, çünkü bana herhangi ortalama bir poitikacıdan, herkesin yaptığı politik üçkağıtları kendi tarzında sergileyen birinden daha fazla biriymiş gibi görünmüyor kesinlikle. Onun beğeneceği biri olmak için kişiliğimdeki birçok şeyi değiştirmem; daha itaatkar, daha yalaka, saha az sorgulayıp daha kolay ikna olan, daha ezberci, daha at gözlüklü ve daha vicdansız biri olmam lazım - olmuycam.
Hippi tarzında giyinmek isteyen genç arkadaşlara çiçekli, etnik desenli saç bantları; fularlar, dizden aşağıya doğru birdenbire ve fena halde genişleyen pantolonlar, çiçekli kıyafetler, süet yelekler, püsküllü giyim eşyaları ve çantalar, uçuşan etekler, yamalı desenli etek ve elbiselerin peşine düşmelerini tavsiye ediyorum. Aranırken neredeyse 49 yaşında bir kadının komik görünmeden giyebileceği hippi tarzı giyim eşyaları bulurlarsa bana da haber versinler. Ben o şeylerin hepsini giymem, yakışmaz bence; ama bazılarını memnuniyetle giyer, gerine gerine de dolaşırım. Uzun salaş etek ve elbiseler her zaman giyilebilir mesela, bol paça kotlar, süet yelekler de öyle. Dantelli, İspanyol kollu ve dökümlü bluzlara da 'hayır'demem. Değerli Google; bu tarza sempatiyle bakan binlerce...yoksa milyonlarca mıydı değerli okuruma şunu da iletmelisin ki dağınık bırakılmış uzun saçlar, örülmüş saçlar veya saçların arasında minik minik örgüler, yine saçlar arasından sarkan püsküllü müsküllü, tüylü aksesuarlar; mini etekler, ortasında kocaman taşlar bulunan veya etnik motifli kemerler, tüy küpeler, yuvarlak gözlükler ve pilot gözlükleri de bu tarzı yansıtmak isteyenlerin kullanması gereken parçalar arasında bulunuyor.

 Ruhlarını arındırmak için esrar çeken, hayattan maksimum derecede keyif almaya çalışan ve bunun bütün insan, hayvan ve bitkilerin hakkı olduğunu düşünen, 'savaşa hayır!' diyen bu uzun saçlı erkekler ve kadınların aşk, barış ve özgürlük esaslı felsefesi halen unutulmuş değil. Avrupa'nın en büyük organizasyonları arasında sayılan Hippi Festivali her yıl binlerce hippiyi ağırlıyor. Festivale katılan genç insanlar bu akımın felsefesinden çok müziklerine ve rengarenk giyimlerine ilgi gösteriyor. 60'lı yıllarda 'Çiçek Gücü' hareketine katılmış olan eski bir hippinin söylediklerine bakılırsa her zaman bir arayış içinde olan genç kuşak o o zamanlarda ya hippi veya rocker olmak durumundaydı. Bugünlerde olduğu gibi binlerce farklı grup yoktu ve o yıllarda genç olan insanların günümüz insanlarına göre daha idealist bir yapısı vardı. Hippi Festivali'ne gösterilen yoğun ilgi hareketin yapısı o zamanlardaki gibi olmasa bile hippi ruhunun hala ölmediğini gösteriyor.Şimdilerde ancak moda ve sanat dünyası aracılığıyla tanık olabildiğimiz bu renkli yaşam tarzı kıyafetlere de tam anlamıyla yansımıştı. Onu diyorum ben de sevgili Google; hakkaten çok güzel bir giyim tarzı bu. Fazla para sarf etmeden ve çok çaba göstermeden yakalanan şu güzelliğe bakar mısın? İşin uyuşturucu kullanımı ve fazla serbest cinsel yaşam kısmı pek içime sinmese de yaşları 15-25 arasında değişen, en fazla 30'a çıkan bu insanlar savundukları şeylerin arkasında sağlam bir şekilde durmuş ve bu yolda kimseyi takmamışlar.

Toparlamak gerekirse değerli binlerce okurlarım...ki gerekmesin lütfen, bu şeyi toparlayamam ben, aldı başını gidiyor yine, amaan, gitsin! (: Siz de benim gibi hippi tarzı giyimi beğeniyorsanız konunun ders kitaplarına girmesi için hep beraber bir imza kampanyası...yok, o kadar da değil. Bi dakka, bi dakkaya kadar ana konuya geliciim. Şu neskafemi alayım da...O sırada oyalanmak için buyrun, görsel servisimiz saygılarıyla sunar:

Dev araştırma yazıma alkışlar ve şükür duaları arasında son vermek üzereyken hippi giyim tarzına göre giyinmek için gereken parçalar listesine birkaç ekleme daha yapmak isterim: Renkli camlı gözlükler, boncuk kolyeler, saçaklı çantalar, Janis Joplin gözlükler, üzerinde barış işareti bulunan giysi ve takılar bu tarzı yansıtmanızı sağlayacaktır. Vietnam Savaşı sırasında ortaya çıkan ve 'make love, not war!' felsefesini bütün dünyaya haykıran ögürlükçü ve anti-militarist hippilere görünüm olarak benzemek istiyorsanız grunge tarzı giyime yeşil ışık yakmalısınız. Erkek hippiler o yıllarda bu stili yansıtan uzun, salaş süet yeleklerle temiz veya kirli görünümlü bol kot pantolonlar giymişlerdir. 

Giydiğiniz, taktığınız her şey saçaklı ve püsküllü olabilir. Hippi tarzını yansıtmak için büyük etnik küpeler kullanabilir, doğal taşlardan ve deniz kabuklarından yapılmış aksesuarlar takabilirsiniz. Bir mini eteğin beline kalın bir kemer geçirip boynunuzu, kollarınızı rengarenk takılarla, deri bilekliklerle doldurabilirsiniz. Gözlerinizi siyah kalemle belirginleştirip kalemin akmasını sağlarsanız tadından yenmez. Dudaklarınızı doğal haline bırakın veya iddiasız, doğal renklerde bir ruj sürün; daha çok gözlerinize ve göz kapaklarınıza yüklenin. Siyah ve gri farları tercih edin. Tee diz altına kadar inen kilim desenli bir örgü hırkanın kot pantolon üzerinde ne kadar güzel durduğuna da dikkatinizi cımbızlarım.Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Mesajınız kısa bir süre sonra yayımlanacaktır.

Gece Kıyafetlerinde Abiye Elbise Şıklığı Abiye elbiseler hemen her kadının dolabında bulunan gösterişli parçalardır. Düğün, nikah, mezuniyet...