15 Mayıs 2018 Salı

Sibel'in Rengarenk Taş Boyama Çalışmaları


Heybeliada Anadolu Lisesi yararına düzenlenen bir kermese katıldım geçen hafta. 3 gün süren bu kermese, el yapımı takılarımla ikinci katılışım. İlkinde de memnun döndüm, ikincisinde de. Sibel'le bu kermeste yan yana düştük ve onun birbirinden güzel ve renkli taş boyama çalışmaları hoşuma gitti, bu konuda bir yazı yazmak istedim.


Ben resim çizmek, boyamak gibi konularda ileri derecede yeteneksiz bir insan olduğumdan işin zor kısmının taşları boyamak olduğunu düşünmüştüm ama meğer uygun taşları bulmak da zormuş. Bir yandan tezgahlarımıza insanlar gidip geldiğinden, alışverişler yapıldığından fazla sorguya çekemedim ama anladığım kadarıyla Sibel bunları bulmak için dere tepe düz gidiyormuş bazen. Her taş bu iş için uygun değilmiş.


Aynı sebeple işin tekniği hakkında pek bilgi alamadım, aldıklarımı da unuttum ama ziyanı yok, istediğim taş boyama örnekleri tarzında bir yazı hazırlamak ve Sibel'in çalışmalarını tanıtmaktı zaten.


Birçok alanda kullanılabilecek bir sanatsal çalışma türü bu; magnetler, anahtar asacakları, kişiye özel hediye alternatifleri, isimlikler yapılabilir, kutu vb. nesnelerin üstü süslenebilir, çerçeveler için kullanılabilir, başka bir sürü fikir bulunabilir. Şu mandala taş boyama çalışmalarının güzelliğine bakar mısınız bu arada?
Sibel'in "Annemin Mutfağı" temalı çalışmalarından iki örnek geliyor şimdi de.


Kermesin son günü 13 Mayıs'tı, Anneler Günü; bu yüzden tezgahta anneye hediye tarzında ürünler de vardı. Bu çalışmaların birinden bir dizi fotoğraf çektim. İşte bir taş parçasının becerikli ellerin özene bezene çalışması sonucunda alabileceği şekillerden biri:
Bunlar da boyalı taşlardan el yapımı magnetler. Magnetleri seven bir kız arkadaşa hediye edilebilir mesela, de mi? Sipariş üstüne de yapılıyor bu işler, taşın üstüne isim yazdırılabilir mesela veya ne bileyim, bir kedisever için kedi figürü çizdirilebilir. 


Böyle şeyler bebek odalarının kapılarına asılıyor sanırım veya bebek mevlidi sonrasında hatıra olarak dağıtılıyor.

Birkaç fotoğrafım daha kaldı, onları da ekledikten sonra, konuyla ilgisi olmasa da,  güzel bir çalışması daha var, onun fotoğraflarını koyacağım.


Bu çini el aynası modelleri de Sibel'in el emeği. Yukarıda da belirttiğim gibi konu dışı bir çalışma ama güzel görünüyorlardı, onları da sergilemek istedim.
Instagram sayfası için tıklayın: tasdanbysibel

4 yorum:

 1. Hepside çok güzeller gerçekten bayıldım 😍😊ellerinize emeklerinize sağlık canım benim sevgiler 😊❤

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Başka şeyler de vardı, kermesteydik, gelen giden oluyordu, hepsini çekemedim bile. Ne güzel hakkaten ama, de mi? Teşekkürler. = )

   Sil
 2. Cok güzel yapmis buralarda bulur muyum acaba cok begendim 😊

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. De mi? Ben de beğendim, kermes sırasında, yazı yazarım diye özellikle çektim fotoğrafları. Oralarda bulur musun bilmem, bulunur herhalde ama Sibel'e yurt dışından da sipariş veriyorlarmış, bir sor istersen. Yazının sonundaki Instagram linkinden ulaşabilirsin.

   Sil

Mesajınız kısa bir süre sonra yayımlanacaktır.

Büyük Beden Gelinlik Modelleri (BHLDN 2020)

  BHLDN 2020 büyük beden gelinlik koleksiyonunda güzel parçalar olduğunu görünce bir blog yazısı yazayım diye düşündüm.