10 Aralık 2018 Pazartesi

Işıl Işıl Bir Yılbaşı İçin 160 Güzel Fikir


Ben biliyordum böyle olacağını ama. Yılbaşı dekorasyonu, hediyesi, kıyafeti, masası konulu yazılar yazmak için bir sürü zaman var gibiydi, şimdi 3 haftacık bir zaman kaldı. Yazmak istediğim epeyce bir şeyler var daha ama yetişir mi bilmiyorum. Her ne kadar özellikle sonbahar - kış döneminde bu işe baya zaman ayırsam da hayat makale yazmaktan ibaret değil tabii. Son 3 günde 1 tanecik yazdım mesela. Neyse, ışıl ışıl bir yılbaşı için neler yapabileceğinize dair tavsiyelere başlayalım şimdi. 
Yılbaşını aile arasında eğlenerek veya arkadaşlarınızın bir kısmını evinizde ağırlayarak geçirecekseniz ortamı buna göre süslemek isteyeceksiniz muhtemelen. Bugünlerde piyasada elinizi sallasanız bu amaca hizmet edecek ürünlere çarpıyor; yılbaşı topları, çam kozalakları, ökse otu, geyik bibloları, Noel Baba bibloları, kar tanesi şeklinde süsler, hediye çorapları, konsepte uygun paket kağıtları ve ambalaj malzemeleri, yılbaşı çiçeği çeşitleri (Kokina, Atatürk çiçeği, beyaz lilyum, beyaz ve kırmızı güller, nergis zambağı gibi) ve daha bir sürü şey. 
Bunların arasından seçim yapmak için önce bir plan yapmanız gerekiyor tabii. Evinizin büyüklüğü ne kadar, dekoru ve renkleri nasıl yılbaşı partisi için hangi bölümleri kullanılacak, nasıl bir masa hazırlamayı düşünüyorsunuz, yılbaşı ağacı alacak mısınız...aksesuarları seçerken bunları göz önünde bulundurmak lazım. Açık renk ağırlıklı bir masa hazırlayacaksanız aşağıdaki gibi bir masa ortası süsü çok güzel durabilir mesela. 


Dubleks bir evde yaşıyorsanız merdivenleri mutlaka süslemelisiniz, öyle güzel oluyor ki. Bunun için tırabzanları yılbaşına özgü aksesuarlarla donatabilir, basamaklara mumlar, fenerler, biblolar, hediye paketleri koyabilirsiniz.
Bu merdiven süsleme fikirleri hoşuma gidiyor ama evimin içinde merdiven yok diyorsanız onun da çaresi var. Basit bir merdiven alın ve uygun bir yere koyup onu süsleyin. 
Geleneksel yılbaşı dekorasyonu fotoğraflarında en çok görülen renkler kırmızı, yeşil, altın rengi ve gümüş rengidir. Kırmızı renk ağırlıklı ekose desenli tesktil ürünlerine de sıklıkla rastlanır. (Masa örtüsü, peçeteler, yastıklar, çoraplar...) Bir ağaç alınmışsa hediyeler çoğu zaman onun dibine yerleştirilir. 
 Amaç ışıl ışıl bir yılbaşı ortamı yaratmak olduğuna göre biraz abartmaktan çekinmeyin ama göze hitap eden ve kullanılması zor olmayan bir ortam oluşturmaya da dikkat edin.


Yılbaşı hediyesi paketleme işi eğlenceli bir şey olabilir aslında, zaman ayırabilsem de birkaç tane denesem diye düşündüm bugünlerde. Bu konularda yazıp durduğum için iştahlandıysam demek ki.
Yeni yıl yaklaşırken mağazalarda bunun için çok güzel malzemeler oluyor, ayrıca yaratıcılığınızı kullanıp siz de farklı fikirler üretebilirsiniz. Bu hediyeleri üstlerine isimler veya numaralar yazarak, hediyeyi alacak kişinin hoşuna gidecek, onu yansıtacak bir şekilde süsleyerek kişiselleştirmek de güzel olabilir. Renkli, çarpıcı hediye paketleri yılbaşı dekoru çok kullanılan bir malzeme.

Evin girişinde, salonunda bir ayna varsa etrafını yılbaşı ruhunu yansıtacak şekilde süsleyin. Banyo aynası için de yapabilirsiniz bunu. 


 "Ben bu işi layıkıyla, şahane bir şekilde halledicem." diye niyetlendikten sonra yapabileceğiniz o kadar çok şey var ki aslında. Bunlar temelde birbirine benzeyen şeyler ama siz aksesuarları, renkleri, yerleşimi kullanacağınız ortama göre ayarlayarak, kendinizden bir şeyler katarak özel bir ortam hazırlamış olacaksınız. 
Mesela belki yılbaşı ağacı almayacaksanız ve hediyeleri farklı bir şekilde sergileyeceksiniz. Ya da küçük bir ağaç alıp onu bir dolabın veya sehpanın üstüne koyacaksınız. Belki kitaplığınızdan bir yılbaşı çelengi sallandıracak, raflarını yılbaşı parti süsleri veya hediye paketleriyle dolduracaksınız. Salondaki alçak vitrinin üstünü altın rengi yılbaşı süsleri ile görkemli bir şekilde süsleyecek  ya da orta sehpanın üstünde mumlarla çarpıcı bir görüntü oluşturacaksınız.

Kokteyl veya başka içecekler koyduğunuz kadehlerin üstüne minyatür yılbaşı şapkaları koyma fikrine ne dersiniz?Yılbaşı masası olayına değinelim biraz da. İşte size ilham verecek bazı fikirler:


Bakın sade, dümdüz bir dolap yılbaşına özgü aksesuarlarla nasıl gösterişli bir hale gelmiş. Buna benzer şeyleri siz de rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu, yılın alışveriş açısından en verimli dönemlerinden biri ve mağazalar "Al beni, al beni!" diyen ürünlerle dolu. Evinizdeki renklere, dekorasyon tarzına , sofra takımlarınıza uygun çok güzel aksesuarlar bulabilirsiniz. Hatta bunların bir kısmını kendiniz de yapabilirsiniz.


Yazmaya burada son veriyorum ama evde yılbaşı partisi vereceklerin işine yarayabilecek daha birçok fotoğraf var klasörümde. Şimdi onlar gelecek arka arkaya. 
1 yorum:

  1. Ne güzeller. Bana kalsa evler bütün yil böyle süslü kalabilir 😂

    YanıtlaSil

Mesajınız kısa bir süre sonra yayımlanacaktır.

Gönül Yarası (2005)

Yerli yapım Türü : Dram Süresi : 142 dakika