21 Mart 2014 Cuma

Vintage Elbise Modelleri


Vintage tarzı elbise modelleri 1920'lerde moda olan elbiselerden başlıyor ve 1980'lerde popüler olan modellerde bitiyor ki bazı kişilere göre bu aralık fazla geniş; bu tanımın 70'ler modasından sonrasını kapsamaması lazım, hatta kimilerine göre 60'lardan. Vintage elbise modelleri ile retro elbise modelleri arasındaki fark meselesi var bir de. Onu da tam anlamış değilim. Biri şu galiba; retro tarzı elbiseler daha bir pop tarzı; puanlı elbise modelleri, balon etekli elbiseler, fırfırlı-abartılı modeller bu gruba giriyor. İkincisi; retro giyim eşyaları belli bir döneme ait modellerin günümüzde tekrar üretilmiş halini de kapsıyor; vintage stili olanlar ise kullanılmış veya kullanılmamış olarak, o dönemlerin elbiselerinin bizzat kendisi-ikinci el kıyafetler yani. Ama her ikinci el elbise bu özelliği taşımıyor; bu terimi hak etmek için elbisenin üretildiği dönemin belirgin özelliklerini taşıması gerekiyor. Veya ünlü bir modacı, bir usta tarafından yapılmış olması.


Chanel tarafından 1937'de üretilmiş bir elbise takdim edeyim şimdi. Askılı, etekleri fırfırlı, uzun, dantelli bir elbise bu; rengini söyleyemem, ara renklerin ismini hiç bilemiyorum ben. Yanına bir vintage abiye elbise daha ekleyeyim; o da kalp yakalı, kloş etekli bir model. Korsajlı elbise denilen modellerden galiba; beden kısmı vücudu kılıf gibi sarıyor, sonra genişlemeye başlıyor.
Yıllara göre elbise modası hakkında ufak bir özet geçelim: 1920'lerde eteklerde boncuk, püskül, volan ve payet unsurları çok kullanılırmış; düşük belli dökümlü kıyafetler de bayağı popülermiş. 1925'de diz altı boydaki pileli etekler çıkmış ortaya, 1928'de de vücuda oturan kıyafetler. 1930-45 arasında kıyafetlere abartılı vatkalar eklenmiş, etek boyları bileğe inmiş. Bu dönemdeki büyük ekonomik kriz modayı da etkilemiş tabii; kadınlar dikiş dikmeye, aynı kıyafetleri onarıp tekrar giymeye başlamışlar. Önceki dönemin salaş, rahat kıyafetleri yerini daha kadınsı giysilere bırakmış. 30'larda boyundan bağlı elbise modelleri çok kullanılmış, verev kesimli olanlar da öyle. O dönemlerde kadınlar elbiseleriyle illa ki eldiven kullanırlarmış; ister günlük elbise olsun ister abiye. İkisiyle de aynı eldivenleri değil tabii; abiyelerle uzun eldivenler, diğer türlü elbiselerle deri veya kumaştan yapılmış kısa eldivenler.Birkaç vintage elbise örneği daha salalım. Şunlar geliyor: Uçuk sarı kare yaka bir kloş elbise, gömlek yakalı kısa kollu bir çizgili elbise ve de mavi zemin üzerine bir parça kırmızı soslu bir fular yaka elbise.1945-1960'lar modası hakkında birkaç laf edelim şimdi de: Kadınsı bir kesimi olan ve bel kısmına vurgu yapan elbiseler çok popüler olmuş bu dönemde. Aksesuar olarak inci kolyeler ve eldivenler kullanılmış. Orta yaş grubu kadınlar kalem eteklere yazılmış, gençler ise daha çok kloş etekli elbise modellerine. Kabarık balon etekler 50'lerde çok popülermiş. Zaman durduğu yerde durmuyor tabii, terbiyesiz; 50'li yılların ardından 60'lı yıllar gelmiş ve hippilerle beraber hippi tarzı da çıkmış ortaya. Salaş ve rahat hippi elbiseleri ne kadar modaysa kıvrımları belli eden dar kesim, kadınsı elbiseler de o kadar modaymış. Pop art stilinden ilham alan puanlı ve çizgili canlı elbiseler de modaymış 60'larda, göğüsten aşağıya bollaşan modeller de.Mini etek de 60'larda piyasaya çıkmış. 70'lere gelince; bu dönem moda tarihinin en parlak ve çarpıcı dönemleri arasında sayılıyor. Punk, yuppie, disko tarzlarının birinin geldiği zamanlar bunlar; kıyafetlerde genç ve modern çizgilerin egemen olduğu. Boyundan bağlı uzun elbiseler, desenli pantolonlar, parlak taytlar, bol paça pantolonlar falan. 80'ler ise Michael Jackson ve Madonna'nın çok taklit edildiği, siyah rengin çok kullanıldığı, aerobik akımının patlamasıyla spor yaparken kullanılan tozlukların günlük kıyafetler de kullanıldığı zamanlar. 

Bu kadar. Yoruldum ben, hem hazırlanmam lazım, 1.5 saate kadar dışarı çıkıcam. Sizi görsellerle baş başa bırakayım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Mesajınız kısa bir süre sonra yayımlanacaktır.

Kuru Ciltler İçin Sandal Ağacı Maskesi

Sandal ağacı tozu ciltteki kuru, kaşıntılı yamaları ve pul pul görüntüyü tedavi etmek için mükemmeldir. Tahriş olmuş cildi rahatlatır ...